Przeziębienie i karmienie piersią Cz. 1
Okres zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę w pełni. Gdzie nie spojrzeć, pełno zakatarzonych i kaszlących ludzi rozsiewających zarazki. Ciężko się przed tym uchronić. W końcu w mniejszym lub w większym stopniu przeziębienie może dotknąć każdego – również i mamę karmiącą. Ale o ile w przypadku większości społeczeństwa sprawa wydaje się oczywista – odpowiednie postępowanie i leczenie, to w przypadku przeziębienia mamy karmiącej pojawiają się wątpliwości i pytania. Czy trzeba/należy odstawić dziecko od piersi? Czy raczej kontynuować karmienie piersią? Czy przeziębienie może zaszkodzić dziecku? Co robić w przypadku przeziębienia? Czy można stosować leki? A jeżeli tak to które? Odpowiedzi poniżej.
Przeziębienie i karmienie piersią – Czy trzeba/należy odstawić dziecko od piersi?
Przeziębienie mamy karmiącej nie jest powodem ani do czasowego, ani do całkowitego odstawienia dziecka od piersi. Po pierwsze w czasie przeziębienia organizm mamy produkuje przeciwciała, które pomagają zwalczać jej infekcję. Przeciwciała te przenikają do mleka mamy i wraz z nim są spożywane przez dziecko. W organizmie dziecka przeciwciała te aktywują procesy odpornościowe i tym samym chronią maluszka przed infekcją lub powodują, że ewentualny przebieg choroby jest lżejszy. Po drugie mleko mamy zawiera liczne czynniki bioaktywne (związki immunologiczne) takie jak czynniki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odpowiedzialne za rozwój tolerancji i stymulujące układ immunologiczny, probiotyki i prebiotyki – wszystko to razem chroni dziecko przed rozwojem choroby lub cięższym jej przebiegiem.
Przeziębienie i karmienie piersią – Co robić przy pierwszych objawach przeziębienia?
Już w momencie zaobserwowania pierwszych objawów przeziębienia należy podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zwalczyć chorobę. Jeżeli objawy infekcji mają charakter łagodny, najlepiej na początek zastosować naturalne, domowe, „babcine” metody na walkę z przeziębieniem takie jak: herbata z cytryną, miodem, maliną, mleko z miodem i czosnkiem, syrop z czosnku i cebuli, itp. Jeżeli jednak takie sposoby nie pomagają, infekcja nie mija, objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, warto udać się do lekarza. Lekarz zbada mamę karmiącą i jeżeli będzie taka potrzeba zleci właściwe, skuteczne dla mamy, a jednocześnie bezpieczne dla dziecka leczenie.
Jeżeli jednak, już od początku infekcji objawy choroby są ciężkie i uciążliwe, mama bardzo źle się czuje, ma wysoką gorączkę a dodatkowo ból gardła, ucha i/lub uporczywy kaszel, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Przeziębienie i karmienie piersią – Leki – można czy nie można?
W społeczeństwie panuje przekonanie, że „mama karmiąca nie może stosować żadnych leków, a jeżeli musi, to powinna odstawić dziecko od piersi”. Takie stwierdzenie bardzo często jest powtarzane i przekazywane, nie tylko przez rodzinę czy znajomych mamy, ale również przez licznych pracowników służby zdrowia. A jest to mit. Bowiem tak naprawdę większość leków/substancji leczniczych może być stosunkowo bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub doradcą laktacyjnym, we właściwych, rekomendowanych dawkach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności (więcej o zasadach bezpiecznej farmakoterapii mamy karmiącej).
Niemniej jednak zawsze należy unikać stosowania leków na „własną rękę”, bo może być to szkodliwe i niebezpieczne zarówno dla mamy jak i dla dziecka.
O bezpieczeństwie stosowania niektórych leków w czasie karmienia piersią i przeziębienia przeczytacie w kolejnej części artykułu „Przeziębienie i karmienie piersią”. Zapraszam.
Powyższe informacje mają charakter informacyjny zgodny z aktualnym stanem wiedzy – nie są poradą medyczną. Ze względu na stały postęp w naukach farmaceutycznych i medycznych, jak również ze względu na bezpieczeństwo dziecka karmionego piersią, przed zastosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie preparatów leczniczych i skutki wynikające z takiego działania.
Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk, www.farmaceuta-radzi.pl
Jeżeli mama w okresie laktacji nadal ma wątpliwości, co do stosowania leków, może napisać do mnie, na adres blogowy (kontakt@farmaceuta-radzi.pl)
Literatura:
- Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016
- Drugs During Pregnancy and Lactation – Treatment Options and Risk Assessment, Richard K. Miller, Paul W. J. Peters, Christof Schaefer, Academic Press Inc, 2014
- Drugs in Pregnancy and Lactation, Gerald G Briggs, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
- Leki w ciąży i laktacji, Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., MedPharm Polska, 2014
- Karmienie piersią w teorii i praktyce. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Medycyna Praktyczna, Kraków 2012
- The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk American Academy Of Pediatrics, Committee on Drugs, Pediatrics 2001, 108(3), 776-789
- The Transfer of Drugs and Therapeutics Into Human. Breast Milk: An Update on Selected Topics. Pediatrics, 2013, 132(3), e796-e809
- Breastfeeding and maternal medication. Recommendations for Drugs in the Eleventh WHO Model List of Essential Drugs, World Health Organizations, Genewa, 2002
- Medications in breastfeeding mothers of preterm infants. Hale T.W., Pediatric Annals 2003; 32: 337-347
- Maternal medications during breastfeeding. Hale T.W.,Clin Obstem Gynecol 2004; 47: 696-711
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.