Zapalenie piersi

AKTUALIZACJA 2022 rok
Stare zalecenia
Zapalenie piersi jest konsekwencją braku postępowania w zastoju i obrzęku piersi. Może wystąpić na każdym etapie laktacji, najczęściej jednak między 2. a 6. tygodniem po porodzie. Szczyt zachorowań przypada na okres 2. – 3. tygodni po porodzie. Wielu autorów wskazuje miejsce występowania zapalenia w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi. Zapalenie piersi to stan zapalny z udziałem bakterii, który obejmuje cały gruczoł piersiowy. Zazwyczaj przebiega z nagłym wzrostem temperatury, dreszczami i ogólnymi objawami. Piersi w badaniu są bolesne i obrzęknięte miejscowo, skóra jest napięta, zaczerwieniona, a pozostała część piersi miękka.
Studium przypadku
Do położnej rodzinnej zgłasza się pacjentka w 3 tygodniu po porodzie, karmiąca piersią. Od kilku godzin odczuwa dreszcze, ogólne osłabienie, a jej temperatura wynosi 39 stopni C. W badaniu palpacyjnym piersi są gorące, napięte, w lewej piersi w górnym kwadrancie wyczuwa się twarde miejsce z widniejącym czerwonym pasmem na skórze. Pokarm wypływa lecz wolniej niż z prawej piersi.
Rozpoznanie: zapalenie piersi
Zalecenia
- Rozpoczynanie karmienia chorą piersią. W przypadku utrudnionego wypływu pokarmu i silnego bólu, karmienie rozpoczynać od zdrowej piersi, a po uruchomieniu wypływu zmienić przystawienie dziecko do drugiej piersi.
- Karmienie powinno być często min. co 2 godziny i nie krótsze niż 20 minut.
- Pozycja przy karmieniu zależy od miejsca odczuwania bólu. Jeżeli pierś jest bardziej bolesna w zewnętrznej części należy karmienie rozpoczynać od pozycji spod pachy i kontynuować w pozycji klasycznej tak, aby z każdej części piersi mleko było odciągane.
- Można stosować okłady wilgotne, ciepłe przed karmieniem, lecz jeżeli sprawiają dyskomfort należy je odstawić.
- Zimne okłady po karmieniach: żelowe, lub kompresy z lodem, schłodzone liście kapusty.
- Biustonosz dobrany do rozmiaru piersi, bez zdobień by nie uciskał piersi.
- W pierwszej dobie mierzenie temperatury co 4 godziny i stosowanie ibuprofenu (200 mg Ibupromu) naprzemiennie z paracetamolem (500 mg) co 4 godziny.
- Jeżeli w ciągu maksymalnie 24 godzin objawy nie ustąpią należy zgłosić się do lekarza rodzinnego celem przeprowadzenia antybiotykoterapii.
Magdalena Słoma, CDL, Białystok
UWAGA:
Nie każdy antybiotyk będzie skuteczny przy zapaleniu piersi. Zalecane są: Duracef, Zinnat.
Protokół leczenia zapalenia piersi – informacja dla lekarzy – jest tu i tu.
Bibliografia:
- Rozporządzenie Ministra z dnia 20 września 2012 w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U., Nr 187 z dn. 7.10.2010 poz. 1259, 2012).
- „Warto Karmić piersią – I co dalej?”, Magdalena Nehring-Gugulska.
- „Karmienie piersią w teorii i plastyce” pod red. M. Nehring- Gugulskiej M. i wsp.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.