Karmienie dwojga dzieci, czyli karmienie w tandemie

Określenie karmienie w tandemie pochodzi z angielskiego “tandem nursing” i oznacza jednoczesne karmienie piersią dzieci w różnym wieku lub dwojga niemowląt.
Karmienie piersią rodzeństwa w różnym wieku nie jest tematem tabu, ale nie jest również zbyt popularnym zjawiskiem. Mamy, które planują zajść w kolejną ciążę, a jeszcze karmią piersią lub odciągają pokarm, zwykle decydują się na odstawienie starszego dziecka.
Karmienie w ciąży
Niewiele ciężarnych kobiet karmi swoje starsze dzieci naturalnie. Zazwyczaj przygotowania do kolejnej ciąży, to też odstawienie starszaka od piersi. Niektóre mamy, jeśli zajdą w ciążę również odstawiają starsze dzieci. Robią to z obawy o bezpieczne ukończenie ciąży w wyznaczonym terminie. Utwierdzają ich w tej decyzji niektórzy ginekolodzy, rodzina, znajomi. Czy słusznie?
Ciężarna matka powinna zadbać o urozmaiconą, codzienną dietę. Ma ona bowiem większe zapotrzebowanie składniki odżywcze i mineralne, jak np. żelazo, jod, DHA i może potrzebować dodatkowej suplementacji.
Ponadto kobieta ciężarna jest bardziej wrażliwa, co wynika z zachodzących zmian hormonalnych. Może odczuwać większy ból brodawek lub podbrzusza w czasie ssania piersi przez dziecko. Karmienie będzie też bardziej bolesne, nieprzyjemne, jeśli dziecko będzie mocniej ssało z powodu spadku produkcji mleka lub przedłużało sesje w czasie. Natomiast wciąż rosnący brzuch może spowodować konieczność modyfikacji lub zmiany stosowanych dotychczas pozycji do karmienia.
Karmienie w ciąży jest bezpieczne, o ile u kobiety nie występuje szczególna sytuacja położnicza.
Karmienie po porodzie
Starsze dziecko będzie miało kilkudniową przerwę w karmieniu, na czas pobytu mamy w szpitalu. Nie wszystkie placówki pozwalają na odwiedziny przez dzieci (szczególnie w czasie pandemii).
Po porodzie mleko mamy zamieni się w siarę, co za tym idzie – zmieni smak, konsystencję, kolor. To pierwsze mleko ma m.in. właściwości przeczyszczające, aby noworodek jak najszybciej wydalił smółkę. Dlatego starszak również może oddawać częściej, rzadszy stolec. Niektóre dzieci rezygnują wówczas z mleka. Część z nich może wrócić do ssania piersi jakiś czas po narodzinach rodzeństwa.
Przez kilka dni po porodzie zawsze w pierwszej kolejności dobrze jest karmić noworodka, który musi otrzymać siarę w odpowiedniej ilości. Takie karmienie trwa dłużej, bo noworodek zwykle potrzebuje więcej czasu, aby nauczyć się efektywnego ssania. Wybierz pozycję karmienia komfortową dla noworodka, zapewniającą łatwy pobór mleka. Starsze dziecko, które zapewne potrafi prawidłowo ssać pierś znajdzie pozycję dogodną dla siebie. Pamiętaj, że w I półroczu życia mleko stanowi dla niemowlęcia jedyne pożywienie. Kontroluj zatem u noworodka wskaźniki skutecznego karmienia, by uniknąć odwodnienia lub niedożywienia.
Karmienie starszych dzieci
Bezpośrednio po porodzie starsze dziecko powinnaś karmić jako drugie. Starszak może się niecierpliwić, domagać piersi częściej lub ssać pierś tak często jak noworodek. Nie będzie to oznaczało głodu, a raczej potrzebę bliskości, poczucia bezpieczeństwa w nowej sytuacji.
Z czasem niektóre dzieci “dzielą” się piersiami i matka karmi każde z dzieci z wybranej piersi. Niektóre matki same wybierają taki sposób karmienia. Jeśli zdecydujesz się karmić w ten sposób pamiętaj, że piersi staną się niesymetryczne z uwagi na różną ilość pobieranego/produkowanego mleka oraz różną liczbę sesji.
Starsze dziecko może rzadziej zgłaszać się do piersi niż noworodek, czy niemowlę, ale będzie więcej ssało w czasie choroby, lęków separacyjnych, gorszego samopoczucia, itd.
W takiej sytuacji matka może podjąć decyzję o karmieniu obu dzieci równocześnie lub osobno. Niekiedy dzieci są przystawiane do różnych piersi w ciągu dnia lub co kilka dni.
Karmienie w tandemie może ułatwić starszemu rodzeństwu odstawienie od piersi, albo zaakceptować pojawienie się najmłodszego członka rodziny. Nie zawsze jednak tak się dzieje, że karmienie pomaga poradzić sobie dziecku z nową sytuacją. Może ono potrzebować więcej czułości, bliskości i czasu spędzonego wyłącznie z mamą.
Na zakończenie zachęcamy do przeczytania historii mamy karmiącej w tandemie, która jest promotorką karmienia piersią i psycholożką: tu.
Pamiętaj, że karmienie w tandemie jest twoją osobistą decyzją. Jeśli stwierdzisz, że nie jest to rozwiązanie dobre dla ciebie i twojej rodziny, to w każdym momencie możesz z niego zrezygnować, albo znaleźć inne rozwiązanie, np. podawanie mleka mamy / krowiego w kubku.
Karmienie w tandemie może być ciekawym doświadczeniem, ale nie musi być praktyką odpowiednią dla wszystkich mam i ich dzieci. Karmienie jednoczesne dwójki dzieci to triada mama – dziecko – dziecko i wymaga zgodności oraz zaspokojenia potrzeb wszystkich jej członków.
W kolejnym artykule poznasz fakty i mity oraz zalety i wady karmienia w tandemie.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.
Źródła: