Karmienie piersią nie wyklucza zabiegów kosmetycznych
Ciąża i karmienie piersią bardzo często pojawiają się jako przeciwwskazanie do zabiegów kosmetycznych. O ile w czasie ciąży niektóre zabiegi nie są wskazane, to już karmiąc piersią możesz spokojnie z nich korzystać. Powinnaś jednak mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Opowie o nich Daria Wysocka – kosmetyczka, mama karmiąca piersią inaczej.
Początek wizyty – wywiad
Praca z kobietami w okresie okołoporodowym oraz osobiste doświadczenie dwóch ciąż daje mi możliwość dokładnego wglądu w potrzeby i możliwości moich klientek, dlatego podczas pierwszej wizyty poruszam następujące kwestie:
Zakończony połóg
Zazwyczaj przez 6 tygodni po porodzie zaleca się powstrzymanie od zabiegów przede wszystkim w związku ze zmianami hormonalnymi, a ściślej mówiąc stabilizacją hormonów płciowych.
Powrót miesiączki
W tym wypadku gospodarka hormonalna również wraca do równowagi i jeśli kobieta ponownie miesiączkuje spokojnie może myśleć o pielęgnacji w gabinecie. Niektóre kobiety zaczynają ponownie miesiączkować nawet po kilkunastu miesiącach od porodu, więc w takim przypadku nie będzie ona wyznacznikiem wizyty u kosmetyczki.
Częstotliwość i liczba karmień
Stabilizacja laktacji
następuje po około 6-8 tygodniach po porodzie. Do tego czasu hormony sterują laktacją i piersi mogą szybko przepełniać się lub może wystąpić samoistny wypływ pokarmu z piersi. W tych tygodniach (jak i później) dziecko karmione powinno być na żądanie, co w konsekwencji może oznaczać co kilkanaście minut, a czasami co 2-3 godziny. Jeżeli Twoje dziecko należy do tej pierwszej grupy ssaków to występuje dość duże ryzyko, że zabieg będzie musiał być przerwany. Około 3 miesiąca życia dzieci samodzielnie już sterują laktacją i część z nich ssie pierś o mniej więcej stałych porach, dlatego wtedy może być Ci łatwiej zorganizować czas i wybrać się do kosmetyczki.
Rozszerzanie diety
należy rozpocząć po 6 miesiącu życia dziecka. To wtedy dziecko poznaje pierwsze pokarmy stałe. Być może Twoje dziecko będzie rzadziej domagało się piersi i być może będzie to bardziej sprzyjający czas na wizytę w gabinecie w celu kontynuacji pielęgnacji skóry i skorzystania z dłuższych zabiegów kosmetycznych.
Stan zdrowia i przebyte/wykonane zabiegi
Pamiętaj, że Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo ważnym aspektem w gabinecie kosmetycznym. Zatem zapytam Cię o przebyte choroby, przyjmowane leki lub suplementy ziołowe, wcześniejsze zabiegi kosmetyczne i operacyjne, jak również alergie. To wszystko ma ogromne znaczenie, aby bezpiecznie przeprowadzić zabiegi.
Wcześniejsze korzystanie z zabiegów kosmetycznych
Jeżeli jesteś wieloletnią klientką salonu kosmetycznego, to prawdopodobnie opiekuje się Tobą ktoś, kto doskonale zna Twoją skórę. Taka osoba szybciej rozpozna czy reakcja na zabieg/kosmetyk jest w granicach normy, czy też jest spowodowana ciążą/karmieniem. Pamiętaj o ciągłych zmianach gospodarki hormonalnej, dzięki którym skóra staje się między innymi bardziej wrażliwa, unaczyniona, a tym samym – skłonna do przebarwień. Dlatego warto dbać o cerę modyfikując pielęgnację i dostosowując się do jej nowych potrzeb.
Niepewny efekt
Ciąża to stan, kiedy efekt zabiegu, który miałaś wykonywany nawet wielokrotnie przed ciążą może być niezadowalający. Ale właśnie od tego jest kosmetyczka, która powinna Cię poinformować o takiej możliwości. Weźmy np. hennę pudrową, której efekt powinien utrzymać się przez ok. 2 tygodnie. Ten sam zabieg zrobiony w ciąży może nie przynieść żadnego efektu. Podobnie może być np. z makijażem permanentnym.
Brak badań klinicznych
W gronie kobiet w ciąży i karmiących swoim mlekiem prowadzi się niewiele badań klinicznych, gdyż procedury są skomplikowane, a same badania ze względu na metodologię mogą być nieetyczne. Dlatego też w dużej mierze zabiegi, które teoretycznie można wykonywać, w różnych opracowaniach pojawiają się jako niewskazane. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne powikłania, np. zabiegi kwasami, redukujące przebarwienia mogą je pogłębić jeszcze bardziej ze względu na działanie hormonów.
Większa wrażliwość i nadreaktywność skóry
W czasie ciąży stan skóry jest zazwyczaj odmienny niż przed nią. Istnieje ryzyko, że będzie ona bardziej tkliwa i podrażniona po zabiegu. Nawet jeśli przed zajściem w ciążę takie ryzyko prawdopodobnie nie wystąpiłoby. Tu również należy zwrócić uwagę na opiekę kosmetologiczną przed ciążą. Jeżeli korzystałaś przed zajściem w ciążę z wybranych zabiegów, możesz stopniowo do nich wracać w okresie karmienia.
Czynnik stresowy
Niektóre zabiegi, np. laserowe (depilacja, zamykanie naczynek) niosą ze sobą dyskomfort, a co za tym idzie – strach przed bólem. Nawet jeśli dane zabiegi były znośne przed ciążą, to podczas laktacji możemy wykazywać mniejszą tolerancję na ból w związku z większą wrażliwością skóry.
Ryzyko powikłań
Niektóre zabiegi są bardziej inwazyjne i wiążą się np. z regeneracją naskórka, jak przy makijażu permanentnym czy silniejszym złuszczaniu naskórka. Po takim zabiegu może wystąpić infekcja. Wtedy niezbędne będzie włączenie antybiotyku. Warto wówczas sprawdzić, czy przepisany przez lekarza antybiotyk można przyjmować w trakcie karmienia piersią i poprosić o przepisanie właściwego leku.
Wpływ na laktację
Ciąża ma wpływ na jakość skóry kobiety. Podwyższający się poziom estrogenów oraz zatrzymywanie się wody w organizmie mogą być przyczyną powstania tzw. pomarańczowej skórki, czyli cellulitu. Zabiegi redukujące cellulit, wyszczuplające, masaże mają wpływ na metabolizm i uwalnianie toksyn do organizmu. Większość zabiegów kosmetycznych ma intensywne działanie rozgrzewające. Dlatego też nie są one zalecane w okresie ciąży. Z badanych przez grup naukowcy wyłączają kobiety w ciąży i matki karmiące, ale uznaje się, że zabiegi tego typu mogą mieć negatywny wpływ na laktację.
Przed wizytą u kosmetyczki
Decydując się na zabiegi kosmetyczne dobrze jest:
- Przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem dziecka i swoim.
- Pamiętać o możliwości powstania skutków ubocznych, które zwykle nie występują, np. wydłużony okres regeneracji, konieczność pielęgnacji pozabiegowej (głównie ochrona przeciwsłoneczna wysokim filtrem – większa niż zwykle skłonność do przebarwień).
- Zastanowić się, czy niektóre zabiegi mogą poczekać. Na przykład, depilację laserową można zacząć w każdej chwili (po porodzie), natomiast redukcją rozstępów warto zająć się wcześniej, gdy są jeszcze brunatne. Wówczas są największe szanse niwelacji. Dłuższe odwlekanie może spowodować, że rozstępy zostaną na stałe, gdyż białe rozstępy są trudniejsze do zredukowania.
- Warto zacząć od zabiegów nawilżających, łagodzących, relaksacyjnych. Świetnie może sprawdzić się np. hydrabrazja, wodorowe oczyszczanie, peeling kawitacyjny, kwas lactabionowy, sonoforeza, o ile nie ma przeciwwskazań.
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z pexels.com