Mleko matki, które ma brzydki zapach i dziwny smak nie nadaje się do spożycia – mit

Wiele osób jest przekonanych, że mleko matki, które ma brzydki smak lub zapach nie nadaje się do spożycia. Skąd to przekonanie?
Ocena organoleptyczna żywności
Ocena organoleptyczna żywności, to po prostu instynktowna ocena przydatności produktu do spożycia przy wykorzystaniu zmysłów człowieka. Taka ocena na potrzeby przemysłowe jest standaryzowana i wymaga przeszkolenia. Na domowe potrzeby wystarczy wyłącznie instynkt człowieka. Jeśli coś brzydko pachnie, to jest to sygnał żebyśmy tego nie jedli. Jednak nie do końca zasada ta ma zastosowanie przy ocenie organoleptycznej mleka matki.
Dlaczego mleko ma dziwny zapach?
Mleko matki bezpośrednio po ściągnięciu ma zazwyczaj przyjemny zapach (choć nie wszyscy go lubią). Jednak pod wpływem jego obróbki (chłodzenia, mrożenia) zachodzą w nim pewne zmiany, które powodują, że zapach mleka staje się nieprzyjemny. Opisywany jest on jako mydlany, czasem kwaśny. Odpowiedzialna za to jest lipaza, enzym wstępnie trawiący tłuszcze. Więcej o lipazie pisałyśmy w tym artykule.
Jak ocenić przydatność mleka mamy do spożycia?
Wystarczy po prostu spróbować mleko. Jeśli jego smak nie jest kwaśny, to śmiało można podać mleko dziecku. Zazwyczaj dzieci, po spróbowaniu kwaśnego mleka odmawiają jego spożycia, więc nie trzeba martwić się, czy mleko na pewno nadawało się do picia.
Zdarza się, że mleko po rozmrażaniu także ma niezbyt przyjemny smak. Tu również winę ponosi lipaza. Nie masz jednak powodu do zmartwień, jeśli twojemu dziecku nie przeszkadza ten smak.
Dziecko może jednak odmawiać mleka, które zostało ściągnięte w czasie infekcji piersi, ponieważ jest słone. Dzieci są przyzwyczajone do smaku słodkiego stąd wynika odmowa.
Mleko każdej kobiety pachnie, smakuje inaczej. Co więcej – mleko mamy zmienia się w ciągu laktacji, a nawet w ciągu doby. Analogicznie: jego zapach również ulega zmianom.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapachu i smaku mleka kobiecego zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami: smak i zapach mleka.