Schemat Chele Marmet, czyli 7-5-3
System 7-5-3 według schematu opracowanego przez Chele Marmet z Instytutu Laktacji w Kalifornii stosujemy wtedy, gdy zależy nam na odciągnięciu maksymalnej ilości pokarmu, jaką uda nam się uzyskać z piersi. Musimy wówczas przeprowadzić odciąganie pełne, naprzemiennie z obu piersi (nie ma znaczenia od której zaczniesz), według poniższego schematu:
UWAGA! Jednorazowo sesja powinna trwać około 30 minut.
5-3-2, czyli wersja skrócona
Jeśli brakuje Ci czasu, a przeprowadzanie odciągania pełnego kilka razy w ciągu doby jest niezbędne, nie ma przeszkód, aby skrócić sesję do 20 minut w opisany sposób (nie ma znaczenia od której piersi zaczniesz).
W jaki sposób i jak często odciągać?
Sposób odciągania pokarmu nie ma tutaj znaczenia. Możesz odciągać ręcznie albo przy użyciu laktatora (ręcznego lub elektrycznego). Możliwe jest również jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi przy użyciu podwójnego laktatora. Wówczas sesja powinna trwać 15 minut.
W momencie, gdy dąży się do tego, aby odzwierciedlić cykl ssania dziecka lub stymulowania laktacji należy powtarzać te czynności 6-8-12 razy w ciągu doby (w tym najlepiej co najmniej raz w porze nocnej). Powinno to dać łącznie co najmniej 100 minut odciągania pokarmu na dobę (wg prof. Rötzera – tzw. metoda Roetzera), przez okres od 7 do 10 dni.
Stosując tę metodę nie zaleca się wydłużania sesji, nawet jeśli ilość odciągniętego pokarmu jest niewielka. Natomiast w przypadku wypływu większej ilości pokarmu – zaleca się odciąganie jeszcze przez 2 minuty po “ostatniej kropli” pokarmu. Zasadą, którą należy się kierować podczas odciągania jest regularność. Tylko wówczas można spodziewać się efektów.
7-5-3 jest bardzo popularną metodą zalecaną na polskich porodówkach. Można ją stosować samoistnie, albo na przemian z innymi sposobami odciągania. Powyżej wskazana jest liczba odciągań 6-8-12, ale jeśli odciąganie ma zastąpić dziecko, to wówczas dobrze jest zacząć już w pierwszej godzinie po porodzie. Najlepiej jest odciągać nawet 12 razy w ciągu doby, a 8 razy to niezbędne minimum. Jeśli dziecko ssie pierś, a trzeba dodatkowo stymulować piersi, to wówczas odciągając metodą 7-5-3 sześć razy w ciągu doby pozwoli wystymulować dodatkowo laktację. Odciagaj mleka po niektórych karmieniach piersią lub pomiędzy nimi .
Efekty metody Chele Marmet
Około 10. doby stosowania omawianego systemu ilość odciągniętego pokarmu powinna wynosić około 750 ml w ciągu doby (przynajmniej 500 ml), nawet jeśli dziecko zjada mniej. Po tym czasie częstotliwość odciągania można zmniejszyć, ale do minimum 5 razy na dobę, co powinno przynieść około 800-1000 ml mleka na dobę.
Prawdopodobnie liczba odciągań, do której można zejść nie dotyczy mam, które karmią swoje dzieci wyłącznie odciągniętym pokarmem. W takiej sytuacji należy pompować tyle razy w ciągu doby, ile razy jadło by dziecko z piersi. Jak doświadczają tego mamy KPI zejść z liczby odciągań nie jest tak łatwo. Wiąże się to z ryzykiem zastojów, spadku ilości mleka.
Zarówno 7-5-3 jak i PP tylko wspomagają laktację i powinny być stosowane doraźnie, a nie zastępować dobowego, codziennego pompowania. Warto przy okazji nadmienić, że metoda Chele Marmet nie działa na wszystkie kobiety. Większe efekty może przynieść jednoczesne odciąganie z obu piersi w czasie 15 minut.
Katarzyna Szmurło – doula Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Plik do druku [KLIK]
Źródła:
- „Karmienie piersią w teorii i praktyce” pod redakcją Magdaleny Nehring – Gugulskiej, Moniki Żukowskiej – Rubik, Agnieszki Pietkiewicz.
- “Warto karmić piersią”, Magdalena Nehrig-Gugulska.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego udostępnione Fundacji „Mlekiem Mamy”.