Pierwszy kontakt matki z noworodkiem
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca pierwszy kontakt „skóra do skóry” z możliwością przystawienia dziecka do piersi w ciągu pierwszych dwóch godzin życia noworodka. Naukowcy potwierdzają liczne korzyści dla dziecka i matki kontaktu STS czyli „ciało do ciała”.
Co znaczy STS?
Kontakt “Skin to skin” (STS) polega na ułożeniu nagiego noworodka, jeszcze przed przecięciem pępowiny, na nagim ciele matki. Pozwala to na łagodniejszą adaptację dziecka do warunków pozamacicznych, gdzie bodźce takie jak inne światło, dźwięki czy temperatura wywołują u dziecka stres.
Korzyści z pierwszego kontaktu
Bliski kontakt noworodka ze skórą matki, bicie jej serca, oddech oraz ciepło minimalizują stres okołoporodowy. Ponadto dziecko kolonizowane jest florą bakteryjną matki co chroni je przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.
Najsilniejszy odruch ssania obserwuje się w pierwszych dwóch godzinach po urodzeniu. Z tego powodu pierwsze karmienie dziecka jest bardzo ważne. Dziecko otrzymuje ogromną ilość przeciwciał odpornościowych wraz z siarą, co zwiększa ochronę przed drobnoustrojami. Wysokoenergetyczna siara, mimo że jest jej mała ilość zapewnia prawidłowy poziom glukozy we krwi dziecka.
Szczególne sytuacje położnicze
W niektórych sytuacjach położniczych takich jak:
- cięcie cesarskie,
- poród ciąży mnogiej,
- poród zabiegowy,
- interwencje w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym matki
kontakt skóra do skóry może przejąć tata. Ciepła skóra taty ogrzeje noworodka i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Kontakt STS jest ważny!
Badania i obserwacje dzieci mających wczesny i nieprzerwany kontakt „skóra do skóry” po narodzinach wykazały, że dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą oraz spokojniej śpią.
Kontakt „skóra do skóry” jest Twoim prawem, które zapewnia Ci rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (SOOO).
Kontakt STS może być przerwany wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka.
Opr. Teresa Szmańda, mgr położnictwa – prowadzi Szkołę Rodzenia Mamy i Taty w Toruniu. Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC). http://st-med.com.pl/
Artykuł jest częścią projektu “Kalendarz Mlekiem Mamy”, realizowanego w ramach działań statutowych Fundacji Mlekiem Mamy, we współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się w swoich działaniach szeroko pojętą tematyką laktacji: Fundacja Kobiet Twórczych (Centrum Nauki o Laktacji) – CNoL, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych – PTKiDL, Fundacja Bank Mleka Kobiecego – FBMK.
Sesję fotograficzną wykonała Zuzanna Kruschewska Photography.