Wpływ miesiączki na zachowanie dziecka karmionego mlekiem mamy
To, że wyłączne karmienie piersią, zwane również karmieniem ekologicznym, wpływa na płodność kobiety jest powszechnie znane. Przy KPI, mimo regularnego ściągania, miesiączka może pojawić się wcześniej – już po kilku miesiącach. Z kolei mamy karmiące piersią mogą czekać na pojawienie się pierwszego okresu nawet ponad 2 lata. To całkowicie normalne i fizjologiczne zjawisko.
Powrót miesiączkowania nie pozostaje bez wpływu na proces laktacji. Burza hormonów (nagły spadek progesteronu i estrogenu) jaka zachodzi w organizmie kobiety wpływa bezpośrednio na ilość, a nawet smak mleka. Część kobiet, których ciało powróciło do normalnego cyklu, może zaobserwować pewne niecodzienne zachowania dziecka, które nakładają się na termin pojawienia się i trwania miesiączki.
Spadek ilości mleka
Pierwszą zasadniczą przyczyną nerwowości i zmiany zachowania dziecka, może być spadek ilości mleka. Co za tym idzie – trudniejsze zaspokojenie jego potrzeb żywieniowych. Taka zależność jest znacznie łatwiej dostrzegalna przez mamy KPI, które dzięki regularnemu odciągania znają swoje laktacyjne możliwości i widzą różnice w wynikach. Podczas miesiączki mogą dostrzec spadki w dobowych ilościach ściągniętego mleka. Spadek mleka wynosi od 30 – 50 mililitrów po ubytek nawet 100 do 200 mililitrów.
Tak jak w łatwy sposób można zareagować i w razie potrzeby podać dziecku mrożonkę w przypadku KPI, tak przy KP sprawa jest nieco trudniejsza. Mama, która karmi piersią tak naprawdę nie wie czy poziom laktacji się obniżył. Dziecko może domagać się piersi częściej niż zwykle, prężyć się, „bić” mamę piąstkami i wyrażać swój głód na inne sposoby. Posiadając wiedzę o tym, że to miesiączka wpływa na ten stan – można się nieco uspokoić, lepiej zrozumieć dziecko i po prostu przeczekać ten czas. Obniżenie produkcji mleka mija samoczynnie po około 1 do 4 dni i wraca do poprzedniego stanu.
Na pocieszenie – nierzadko przez „wiszenie” dziecka na mamie podczas tych trudnych dla obojga dni, podaż mleka może nawet wzrosnąć.
Niektóre z zaleceń mogą wskazywać na możliwość zminimalizowania spadku laktacji przy suplementacji wapniem i magnezem (dzienna dawka 500 – 1000mg). Suplementacja wskazana jest od połowy cyklu do pierwszych trzech dni okresu. [1]
Smak mleka podczas miesiączki
Podczas miesiączki smak mleka ulega zmianie. Większość dzieci na szczęście nadal go akceptuje, ale wrażliwsze mogą strajkować i odmawiać piersi lub mleka mamy w butelce. Za zmianę smaku mleka podczas menstruacji może odpowiadać wyższy poziom sodu i zmniejszenie ilości laktozy i potasu w mleku matki [2].
Warto jednak pamiętać, że pokarm kobiecy nigdy nie ma tego samego smaku – zmienia go w zależności od prowadzonej diety. Dzięki temu, dzieci poznają różne smaki, zanim jeszcze sięgną po inne, stałe pokarmy.
PMS i emocje w czasie miesiączki
Niektóre kobiety cierpią na PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) i bolesne miesiączki, zarówno przed, jak i w trakcie ich trwania. Miewają one czasami huśtawki nastroju. Zmęczona opieką nad dzieckiem i innymi obowiązkami mama, może być sfrustrowana, przygnębiona i czuć złość. Dziecko jest jak barometr. Dzięki silnej więzi ze swoją mamą wyczuwa wszystkie zmiany w jej nastroju i często współodczuwa jej emocje. W ten sposób menstruacja ma niekiedy wpływ na zachowanie dziecka i laktację kobiety
Katarzyna Walczyk – mama karmiąca piersią (inaczej)
Źródła:
[1] The Womanly Art of Breastfeeding, www.llli.org
[2] Ostre zmiany w składzie mleka podczas owulacyjnego cyklu miesiączkowego u kobiet karmiących piersią. www.ncbi.nlm.nih.gov
[3] Miesiączka podczas karmienia piersią, Becky Flora, BSed, IBCLC www.motherandchildhealth.com
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.