Dokarmianie noworodków i niemowląt
Co rozumiemy przez słowo „dokarmianie”?
Dokarmianie jest to podawanie dziecku dodatkowych porcji pokarmu (odciągniętego mleka mamy, mleka innej mamy, mleka z banku lub mieszanki mlekozastępczej, jeśli mama nie jest w stanie odciągnąć wystarczających ilości).
Dlaczego należy poszukiwać alternatywnych metod dokarmiania?
Ssanie piersi jest skomplikowanym mechanizmem. Dziecko musi się mocno napracować, żeby uzyskać wystarczającą ilość pokarmu. Musi uruchomić mechanizm szukania i szerokiego otwarcia buzi. W ssaniu piersi udział bierze język, wargi, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg, żuchwa. Poza tym ssąc pierś dziecko może jednocześnie jeść i oddychać. Z piersi mleko nie płynie zawsze tak samo – raz szybciej, raz wolniej, raz prawie wcale.
Każda butelka zaburza odruch ssania – nawet najbardziej nowoczesna, opatrzona logo znanego producenta i zapewnieniem, że „nie zaburza naturalnego odruchu ssania”. Każda! Nie jesteśmy w stanie odtworzyć naturalnego ssania na żadnej znanej dotychczas butelce.
Podanie butelki może zmienić mechanizm ssania dziecka tak, że będzie miało później problemy z ponownym przystawieniem się na pierś. Szczególnie, jeśli karmienie butelką trwa parę dni lub dłużej – maluch może zupełnie odrzucić pierś. Jak tego uniknąć? Właśnie poprzez alternatywne metody dokarmiania. Nie są one idealne, mają swoje wady – ale metod i sposobów jest całkiem sporo, więc możecie dopasować jedną z nich do swoich indywidualnych potrzeb.
Nie należy dokarmiać dziecka tylko dlatego, że płacze, źle sypia, często ssie pierś. Często mamie wydaje się, że maluch „nie najada się” wystarczająco. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym. Być może dziecko nie ssie efektywnie, stąd problemy? Decyzja o dokarmianiu zawsze powinna być podjęta przez lekarza lub położną w porozumieniu z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL) bądź z Międzynarodowym Dyplomowanym Konsultantem Laktacyjnym (IBCLC).
Kiedy?
Powodem dokarmiania może być także czasowa rozłąka mamy i dziecka, np. hospitalizacja jednego z nich, szybki powrót mamy do pracy bądź na uczelnię lub po prostu chęć pozostawienia dziecka z innym członkiem rodziny na czas nieobecności mamy. Przykładowe sytuacje, w którym konieczne będzie podanie odciągniętego mleka znajdziesz TU.
W jaki sposób?
Poniżej przedstawiamy sposoby, przy pomocy których można karmić niemowlę lub dokarmiać doraźnie
- Kubeczek – Tym sposobem jesteście w stanie nakarmić dziecko naprawdę sporą ilością pokarmu. Metoda ta sprawdza się zarówno przy karmieniu dziecka, jak i dokarmianiu przez matkę lub innych opiekunów.
- Strzykawka – Ta metoda również pozwala na karmienie większymi ilościami, nie tylko doraźnie, ale przez dłuższy okres czasu.
- Łyżeczka lub pipetka – Na łyżeczce podajemy małe ilości pokarmu. Ta metoda sprawdza się raczej przy mniejszych ilościach podawanego mleka, korzystamy z niej w sytuacjach doraźnych.
- SNS – Jest to system dokarmiania dziecka, które jest w stanie ssać pierś mamy. Z tego powodu nie jest to sposób dokarmiania na czas rozłąki mamy i dziecka. Jest natomiast świetnym wsparciem dla mam, które starają się rozkręcić laktację, mają problemy z ilością pokarmu. Sprawdza się także u mam chcących wywołać relaktację lub mam adopcyjnych.
Idealnie byłoby, gdyby dziecko było dokarmiane Twoim mlekiem – wtedy laktacja będzie odpowiednio stymulowana, a produkcja mleka na odpowiednim poziomie. Jeśli musisz dokarmiać mlekiem modyfikowanym – pamiętaj o dodatkowej stymulacji laktacji laktatorem.
Ilona Majdańska, doula – członkini Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL, doradczyni ClauWi, współzałożycielka Centrum Opieki Okołoporodowej i Wczesnodziecięcej Mamutek w Poznaniu.
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.