Alternatywne metody karmienia – łyżeczka

Jaką łyżeczkę wybrać
Jedną z częściej stosowanych form dokarmiania dziecka, a nie zaburzających prawidłowego ssania piersi jest łyżeczka. Najczęściej korzysta się z plastikowych, specjalnie zaprojektowanych, co nie znaczy, że nie nada się zwykła, plastikowa, dość wąska i płaska łyżeczka (do herbaty, do zupy). Istnieje także zestaw łyżeczki z podziałką, tj. łyżeczka z wbudowanym pojemnikiem na mleko. Są one wygodniejsze od zwykłej łyżeczki, gdyż nie ma ryzyka rozlania pokarmu.
Dla kogo (w jakich przypadkach)
Ta metoda sprawdza się raczej przy mniejszych ilościach podawanego mleka. Korzystamy z niej u mniejszych noworodków urodzonych o czasie lub do rozpoczęcia karmienia doustnego większych (późnych) wcześniaków dla zachęty. U większych / starszych dzieci raczej nie korzystamy z łyżeczek, a z kubeczków. Łyżeczka może czasami posłużyć tylko do uspokojenia głodnego dziecka przed przystawieniem do piersi lub tuż po przystawieniu.
Jak używać
Karmienie łyżeczką noworodka wydaje się być karkołomnym zadaniem. Wiele osób nie wierzy, że to w ogóle możliwe, inni twierdzą, że jest niebezpieczne ze względu na ryzyko zachłyśnięcia. Nic bardziej mylnego – dzieci świetnie radzą sobie ze spijaniem pokarmu podawanego w ten sposób.
Przygotuj dość szeroki pojemnik, do którego zlejesz odciągnięte mleko. W ten sposób łatwiej będzie Ci nabierać mleko łyżeczką. Postaw go w zasięgu ręki, by swobodnie do niego sięgnąć bez przesuwania się czy pochylania.
Aby nakarmić dziecko łyżeczką, ułóż je wygodnie w pozycji półleżącej. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu i przytrzymaniu główki dziecka. Pozycja twoja i dziecka musi być komfortowa, gdyż może to chwilę potrwać. Nie spieszcie się. Dziecko trzymaj jedną ręką, a drugą podawaj niewielkie ilości pokarmu. Mleko podajemy w taki sposób, by małe ilości pokarmu trafiały na język dziecka. Nigdy nie wlewamy mleka do buzi dziecka.
Prezentujemy z zasobów YoyTube filmiki przedstawiające instrukcje karmienia dziecka łyżeczką.
Czystość i konserwacja
Zachowanie czystości łyżeczki jest łatwe. Po użyciu wystarczy ją umyć z ciepłej wodzie z detergentem i wyparzyć lub wysterylizować (u wcześniaków – sterylizacja obowiązkowa!) Przechowuj ją w miejscu czystym i suchym.
Zalety i wady
Łyżeczka pobudza ruchomość języka. Jej niewątpliwą zaletą jest dostępność. Łyżeczki są dostępne wszędzie, gdziekolwiek byś się nie znalazła. Zanim zakupicie specjalne narzędzia do alternatywnego karmienia, możesz skorzystać z domowego sprzętu. Poza tym to metoda tania, łatwa i szybki sposób podania pokarmu bezpośrednio do buzi lub przy piersi.
Karmienie łyżeczką nie uczy ssania, nie koryguje zaburzeń ssania. Metoda pracochłonna – zanim podasz odmierzoną ilość mleka, może minąć paręnaście lub parędziesiąt minut. Ponadto trudno utrzymać higienę, bo łatwo o rozlanie mleka. I wszyscy wiemy, że w pierwszych dniach po porodzie każda odciągnięta kropla jest na wagę złota. Zatem to metoda na krótki czas do podawania małych ilości mleka.
Ilona Majdańska, doula – członkini Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL, doradczyni ClauWi, współzałożycielka Centrum Opieki Okołoporodowej i Wczesnodziecięcej Mamutek w Poznaniu.
Źródła:
- “Karmienie piersią w teorii i praktyce”, pod red. Magdaleny Nehring – Gugulskiej, Moniki Żukowskiej – Rubik, Agnieszki Pietkiewicz.
- Filmy z bazy YouTube: www.youtube.com
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.