Skutki stosowania używek przez kobiety w ciąży
Czy są jakieś skutki stosowania używek przez kobiety w ciąży? W poprzednim artykule szukałyśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego kobiety stosują używki. W tym zasygnalizujemy niektóre skutki najczęściej zażywanych substancji przez ciężarne kobiety.
Znając definicję możemy wymienić najpopularniejsze używki stosowane przez społeczeństwo. Należą do nich (kolejność alfabetyczna):
- alkohol,
- dopalacze,
- kofeina,
- narkotyki,
- papierosy.
Alkohol
Dość popularną używką jest alkohol, stosowany w różnych dawkach. Alkohol jest najbardziej szkodliwy w początkowym okresie ciąży, wtedy kiedy jeszcze nie wiemy, że w macicy rozwija się zarodek. To wówczas zachodzą zmiany rozwojowe, których nieprawidłowy przebieg daje ogromne ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Dlatego tak ważne jest odstawienie napojów alkoholowych już na etapie starań o dziecko. Nie mniej ważna jest eliminacja “procentów” przez cały okres ciąży.
Jakie są skutki spożywania alkoholu? Spożywanie alkoholu w okresie ciąży może być przyczyną FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli „alkoholowego zespołu płodowego” u dziecka.
Cechy FAS: mała głowa, niska masa urodzeniowa, opóźnienia wzrostu i rozwoju, anomalie w budowie układu kostnego, zaburzenia koordynacji, motoryki, nieprawidłowe odczucia sensoryczna.
Alkohol sprzyja również komplikacjom podczas ciąży i porodu.
Dopalacze
Dopalacze są produktami o zróżnicowanym składzie, uznanymi za nowe narkotyki. Zawierają substancje psychotropowe działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do znanych nam narkotyków. Dopalacze w swoim składzie zawierają zarówno substancje syntetyczne, jak i naturalne, pozyskiwane z różnych roślin. Dopalacze są dość popularne wśród młodzieży i młodych osób. Wydają się być bezpieczne, jednak podobnie jak narkotyki prowadzą do silnego uzależnienia, a zażywanie dopalaczy może doprowadzić do zatrucia organizmu od objawów łagodnych (bóle głowy, wymioty, itd.) aż do śpiączki, czy zgonu. Stosowanie dopalaczy przez kobiety ciężarne ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży. Dopalacze mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu.
Z raportu „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży” opracowanego w 2017 roku w ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” wynika, iż “Jedynie wąski margines respondentek zadeklarował, że w obecnej ciąży lub na 3 miesiące przed nią stosowała narkotyki lub „dopalacze”. Stosowanie dopalaczy zadeklarowało 7 respondentek, czyli 0,2% ogółu badanych.”
Kofeina
Jest to substancja występująca w różnych produktach takich jak:
- kawa,
- herbata,
- napoje energetyczne, napoje typu cola, napoje z guaraną.
Jest to substancja psychoaktywna, która pobudza układ nerwowy, zmniejsza senność, zmęczenie.
Nie jest konieczna całkowita rezygnacja z kofeiny w ciąży. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach jest bezpieczne dla dziecka. Więcej na temat kofeiny przeczytasz w jednym z poprzednich artykułów.
Narkotyki
Narkotyki nie są używką stosowaną powszechnie. To szeroka grupa substancji psychoaktywnych, które są silnie uzależniające. Ich stosowanie w ciąży jest niezwykle niebezpieczne. Może powodować poronienie i przedwczesne porody, porażenie mózgowe u płodu, deformacje w wyglądzie, problemy neurologiczne oraz psychologiczne, a nawet śmierć.
Należy pamiętać też, że dziecko kobiety, która zażywała narkotyki podczas ciąży, jest zawsze współuzależnione. Dziecko po porodzie z czasem zacznie odczuwać głód narkotykowy i będzie bardzo cierpiało. Nie narażaj swojego dziecka na takie cierpienie. Podejmij odpowiednie kroki póki czas. Jeśli jesteś osobą uzależnioną – omów sposób postępowania ze swoim ginekologiem.
Papierosy
To kolejna używka, która jest niebezpieczna dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Palenie papierosów to też najczęstszy nałóg wśród kobiet ciężarnych w Polsce, ale i na całym świecie. Poza czynnym paleniem kobiety narażone są też na palenie bierne. Szacuje się że około 60% kobiet ciężarnych jest biernymi palaczami. Palenie papierosów może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej, porodów przedwczesnych. Palenie zarówno czynne jak i bierne zwiększa ryzyko wystąpienia hiperbilirubinemii i objawów zakażenia wczesnego u noworodków. Dzieci takie zwykle są bardziej podatne na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Palenie papierosów przez matkę podczas ciąży, zwiększa ryzyko nagłej śmierci niemowlęcej (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ang. Sudden Infant Death Syndrome – SIDS). Palenie papierosów w ciąży, w pewnym stopniu uzależnia też mózg dziecka od nikotyny.
Skutki palenia papierosów to:
- po porodzie dziecko może czuć głód nikotynowy,
- u noworodka pojawić się mogą objawy abstynencyjne tj.: zwiększona płaczliwość, niepokój, zaburzenia snu i funkcji przewodu pokarmowego.
W tym miejscu musimy wspomnieć o tym, że nikotyna znajduje się również w mleku matki palącej i dziecko prawdopodobnie poniesie skutki palenia przez matkę. Dziecko może być niespokojne, cierpieć na bezsenność, albo mieć zaburzenia pracy serca.
Nową formą zażywania nikotyny są papierosy elektroniczne tzw. e-papierosy, e-pety. Przez wiele osób, nawet specjalistów, są uznawane za bardziej bezpieczne od papierosów. Jednakże doniesienia medialne i prowadzone badania wskazują negatywne skutki ich stosowania.
Przy okazji zachęcamy Was do zapoznania się również z materiałami kampanii MZPiTU pt. „Nowy zwyczaj – ograniczaj”. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji również na temat używek.
Milena Żebrowska – inżynier żywienia człowieka i oceny żywności.
Źródła:
- Lesińska-Sawicka M.: Planowanie ciąży a stosowanie używek w czasie ciąży przez kobiety z wybranych krajów europejskich. Probl Hig Epidemiol 2011, 92(1): 127-131
- Pawłowska-Muc A. K., Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A. B., Stadnicka G.: Używki w ciąży – alkohol. Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(8):385-394.
- Hanke W, Sobala W, Kalinka J. Wpływ środowiskowej ekspozycji kobiet ciężarnych na dym tytoniowy na masę urodzeniową noworodka – badanie prospektywne z wykorzystaniem markerów ekspozycji. Ginekol Pol. 2000, 71, 833-836.
- Adamek R, Adamek A, Florek E, [i wsp.]. Ocena wpływu biernego narażenia kobiet na dym tytoniowy w czasie ciąży na masę urodzeniową i parametry życiowe noworodka. Ginekol Prakt. 2003, 11, 24-27.
- Sochaczewa D., Cieszyński M. B., Konefał H., Garanty-Bogacka B.: Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego. Ginekol Pol. 2010, 81, 687-692.
- Alvik A, Haldorsen T, Groholt B, et al. Alcohol consumption before and during pregnancy comparing concurren and retrospective reports. Alcohol Clin Exp Res 2006, 30:510-5.
- Lesińska-Sawicka M, Waśkow M. Palenie papierosów wśród kobiet w okresie okołoporodowym. Pielęgniarstwo XXI 2009, 1-2(26-27): 89-94.
- Szychta W, Skoczylas M, Laudański M. Spożywanie alkoholu i palenia tytoniu przez kobiety w ciąży – przegląd badań. Perinatol Neonatol Ginekol. 2008; 1(4): 309-313.
- Raport z badania: Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży. Państwowa Inspekcja Sanitarna, 2017,
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.