Transport mleka kobiecego
Przedstawiliśmy już Wam wytyczne odnośnie przygotowywania, przechowywanie i mrożenia oraz rozmrażania mleka kobiecego. Nasuwa się kolejne pytanie: jak transportować pokarm kobiecy? Co zrobić kiedy mleko mamy jest w punkcie A i należy je przewieźć do punktu B? Takie sytuacje mają miejsce, gdy dziecko przebywa bez matki w szpitalu i odwrotnie, gdy matka jest na oddziale bez dziecka. Kiedy opiekun potrzebuje wyjechać na wakacje wraz z zapasem mleka mrożonego, lub jak też się zdarza – następuje zmiana miejsca zamieszkania.
Wytyczne banku mleka kobiecego
A. Mleko matki należy dostarczyć do miejsca pobytu dziecka w szczelnie zamkniętym pojemniku przeznaczonym do przechowywania żywności zgodnie z zaleceniem. Pojemnik powinien być opisany zgodnie z zaleceniami.
B. Transport mleka wewnątrzszpitalny: odciągnięte mleko matki, o ile matka nie odciąga go przy dziecku/ na oddziale szpitalnym, na którym dziecko przebywa, powinno być jak najszybciej dostarczone do miejsca pobytu jej dziecka.
C. Transport mleka do szpitala:
a. transport trwający do kilku godzin może odbywać się w termotorbie (można użyć żelowych wkładów chłodzących),
b. w przypadku dłużej trwającego transportu należy użyć elektrycznej chłodziarki transportowej i/lub zastosować suchy lód.D. Nie należy transportować mleka w termosie.
W czym transportować mleko
- Termoopakowanie – Nadaje się do transportu małych ilości pokarmu (objętość butelki) na krótkich dystansach. Takie opakowanie nie utrzymuje długo (około 1 godziny) temperatury świeżo odciągniętego pokarmu. Transport mleka mrożonego – niezalecany. Chcąc wspomóc utrzymanie temperatury mleka niektóre mamy owijają butelkę pieluszką dziecięcą – taki zabieg utrzymuje ciepło świeżego mleka nawet do 2 godzin, więcej o nim już niedługo w dziale – zaradna mama.
- Torba termoizolacyjna – Doskonała do transportu 4-8 butelek mleka kobiecego. Wyposażona dodatkowo w zamrożone żelowe wkłady chłodzące, idealnie nadaje się do przewiezienia kilku mrożonek bez ich naruszenia w czasie do ok. 4 godzin.
- Lodówka turystyczna – Zarówno lodówki wyposażone w żelowe wkłady chłodzące, jak i te elektryczne – zasilane prądem stałym np. z gniazda zapalniczki – nadają się do transportu mrożonego mleka mamy. W zależności od temperatury na zewnątrz i ilości zamrożonych wkładów lodówki utrzymają zamrożone mleka nawet do około 12 godzin.
- Suchy lód – To dwutlenek węgla w stanie stałym (jest całkowicie naturalnym produktem), a jego temperatura wynosi -78,5°C. Suchy lód stosowany jest do transportu chłodniczego artykułów spożywczych oraz do transportu kriogenicznego produktów farmaceutycznych, szczepionek, organów, krwi, w tym także mleka kobiecego (transport z banku mleka do szpitala). Ochrona zamrożonego produktu trwa nawet do 96 godzin.
Środki transportu
- Samochód – Jest idealnym środkiem transportu. Sami decydujemy o godzinie wyjazdu tak jak sami ustalamy trasę i czas podróży. Dodatkowe wyposażenie w kabel zasilający z gniazda zapalniczki i/lub przetwornicę (więcej tutaj) umożliwia nam podłączanie przenośnej lodówki do źródła prądu. W razie potrzeby nakarmienia dziecka, możemy również użyć podgrzewacza pokarmu do ocieplenia mleka.
Transportując zamrożony zapas mleka mamy w suchym lodzie należy zadbać o odpowiednie i wystarczające wentylowanie samochodu przez cały czas i w każdych okolicznościach. Najlepiej boks z suchym lodem umieścić w bagażniku lub na przyczepie. Wyjątkową formą transportu samochodowego jest transport medyczny, autem-karetką z przystosowaną do takich celów chłodnią. - Pociąg – Mamy coraz lepsze połączenia za pośrednictwem kolei i coraz lepsze (klimatyzowane) pociągi. Dlatego coraz więcej z nas decyduje się na dalekie podróże za ich pośrednictwem. By nasze zapasy nie doznały uszczerbku w czasie długiej podróży pociągiem, najlepiej układać mrożonki warstwami na zmianę z zamrożonymi wkładami chłodzącymi. Dla pewności i szczelności zamknięcia lodówki, podpowiadamy by taki pakunek owinąć folią streczową.
- Samolot – Na pokład samolotu (w bagażu podręcznym) można zabrać płyny w opakowaniach do 100 ml objętości, umieszczone w jednej przezroczystej zamykanej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra. Ponadto można zabrać leki i produkty żywnościowe niezbędne ze względu na dietę (w tym pokarm niemowląt). Uwaga: operator kontroli bezpieczeństwa może zażądać otwarcia butelki lub innego opakowanie z płynem.
- Prom – Pasażer ma prawo do przewiezienia, bez dodatkowych opłat, bagażu kabinowego do 50 kg. W dodatkowo wykupionej kabinie pasażerskiej znajdziemy dostęp do gniazdek z zasilaniem 230V – transport mleka kobiecego w lodówce turystycznej nie powinien więc sprawić trudności.
MR
Źródła:
- „Zasady postępowania z mlekiem matki dla jej biologicznego dziecka przebywającego w szpitalu oraz ze sprzętem laktacyjnym” – rekomendacje – bankmleka.pl
- „Suchy lód. Transport i bezpieczeństwo”, Linde Gaz Polska.
- „Zasady przewozu płynów w bagażu podręcznym”, Urząd Lotnictwa Cywilnego.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.