Wędzidełko a karmienie piersią
Wiele matek ma problemy z karmieniem piersią. Dziecko często nie potrafi uchwycić brodawki, słabo ją ssie lub szybko się niecierpliwi. Jednym z powodów mogą być problemy z wędzidełkiem…
Czym jest wędzidełko?
Wędzidełko jest pasmem tkanki łącznej odgrywającej bardzo ważną rolę w prawidłowej ruchomości języka i ust. Najczęściej dochodzi do skrócenia wędzidełka podjęzykowego, które warunkuje nie tylko wysuwanie języka i prawidłowe ssanie piersi, ale w późniejszym wieku wpływa na przyjmowanie pokarmów stałych oraz kształtowanie się prawidłowej wymowy. Zbyt krótkie wędzidełko może mieć wpływ na powstanie wad zgryzu.
Skrócenie wędzidełka podjęzykowego często określane jest mianem ankyloglossica i występuje częściej u chłopców. Rzadziej spotykana jest nieprawidłowość w długości wędzidełka wargowego, które zbyt krótkie powodować może niedomykanie ust, czy łykanie dużych ilości powietrza podczas ssania (u niemowlęcia mogą pojawić się kolki). Przy zbyt dużym skrócie tego wędzidełka może uwidocznić się nieprawidłowy kształt górnej wargi (nie jest „wywinięta” na zewnątrz).
Objawami mogącymi świadczyć o zbyt krótkim wędzidełku są:
-
problemy przy karmieniu piersią:
– dziecko nie potrafi prawidłowo chwycić piersi (chwyta brodawkę zbyt płytko);
– niemowlę słabo ssie pierś;
– je często, lecz nie przybiera na wadze (nie może zaspokoić głodu);
– często robi sobie przerwy podczas ssania, wypuszcza brodawkę z ust i dość głośno „cmoka”;
– zdarza się, że podczas jedzenia z ust niemowlęcia wypływa mleko;
-
dyskomfort dla mamy:
– karmienie piersią może okazać się bolesne (zbyt płytkie chwytanie brodawki);
– pękanie brodawek;
– słaba laktacja (mimo że niemowlę często je);
– pogryzione brodawki;
-
karmienie z butelki zwykle nie sprawia trudności z uwagi na fakt, że z butelki pokarm bardzo łatwo zassać;
-
przy dużym skrócie wędzidełka podjęzykowego u niemowlęcia język może mieć kształt serduszka, a jego ruchy stają się znacznie ograniczone;
-
u niemowlęcia może pojawić się dość obfite ślinienie się (w spoczynku język jest nieprawidłowo ułożony, co sprzyja gromadzeniu się śliny w jamie ustnej); dodatkowo dziecko może krztusić się śliną.
Zabieg
O skorygowaniu długości wędzidełka i sposobie wykonania zabiegu zawsze decyduje lekarz. U niemowląt przeważnie wykonuje się zabieg w znieczuleniu miejscowym (zabieg przebiega bardzo szybko), a u starszych może zostać podjęta decyzję o wykonaniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
W niektórych przypadkach interwencja chirurgiczna nie jest konieczna i wystarczy terapia logopedyczna polegająca na manualnym rozpracowaniu (rozmasowaniu) wędzidełka, które w znacznym stopniu wpłynie na poprawę jego elastyczności.
Mgr Iwona Marcinkowska – fizjoterapeuta, Terapeuta metody NDT-Bobath Basic, NDT-Bobath Baby, PNF, Kinesjotapingu, masażu Shantala, Ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne, hipoteriapii, Wrocław
Źródła:
- „Encyklopedia zdrowia małego dziecka”, P. Abrahams.
- „Breastfeeding Managment for the Clinician 3rd”, Walker M, Jones & Bartlett Publishers (2013).
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.