Dieta wegetariańska jako sposób żywienia kobiety w ciąży i karmiącej piersią
Sposób żywienia zarówno w okresie ciąży jak i laktacji to okres szczególnie ważny dla zachowania zdrowia matki i dziecka. Prawidłowy rozwój płodu, a następnie wzrost i rozwój dziecka jest zależny od: podaży energii, makroskładników (białek, tłuszczów i węglowodanów) oraz witamin i składników mineralnych. Istnieje przekonanie, że diety eliminacyjne, w tym dieta wegetariańska nie są odpowiednie w tych szczególnych stanach fizjologicznych. Czy słusznie?
Czym jest dieta wegetariańska?
Dieta wegetariańska to sposób żywienia wykluczający produkty mięsne, ale dopuszczający jaja, produkty mleczne oraz miód.
Wyróżnia się kilka rodzajów wegetarianizmu:
- laktoowoegetarianizm – nie wyklucza się jaj oraz produktów mlecznych,
- laktowegetarianizm – nie wyklucza się mleka i produktów mlecznych,
- owowegetarianizm – nie wyklucza się jaj,
- pescowegetarianizm – nie wyklucza się mięsa ryb,
- semiwegetarianizm – eliminuje się mięso ssaków, ale dozwolone jest spożycie drobiu, ryb i owoców morza.
Jaki wpływ na organizm ma eliminacja mięsa?
Badania jednoznacznie potwierdzają, że wegetarianie rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2 i przede wszystkim otyłość. Eliminacja mięsa wcale nie musi być równoznaczna z niedoborami. Po prostu wymaga to większej kontroli dostarczanych witamin i składników mineralnych. Oczywiście czasami warto włączyć suplementację preparatami witaminowymi, jednak nie w każdym przypadku jest to konieczne. Suplementacja jest zawsze uzupełnieniem diety. Czas jakim jest ciąża i laktacja wymagają zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, a w szczególności na: żelazo, jod, witaminę D i wielonienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA.
Dieta wegetariańska w ciąży
Według Instytutu Żywności i Żywienia oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska może być odpowiednim sposobem żywienia w okresie ciąży. Stosowanie diet roślinnych nie zaburza prawidłowego rozwoju płodu. Jednak wykluczenie produktów odzwierzęcych często wymaga uzupełnienia codziennej diety o składniki niedoborowe takie jak: wapń, żelazo, jod, witamina B12, witamina D i wielonienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA. W pracy przeglądowej Piccoli i wsp. (2015) dotyczącej wpływu diet roślinnych na przebieg ciąży wykazano, że stosowanie diet wegańskich oraz wegetariańskich jest bezpieczne przy jednoczesnym kontrolowaniu dostarczanych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju płodu [2]. Warto mieć świadomość, że niedobory witaminy B12 to częste zjawisko również podczas stosowania diety zwyczajowej, a nie tylko wegetariańskiej.
Podobna sytuacja jest z żelazem. W związku z wyższym zapotrzebowaniem na żelazo w przebiegu ciąży zalecana jest suplementacja tego pierwiastka. Suplementacja wskazana jest zarówno podczas stosowania diety wegetariańskiej, jak i tradycyjnego sposobu żywienia. Naturalne sposoby, które będą wspomagały biodostępność żelaza oraz procesy krwiotwórcze to przede wszystkim:
- napary z pokrzywy,
- zakwas buraczany,
- komponowanie posiłków tak, aby łączyć produkty będące źródłem żelaza i produkty, które dostarczają witaminę C.
Dieta wegetariańska w czasie laktacji
Badania wykazują, że kobiety zarówno stosujące dietę roślinną, jak i tradycyjną produkują mleko kobiece o porównywalnej wartości odżywczej [4]. Mleko matek wegetarianek charakteryzuje się wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym omega-3) oraz niższą nasyconych kwasów tłuszczowych. Stężenie kwasu dokozaheksaenowego w mleku matki zazwyczaj jest niskie niezależnie od diety matki ze względu na niskie spożycie ryb i owoców morza. Dlatego też zazwyczaj zalecana jest suplementacja DHA w okresie ciąży i laktacji [5]. Stosowanie diety wegetariańskiej wiąże się z wyższym ryzykiem niedoborów witaminy B12 i zazwyczaj kobiety są świadome tych niedoborów, dlatego ją suplementują. W badaniu Pawlak i wsp. wykazano, że 46,2% kobiet stosujących dietę wegańską i 27,3% wegetariańską suplementuje witaminę B12.
Podsumowanie
W świetle badań naukowych nie ma przeciwwskazań do stosowania diet wegetariańskich, zarówno w okresie ciąży jak i karmienia piersią. Badania pokazują, że niemowlęta urodzone przez matki wegetarianki rodzą się o czasie i mają prawidłową wagę urodzeniową.
Natalia Chochel – studentka na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka.
Źródła:
- “Dieta wegetariańska w okresie ciąży”, NCEŻ.
- Piccoli GB., Clari R., Vigotti FN., Leone F., Attini R., Cabiddu G., Mauro G., Castelluccia N., Colombi N.,Capizzi I., Pani A., Todros T., Avagnina P. 2015. Vegan-vegetarian Diets in Pregnancy: Danger or Panacea? A Systematic Narrative Review. BJOG: an International Journal of Obstetrics and Gynaecology): 122(5), 623-33, https://doi.org/10.1016/j.ajog.2009.02.025.
- Pawlak R., Berger J., Hines I. 2018. Iron Status of Vegetarian Adults: A Review of Literature. Am J Lifestyle Med: 12(6):486-498. doi: 10.1177/1559827616682933.
- Vegan or vegetarian diet and breast milk composition – a systematic review Karolina Karcz, Barbara Królak-Olejnik. 2021. Crit Rev Food Sci Nutr: 61(7):1081-1098, doi: 10.1080/10408398.2020.1753650.
- A cross-sectional study of fatty acids and brain-derived neurotrophic factor (BDNF) in human milk from lactating women following vegan, vegetarian, and omnivore diets Maryanne T Perrin, Roman Pawlak, Lisa L Dean, Amber Christis, Linda Friend.
- Gawęcki J. (red). Żywienie Człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. 2012. PWN, Warszawa.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji Mlekiem Mamy.