Karmienie piersią a zwiększenie podaży mleka
Mamy karmiące piersią zazwyczaj nie szukają sposobów na zwiększenie podaży mleka. Zdrowe kobiety, przy spełnieniu kilku warunków są w stanie wykarmić jedno, dwoje, a nawet więcej dzieci. Niekiedy zdarza się jednak, że laktacja matki spadła, albo potrzebuje dodatkowych porcji mleka.
Warunki utrzymania odpowiedniego poziomu laktacji:
Brak u matki chorób mogących powodować niski poziom laktacji
Uznaje się, że prawie każda kobieta może karmić swoje dzieci piersią. Jednakże zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, operacje piersi mogą wpłynąć na niski poziom laktacji.
Nie przyjmowanie leków obniżających lub hamujących laktację
Większość leków jest zgodnych z karmienie piersią i można leczyć się, poddawać zabiegom, operacjom. Jednak niektóre leki mogą hamować laktację, albo przenikać do mleka. Większa dawka niektórych substancji czynnych może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka. Mama karmiąca naturalnie, przyjmująca leki niebezpieczne dla dziecka nie może karmić czasowo, bądź stale. Dlatego ważne jest, aby lekarz przepisał leki zgodne z karmieniem piersią (o ile jest to możliwe).
Karmienie na żądanie
W niektórych okresach rozwoju niemowlęta odmawiają piersi w ciągu dnia. Należy proponować pierś, a wieczorami i w nocy przystawiać często, aby dziecko zgłosiło zapotrzebowanie na mleko.
Poprawne przystawienie dziecka
Kontrola poprawności przystawienia jest istotna szczególnie u noworodków. Dziecko, które będzie spłycało uchwyt piersi, słabo ssało – pobierze za mało mleka. W efekcie zacznie zasypiać przy piersi i nie zaspokoi swoich potrzeb żywieniowych.
Nie dokarmianie formułą
Niemowlęta należy dokarmiać preparatami do żywienia wyłącznie na zalecenie lekarza, o ile istnieje taka potrzeba. Jeśli dziecko jest dokarmiane bez faktycznych wskazań, to przestaje zgłaszać się do piersi. Wkrótce piersi zwolnią produkcję pokarmu.
W przypadku stwierdzenia zbyt małych przyrostów noworodek/niemowlę powinny być dokarmiane mlekiem matki. Odciąganie dodatkowych porcji pokarmu spowoduje wzrost poziomu laktacji.
Nie robienie zbyt długich przerw między karmieniami
Niektóre dzieci zaczynają dość wcześnie przesypiać noce. W okresie noworodkowym należy karmić dzieci również w nocy (1-2 razy). Później można karmić wyłącznie na żądanie dziecka lub swoje (jeśli piersi przepełnią się).
W okresie większego zainteresowania otoczeniem, niż mlekiem mamy (w II półroczu życia) niektóre niemowlęta odmawiają ssania piersi w ciągu dnia. Należy wówczas proponować pierś. Zazwyczaj maluchy nadrabiają zapotrzebowanie na mleko i grupują karmienia wieczorami i w nocy.
Unikanie stresu
Jednym z hormonów wpływających na budowanie więzi z dzieckiem oraz powodzenie w laktacji jest oksytocyna, zwana hormonem miłości. Oksytocyna daje poczucie szczęścia i spokoju. Bardzo ważne jest, aby matki otrzymywały duże wsparcie, szczególnie w początkach macierzyństwa. Odpoczynek, przytulanie malucha skóra do skóry (STS), karmienie piersią powodują, że matki są spokojniejsze i łatwiej jest im odpowiadać na potrzeby dzieci. Natomiast zmęczenie, przedłużające się sytuacje stresowe wpływają na obniżenie poziomu oksytocyny, utrudnienie wypływu mleka.
Sposoby na zwiększenie podaży mleka
Zbieranie mleka w czasie karmienia
Od niedawna dość dużą popularnością cieszą się w Polsce kolektory do zbierania mleka kobiecego (silikonowy odciągacz pokarmu typu Haakaa, np. Mami). W czasie karmienia piersią matka może przystawić silikonową buteleczkę do drugiej piersi. Pod wpływem działania hormonów, albo jeśli pierś jest przepełniona, mleko swobodnie będzie spływało do butelki. Przy kolejnym karmieniu dziecko należy przystawić do tej piersi, a buteleczkę do piersi, z której było karmione dziecko w czasie poprzedniej sesji. Zebrany pokarm może służyć do dokarmiania, albo magazynowania.
Odciąganie mleka po karmieniu
Odciąganie po karmieniu (po każdym lub wybranym) jest sposobem na pozyskanie dodatkowych porcji mleka. Można ściągać przez określony czas, np. 15 minut / pierś lub metodą np. 7-5-3 przy pomocy laktatora pojedynczego.
Odciąganie mleka podczas dodatkowej sesji
Niektóre mamy poza karmieniem dziecka piersią dodają zwykłą sesję z laktatorem. Mleko można odciągnąć podobnie jak po karmieniu przez określony czas lub np. metodą 7-5-3. Pora sesji z laktatorem wybierana jest różnie, w zależności od własnych preferencji (rano, wieczorem, w nocy, podczas pobytu w pracy).
Specjalna technika – Power Pumping
Pokarm można ściągać tą metodą bezpośrednio po nakarmieniu dziecka albo w dodatkowej sesji – na ogólnych zasadach. Karmienie piersią oraz PP łączy się w określonym rytmie:
-> 20 minut karmienia lub do opróżnienia piersi -> 10 minut odciągania -> 10 minut odpoczynku -> 10 minut odciągania.
Karmiąc piersią na żądanie laktacja matki dostosowuje się do potrzeb dziecka. Korzystanie z laktatora bez wskazań zazwyczaj prowadzi do rozregulowania laktacji, stymulacji piersi do nadmiernej produkcji mleka. Przy nadprodukcji pokarmu maluchowi trudno jest sobie poradzić z dużą ilością wypływającego z piersi mleka. Jeżeli faktycznie sytuacja matki wymaga zwiększenia podaży mleka, to trzeba wybrać sposób najbardziej dla niej korzystny i efektywny. Warto ustalić plan działania z położną lub CDL/IBCLC.