KPI, czyli karmienie piersią inaczej
Karmienie piersią inaczej pochodzi od angielskiego określenia EPing czyli Exclusive Pumping. Mamy KPI to mamy, które karmią dziecko mlekiem odciągniętym, bez przystawiania do piersi.
Spotyka się jednak różne warianty karmienia dziecka. Może być sytuacja wyłącznego karmienia swoim mlekiem, zwykle butelką. Są mamy, które odciągają mleko, ale z powodu niewystarczającej ilości dokarmiają dziecko mieszanką mleczną. Są też i takie, które karmią swoim mlekiem oraz podejmują próby przystawienia dziecka do piersi. Niektóre z powodzeniem przechodzą na karmienie piersią lub karmią mieszanie (piersią i butelką).
Karmienie piersią inaczej
Wyłączne karmienie swoim mlekiem zależy od wielu czynników. Budowy i rozwoju piersi mamy, wczesnej stymulacji laktacji po porodzie, prawidłowo dobranego i używanego laktatora, oraz kondycji fizycznej, psychicznej i motywacji mamy odciągającej mleko. Bardzo ważnym aspektem jest wsparcie mamy KPI oraz akceptacja takiego sposobu karmienia.
KPI jest z trudem akceptowane społecznie poza środowiskiem mam i osób wspierających laktację. Zwłaszcza rodziny mam KPI często wywierają presję na karmienie piersią. Wiele z kobiet usłyszy, że są leniwe, bo nie chce im się karmić piersią lub nie włożyły wystarczająco dużo wysiłku w to karmienie.
A tymczasem często są to kobiety, które walczyły ze wszystkich sił o karmienie piersią. W sytuacji KPI edukacji wymaga cała rodzina.
Jak zostaje się mamą KPI?
Czasami to wybór kobiety, a czasami sytuacja medyczna, społeczna i brak wsparcia w karmieniu decyduje o innej drodze.
Najczęstsze powody KPI:
- mamy wcześniaków, dzieci chorych – oddzielonych od matek,
- mamy po powikłanym połogu,
- mamy, które z różnych powodów nie miały zrealizowanego kontaktu skóry do skóry,
- dzieci z wadami genetycznymi i innymi problemami zdrowotnymi.
Inne przyczyny:
Rozszczepy warg i podniebienia, obniżone napięcie mięśniowe w obrębie twarzy, żuchwy, warg, obręczy barkowej utrudniają lub uniemożliwiają efektywne ssanie piersi. Trudne brodawki piersiowe, niewłaściwie dobrany sprzęt w tym kapturki, dokarmianie bez uzasadnienia medycznego, podanie smoczka od pierwszych dni życia dziecka mogą unicestwić laktację. Ból piersi, brodawek, zastoje, zapalenia, ropnie mogą zniechęcić początkującą mamę do karmienia i do stymulacji laktacji. Kobiety które mają traumatyczne doświadczenia związane ze swoją cielesnością oraz takie które doświadczyły przemocy mogą nie akceptować ssania piersi przez dziecko.
Niektóre mamy wybierają opcję KPI jeśli nie mogą zaakceptować faktu, że podczas ssania piersi, bo nie mają kontroli nad ilością zjedzonego przez dziecko mleka.
Sposoby pozyskania mleka
Możesz odciągać laktatorem ręcznym, elektrycznym pojedynczym, podwójnym lub kolektorem mleka.
Mamom KPI rekomenduje się laktatory podwójne, by zaoszczędzić czas spędzony z laktatorem. Warto wybrać laktator, który ma wymienne lejki w różnych rozmiarach.
Na początku drogi KPI warto odciągać mleko częściej, nawet 10 razy. Aby utrzymać odpowiednią produkcję mleka zaleca się 8 sesji z laktatorem. To oczywiście jest indywidualne, bo jedna mama odciągnie 60ml, a inna 450ml na jedną sesję z laktatorem.
Na poradzie laktacyjnej ustalamy plan działania indywidualnie dla każdej mamy.
Ilość sesji powinna zaspokoić bieżące potrzeby dziecka. Super by było mieć zapasy, ale to nie zawsze jest możliwe. Sesja powinna trwać 15 minut dla laktatora elektrycznego podwójnego, 30 minut w przypadku zastosowania laktatora pojedynczego lub odciągania ręcznego (15 minut na każdą pierś).
Odciągając ręcznie lub laktatorem ręcznym możesz zastosować schemat Chele Marmet, czyli naprzemienne odciąganie z obu piersi po 7-5-3 minuty.
KPI, to nie jest prosta droga. Sprzęt się psuje, wymaga wymiany, trzeba pilnować godzin odciągania, techniki, mocy laktatora, a także mieć miejsce do przechowywania zapasów mleka.
Aby zwiększyć skuteczność odciągania mleka i pozyskać większe ilości przed odciąganiem usiądź wygodnie, zrelaksuj się, pooddychaj spokojnie, zrób kilka krążeń ramionami w tył, by otworzyć klatkę piersiową. Możesz zrobić ciepły okład na pierś i wykonać bardzo, podkreślam, bardzo delikatny masaż piersi w kierunku brodawki sutkowej.
Sposoby podania mleka
Dzieci KPI mogą być karmione kubeczkiem, drenem przy piersi, butelką, łyżeczką. W celu obliczenia zapotrzebowania dziecka na mleko warto skonsultować się z pediatrą lub Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL).
Karmisz inaczej? Co dalej?
KPI może być etapem przejściowym w drodze do karmienia piersią lub Twoim sposobem innego karmienia piersią.
Droga Mamo możesz pozostać KPI w każdym z powyższych wariantów. Możesz także spróbować powrotu do piersi z profesjonalną pomocą. Każda droga jest dobra, jeśli czujesz się z tym dobrze. Szukaj wsparcia wśród innych mam KPI, Certyfikowanych Doradczyń Laktacyjnych, Promotorów Karmienia Piersią (wsparcie niemedyczne).
Możesz być mamą karmiącą inaczej tak długo jak sama zdecydujesz.
Przechowywanie odciągniętego mleka
Optymalny czas przechowywania mleka kobiecego w różnych warunkach.
Miejsce | Czas |
---|---|
w temperaturze pokojowej | 4-8 godzin |
w lodówce | do 96 godzin |
w chłodziarko-zamrażarce | do 3 miesięcy |
w zamrażarce | do 6 miesięcy |
w torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi | do 24 godzin |
Więcej na temat przechowywania mleka kobiecego w szpitalu i warunkach domowych dowiesz się z tego artykułu.
Opr. mgr Agnieszka Gąsior-Guziak, położna, specjalistka PTDiDL, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Instruktorka hipnoporodu, Instruktorka Masażu Shantala, Terapeutka uroginekologiczna. Kontakt: IG @laktomed, www.laktomed.pl
Artykuł jest częścią projektu “Kalendarz Mlekiem Mamy”, realizowanego w ramach działań statutowych Fundacji Mlekiem Mamy, we współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się w swoich działaniach szeroko pojętą tematyką laktacji: Fundacja Kobiet Twórczych (Centrum Nauki o Laktacji) – CNoL, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych – PTKiDL, Fundacja Bank Mleka Kobiecego – FBMK.
Sesję fotograficzną wykonała Zuzanna Kruschewska Photography.