Przypadki mamy karmiącej naturalnie

Dlaczego przypadki mamy karmiącej? Prawdopodobnie niejedna z nich doświadczyła różnych przypadków związanych z karmieniem naturalnym dziecka. Mamy też wrażenie, że „mama karmiąca piersią” dość często jest jest przedmiotem rozmów, ocen. Odmieniana przez przypadki…
Mianownik
Mama karmiąca swoim mlekiem – niezależnie od sposobu.
Karmienie własnym mlekiem nie zawsze ogranicza się do podania piersi. Najczęściej, z uwagi na wczesne problemy z przystawianiem dziecka, mamy decydują się na odciąganie mleka laktatorem i podawaniem go w butelce. Ta forma karmienia nazywa się karmienie piersią inaczej – KPI. Chociaż jest ona niezwykle popularna np. w Stanach Zjednoczonych, to w Polsce KPI nadal nie jest tak powszechne. Bardzo ważne, aby mamy KPI miały świadomość o trudnościach wynikających z tego sposobu karmienia. By pamiętały również, że podanie własnego mleka, zaraz po karmieniu piersią, nadal pozostaje najlepszym sposobem żywienia dziecka
Dopełniacz
Mamy karmiącej nie powinno się krytykować, poniżać, obrażać i izolować.
Niestety coraz częściej można zauważyć brak akceptacji dla kobiet karmiących. Objawia się on na kilku płaszczyznach społecznych. Może obejmować krytykę karmienia piersią w miejscach publicznych, brak akceptacji i negowanie karmienia piersią inaczej (wyłącznie odciągniętym mlekiem). Matki karmiące naturalnie, nadal często odczuwają brak poparcia, akceptacji i towarzyską izolację. Powodem tych negatywnych odczuć są zarówno osoby bliskie, jak i obce. Bardzo ważne jest kształcenie całego społeczeństwa odnośnie walorów zdrowotnych mleka kobiecego i propagowanie naturalności tego sposobu karmienia.
Może za jakiś czas widok matki karmiącej publicznie nikogo nie będzie dziwił/brzydził/odstraszał?
Celownik
Mamie karmiącej potrzebny jest dostęp do rzetelnych źródeł naukowych na temat laktacji, wsparcie najbliższych i poparcie społeczeństwa.
Największa część problemów z karmieniem piersią wynika z braku znajomości zasad laktacji i potrzeb dziecka w pierwszych dniach życia. Kobiety, którym podsuwa się niewłaściwe sugestie np. że dziecko “wisi” na piersi, bo się nie najada, często biorą je do siebie. Jest to jeden z podstawowych błędów na drodze do karmienia naturalnego. Niezwykle istotne jest edukowanie personelu medycznego w zakresie funkcjonowania laktacji i karmienia piersią. Niestety, mimo dostępu do wielu naukowych źródeł, od położnych, lekarzy i najbliższego otoczenia często słyszy się niewłaściwe rady, które już na samym początku mogą wpłynąć na zakłócenie naturalnego procesu jakim jest karmienie piersią.
Akceptacja otoczenia i społeczne poparcie karmienia piersią – niezależnie od czasu jego trwania – to pierwszy krok w stronę popularyzacji i oswajania się otoczenia z widokiem kobiet karmiących dzieci. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań odnośnie KP, warto zasięgnąć porady wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie – mowa to u CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny).
Biernik
Wspieraj mamę karmiącą (KPI* i KP), szanuj i akceptuj jej wybory.
Nie każda historia laktacyjna jest prosta. Część kobiet z uwagi na problemy z bezpośrednim karmieniem piersią, szukają jak najlepszej alternatywy. Karmienie piersią inaczej, karmienie wyłącznie jedną piersią, karmienie mlekiem mamy przez SNS to wbrew pozorom bardzo często praktykowane sposoby karmienia dziecka. Część kobiet decyduje się na nie już w okresie ciąży, z pełną świadomością. Wsparcie laktacyjne jest ważne, ale nie można negować i krytykować wyboru matki. W końcu stara się zaoferować dziecku to co najlepsze – mleko mamy. Wsparcie psychiczne i realna pomoc (chociażby w pracach domowych, gotowaniu itp.) to solidna podstawa na drodze długiego karmienia.
* karmienie piersią inaczej, czyli wyłącznie odciągniętym mlekiem.
Narzędnik
Rozmawiaj z mamą karmiącą borykającą się z trudnościami podczas karmienia piersią.
Zadbaj o jej potrzeby, a w razie problemów zasugeruj konsultację u specjalisty.* Karmienie piersią nie zawsze przebiega wzorowo. W przypadku jakichkolwiek problemów z dostawianiem dziecka, przebiegiem laktacji i innych trudności, najlepszym co można zrobić to skonsultować mamę ze specjalistą (położna, CDL/IBCLC, fizjoterapeuta, neurologopeda, psycholog, psychiatra, itp). Nie powinno się przyjmować wątpliwych rad od otoczenia, które mimo dobrych chęci, częściej szkodzi zamiast pomagać. Tym co warto robić to okazywać swój szacunek i wsparcie – tego młode mamy karmiące naprawdę potrzebują!
* położna, CDL/IBCLC, fizjoterapeuta, neurologopeda, psycholog, psychiatra, itd.
Miejscownik
Pamiętaj o mamie karmiącej publicznie – nie obrażaj jej, nie izoluj, nie odrzucaj i akceptuj jej sposób karmienia.
Piersi mamy karmiącej nie są obiektem seksualnym. Kiedy dziecko jest głodne, naturalnym odruchem matki karmiącej jest przystawienie go do piersi – niezależnie od miejsca w jakim się znajduje. Dla wielu mam, publiczne karmienie piersią może być krępujące. Pomóż dziecku się najeść – unikaj zwracania uwagi na sposób i miejsce w jakim karmi. To pierwszy krok do dużej zmiany w naszym społeczeństwie. Karmienie dziecka – niezależnie w jakim miejscu przestrzeni publicznej jest naturalne!
Wołacz
Mamo karmiąca reaguj na krytykę! Pogłębiaj swoją wiedzę na temat karmienia naturalnego i dziel się nią z innymi. Oswajaj społeczeństwo z naturalnością okresu laktacji.
Mamo karmiąca piersią i karmiąca piersią inaczej – robisz wszystko by dać dziecku najlepszy dla niego pokarm – zawsze idealnie dopasowany do jego potrzeb. Skoro widok widelca lub łyżki nikogo nie razi, to czemu pierś mamy karmiącej ma stanowić tabu? Pogłębiajmy wiedzę własną i naszego otoczenia na temat laktacji!
Kasia – mama karmiąca piersią (inaczej)