Suplementacja dla kobiet karmiących naturalnie
Suplementacja dla kobiet karmiących jest dosyć popularna. Czym są zatem suplementy diety i kiedy należy je stosować? Otóż suplement diety to nie lek, a środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety. Zawierają one skoncentrowane witaminy, składniki mineralne czy inne składniki, które naturalnie występują w żywności.
Nie powinno się ich przyjmować od tak, dla zasady. Szczególnie podczas ciąży czy karmienia piersią, najlepiej jest skonsultować każdy lek i suplement diety z lekarzem. Jeśli lekarz stwierdzi niedobory jakichś składników odżywczych, powinien zalecić stosowanie odpowiednich suplementów, zmodyfikować dietę lub zalecić wizytę u dietetyka.
Kobiety karmiące piersią wykazują większe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Istnieją składniki, na niedobór których mamy narażone są bardziej.
Wapń
W okresie laktacji zapotrzebowanie na wapń wzrasta do 1000-1300 mg na dobę. Szczególną uwagę na spożycie odpowiedniej ilości wapnia powinny zwrócić mamy, które stosują dietę eliminacyjną przy stwierdzonej alergii na białka mleka krowiego u dziecka.
Witamina D
Jej niedobór jest powszechny nie tylko u kobiet karmiących, ale u obu płci bez względu na wiek czy stan fizjologiczny. Zalecana maksymalna dawka witaminy D3 przyjmowana w postaci farmakologicznej to 2000 IU/dobę. Jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu dopasowania dawki do twoich indywidualnych potrzeb. Więcej na temat suplementacji witaminy D3 znajdziecie tu.
Kwasy tłuszczowe DHA
Badania wykazują korzystny wpływ na rozwój układu nerwowego dzieci, przy suplementacji przez mamę kwasów DHA nie tylko podczas karmienia, ale już w okresie ciąży. Zaleca się, aby kobiety ciężarne i karmiące przyjmowały DHA w dawce 200 mg na dobę, a przy niskim spożyciu ryb należy zwiększyć dawkę nawet do 600 mg na dobę. Więcej: tu.
Żelazo
Odpowiednio zrównoważona dieta spełnienia zwiększone zapotrzebowanie kobiet w okresie laktacji. W tym okresie zapotrzebowanie kobiet na żelazo wynosi 20 mg na dobę. Warto pamiętać o tym, że żelazo nie jest dostarczane z mlekiem, a płodowe zapasy dziecka kończą się w okolicach pierwszego półrocza, dlatego już od początku rozszerzania diety należy wprowadzać produkty zawierające ten pierwiastek (mięso, buraki itp).
U matek karmiących, które są w ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta.
Jod
W okresie laktacji, zapotrzebowanie na jod wynosi 290 μg. W Polsce podstawowym źródłem jodu w diecie jest sól jodowana. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na jod należy spożywać około 4-6 g soli. Jeśli rezygnujesz z soli w diecie, warto porozmawiać z lekarzem na ten temat. Nie podejmuj jednak samodzielnej decyzji o suplementacji tego pierwiastka, gdyż niedobory, w naszym kraju, nie są często spotykane. Więcej na temat suplementacji jodu przeczytasz tu.
Dieta eliminacyjna
Dieta eliminacyjna to nic innego jak unikanie produktów zawierających niepożądany składnik. W przypadku karmienia piersią, dieta ta polega na tym, że matka unika produktu, który wykazuje szkodliwe działanie na dziecko po spożyciu jej mleka. Mowa tu o alergiach pokarmowych. Najczęściej spotykaną sytuacją jest alergia na białka mleka krowiego. Jednakże dziecko może mieć alergię na wszystko, nawet na produkty względnie bezpieczne. Każda alergia powinna być skonsultowana z lekarzem. Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań, lekarz postawi diagnozę.
Podstawową zasadą zdrowej diety jest jej urozmaicenie. Gdy jesteśmy zmuszeni do unikania pewnych produktów, należy pamiętać o uzupełnieniu składników odżywczych z innych źródeł. Niekiedy jednak suplementacja może okazać się konieczna.
Dieta wegetariańska a suplementacja
Warto monitorować stan odżywienia kobiety karmiącej, która jest na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Kontroli wymaga również pokrycie zapotrzebowania na witaminę B12, witaminę D, wapń, żelazo, długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe i białko.
Gdy podejrzewasz u siebie niedobór jakiegokolwiek składnika odżywczego, powinnaś iść do lekarza i powiedzieć mu o objawach jakie u siebie zaobserwowałaś. Lekarz prawdopodobnie zleci badania i na ich podstawie zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że te same objawy mogą świadczyć o różnych, a nawet przeciwnych, dolegliwościach.
Jeśli jednocześnie jesteś w ciąży i wciąż karmisz piersią przeczytaj nasz artykuł o suplementacji w takiej sytuacji.
Milena Żebrowska – inżynier żywienia człowieka i oceny żywności.
Źródła:
- Jarosz M (red). Normy Żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, IŻŻ, 2012
- Whitney EN, Rolfes SR. Understanding Nutrition. 8th ed. Belmont: Wadsworth Publishing Company, 1999;492-525
- Rusińska, Płudowski, Walczak, Borszewska-Kornacka, Bossowski, Chlebna-Sokół, Czech-Kowalska, Dobrzańska, Franek, Helwich, Jackowska, Kalina, Konstantynowicz, Książyk, Lewiński, Łukaszkiewicz, Marcinowska–Suchowierska, Mazur, Michałus, Peregud-Pogorzelski, Romanowska, Ruchała, Socha, Szalecki, Wielgoś, Zwolińska i Zygmunt: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – Nowelizacja 2018 r., Postępy Neonatologii 2018;24(1).
- Czajkowski K. i wsp.: Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. Pediatria, 2010, t. 85, 6, s. 597-603.
- Hetzel BS: Iodine deficiency disorders (IDD) and their eradication. Lancet 1983; 2: 1126-1129.
- Chatzi L, Torrent M, Romieu I i wsp. Mediterranean diet in pregnancy is protective for wheeze and atopy in childhood. Thorax 2008;63:507-513
- Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Joanna Rachtan-Janicka, Aleksandra Wesołowska, Piotr Socha, Mirosław Wielgoś, Monika Żukowska-Rubik, Beata Pawlus: Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne/Pediatria 2013 T. 10, 265-279.