Jak nie odstawiać dziecka od piersi

Gdyby ktoś zapytał: kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi, to nasza odpowiedź brzmiałaby tak: wtedy, kiedy będzie gotowe i dziecko i Ty. Ale z doświadczenia wiemy, że gotowość mamy i dziecka często się nie nakłada na siebie.
Karmienie piersią jednego dziecka może przynieść tak wiele różnych zwrotów akcji i doświadczeń, że pierwotny plan “Karmię X miesięcy” może nieco ewoluować. Co więcej, tworząc sobie nazwijmy to “cel laktacyjny”, a później nie realizując go z bardzo różnych przyczyn, bardzo łatwo wpędzić się w poczucie winy. A nie o to przecież chodzi! Chodzi o to by słuchać potrzeb swoich i dziecka. By obserwować emocje swoje i dziecka. By w momentach trudnych zadawać sobie pytanie: czy karmienie piersią służy nadal mnie i dziecku? Dopóki odpowiedź brzmi: TAK, warto przeczekać, szukać wsparcia i nowych rozwiązań. Ale kiedy odpowiedź brzmi: NIE, bez poczucia winy zacznij przygotowywać siebie i dziecko do zakończenia karmienia piersią.
Jak zrobić to dobrze? Czego unikać, by odstawienie przebiegło w szacunku do dziecka i karmienie piersią pozostało przyjemnym doświadczeniem? Zrób to tak, by każde z Was odczuło tę stratę jak najłagodniej. Wczuj się w rolę dziecka, które w swoim życiu bezpowrotnie utraci coś ważnego. To trochę jak ze zrywaniem plastra: zrobić to szybko i mieć uraz na jakiś czas, czy zrywać stopniowo, delikatnie, krok po kroku?
Najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie dziecka od piersi, gdy jest na to gotowe. Jednak z różnych względów nie każda matka czeka aż przyjdzie ten czas, nie w każdej sytuacji rodzinnej jest możliwe karmienie aż do samoodstawienia.
“Babcine” metody
Odstawienie dziecka od piersi jest naturalnym elementem laktacji i macierzyństwa. Porady, w jaki sposób zakończyć karmienie piersią przekazują sobie kobiety z pokolenia na pokolenie. Choć tych karmiących naturalnie w okresie niemowlęctwa jest coraz mniej. Matek karmiących swoje dzieci długo – jeszcze mniej. Zwykle kobiety odstawiają od piersi niemowlę już w pierwszym półroczu jego życia.
Tu z pomocą przychodzi internet pełen rad typu:
- Pomaluj piersi jakimś lakierem przeciw obgryzaniu paznokci.
- Pomaluj piersi czarnym markerem.
- Wyjedź bez dziecka na weekend/na tydzień/na dwa tygodnie, żeby zapomniało o piersi / mleku. Przy okazji może zapomnieć i o mamie.
- Posmaruj brodawki sokiem z cytryny/pieprzem/musztardą, itp.
- Zabandażuj sobie piersi.
- Bądź konsekwentna, nie daj sobie wejść na głowę!
- Powiedz dziecku, że jest już za duże, że inne dzieci nie ssą już piersi w tym wieku, że jest to obrzydliwe.
Czy te wszystkie porady, działania wynikają z niewiedzy? A może z desperacji?
Kiedy nie odstawiać dziecka od piersi?
Odstawienie jest procesem, więc potrzebny jest spokój. Zatem nie odstawiaj dziecka od piersi, jeśli:
- twoja rodzina przechodzi jakąś zmianę, jak na przykład twój powrót do pracy, rozwód, przeprowadzka, zmiana żłobka/przedszkola;
- dziecko jest chore – w czasie choroby dziecko może być bardziej marudne i potrzebować więcej bliskości; mleko dostarczy również dziecku potrzebne składniki odżywcze;
- dziecko ząbkuje – wyżynanie się zębów jest bolesne i sprawia dziecku dyskomfort. Czasami dzieci odmawiają ssania piersi w najbardziej bolesnych momentach, jednak zwykle ssanie piersi koi dziecko i łagodzi ból. Ssąc pierś dziecko masuje sobie dziąsła.
Jeśli pojawią się problemy
W czasie odstawiania dziecka od piersi może pojawić się wiele problemów, zarówno po stronie dziecka jak i matki. Rady typu – trzeba przeczekać, dziecko popłacze i przestanie, zje, gdy zgłodnieje, zostaw w łóżeczku, w końcu zaśnie – nie są ani pomocne ani budujące. A na pewno nie rozwiążą danego problemu. Problem może być długotrwały lub okresowy, jak na przykład choroba, w czasie której może być konieczna przerwa w procesie odstawiania.
Podobnie jak bandażowanie piersi nie przyniesie ulgi, a może spowodować kłopot w postaci obrzęku i zastoju mleka, a nawet zapalenia piersi.
Z kolejnego artykułu dowiesz się o najczęściej występujących problemach związanych z zakończeniem karmienia piersią/mlekiem mamy. Jeśli podjęłaś decyzję o odstawieniu dziecka od piersi koniecznie przeczytaj, jak zrobić to dobrze, krok po kroku. Z szacunkiem do dziecka, bez ośmieszania i zawstydzania go.
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z pixabay.com, HeungSoon.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.