Pokrzywa w laktacji

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L., ang. Stinging Nettle) jest rośliną z rodziny pokrzywowate. Spotykana na całym świecie, głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Kwitnie od czerwca do września. Cała roślina pokryta jest krótkimi włoskami parzącymi, zawierającymi kwas mrówkowy.
Surowcem zielarskim jest liść pokrzywy i korzeń.
Działanie lecznicze
Pokrzywa znana już była w starożytności. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Pokrzywa wzmacnia organizm dostarczając wiele cennych substancji odżywczych takich jaki witaminy (A, C, K), żelazo, potas, fosfor, magnez. Ekstrakty z liści pokrzywy zawierają wszystkie niezbędne organizmowi aminokwasy, wykazuje działanie moczopędne, oczyszczające organizm z toksyn, ściągające, rozkurczające, przeciwpotne, przeciwbiegunkowe, przeciwkrwotoczne, wzmacniające na cały organizm. Korzystnie wpływa na produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Zewnętrznie działa przy zapaleniu jamy ustnej lub anginie (płukanie) oraz wypadaniu włosów, co często ma miejsce w okresie laktacji.
Według Komisji E niemieckiego Ministerstwa Zdrowia wskazaniami do stosowania pokrzywy (odm. Blind Nettle) są: kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła, zapalenie skóry.
Przez wiele lat stosowano pokrzywę w oparciu o wierzenia ludowe w wielu kulturach w celu zwiększenia ilości mleka w piersiach.
Badania naukowe nie potwierdziły jednak skuteczności i bezpieczeństwa stosowania pokrzywy u kobiet w okresie laktacji. [4]
Stosowanie
Wewnętrznie:
Suszone liście pokrzywy (1 łyżka) zalewamy wrzątkiem, zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut, odcedzamy i pijemy w ilości 2-3 filiżanek dziennie.
Zewnętrznie:
Suszone liście pokrzywy (1 łyżka) zalewamy wrzątkiem, zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut, odcedzamy płuczemy gardło kilka razy dziennie.
W przypadku wypadających włosów: suszona pokrzywę (1 łyżeczka na filiżankę) lub 2 torebki herbatki ekspresowej z pokrzywą zalewamy wrzątkiem, zaparzamy pod przykryciem około 20-30 minut, studzimy i przepłukujemy naparem włosy po każdym myciu.
Ryzyko laktacyjne
Bardzo niskie ryzyko.
Uwagi
Płukanki z pokrzywy na włosy nie powinny stosować blondynki. Zastosowanie świeżych pokrzyw na włosy może zmienić ich zabarwienie na kolor zielony.
Nie zaleca się stosowania na brodawki, ponieważ może wywołać alergię. [4]
O stosowaniu ziół w laktacji możecie przeczytać tu.
Katarzyna Szmurło – Doula, członkini Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Źródła:
- “Prawie wszystko o ziołach”, Mateusz Emanuel Senderski.
- “Apteka Natury”, Jadwiga Górnicka.
- “Blind Nettle – Breastfeeding risk”, www.e-lactancia.org
- “Stinging Nettle”, www.ncbi.nlm.nih.gov
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.