Zęby w czasie laktacji – mity

Bardzo ważne jest, by dbać o swoje zęby w każdym okresie życia. Bowiem zdrowie jamy ustnej jest istotne zawsze, niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży, czy karmi dziecko. Nieleczone zęby w czasie karmienia bywają bardzo niebezpieczne, a mity na temat leczenia zębów w czasie laktacji krążące od lat wśród młodych mam, niestety nie pomagają. Dzisiaj rozprawimy się z tymi, które najczęściej słyszymy w naszej klinice.
MIT 1: W czasie karmienia piersią, nie można podawać znieczulenia podczas zabiegu stomatologicznego
Nie, nie, nie! Musimy jasno powiedzieć, że można, a nawet trzeba leczyć zęby u lekarza dentysty z podaniem znieczulenia i nie ma konieczności robienia przerwy w karmieniu piersią. W dzisiejszych czasach miejscowe znieczulenie nie jest szkodliwe dla dziecka karmionego piersią, ponieważ nie dostaje się ono do pokarmu.
Oczywiście, alternatywą jest zawsze leczenie zębów bez znieczulenia. Jednak nie polecamy takiego rozwiązania, ponieważ ból jest zawsze mało komfortowy i może wpływać na nią negatywnie. To z kolei może odbić się na emocjach dziecka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według badań, stres związany z wizytą i bólem jest groźniejszy niż podanie znieczulenia. Lepiej zatem na spokojnie zaufać lekarzowi i sięgnąć po znieczulenie miejscowe.
MIT 2: W czasie karmienia piersią nie można usuwać kamienia nazębnego ze względu na używane ultradźwięki
Jedynym prawdziwym stwierdzeniem w tym wypadku jest fakt, że rzeczywiście do usuwania kamienia nazębnego stosuje się ultradźwięki. Jednak nie są one szkodliwe ani dla dziecka ani dla mleka mamy. Trzeba pamiętać, że zarówno w ciąży jak i w trakcie karmienia piersią, szczególnie trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Zabiegi z zakresu higienizacji (np. skaling) nam w tym pomogą.
MIT 3: Karmienie piersią psuje zęby kobiety, ponieważ dziecko „zabiera” wszystkie potrzebne składniki odżywcze
To w naszym odczuciu jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Warto zaznaczyć i raz a dosadnie powiedzieć, że sama ciąża, ani karmienie piersią nie psuje zębów i nie „zabiera” potrzebnych składników dla dziecka. Zęby w tych wyjątkowych momentach życia kobiety są bardziej narażone na powstawanie próchnicy czy uszkodzenia z powodu różnych czynników. Wymienić tu trzeba: mniejsze wydzielanie śliny, zmiany jej składu, niekiedy zmianę nawyków dietetycznych, nadmierne wymioty. Jeżeli kobieta prawidłowo dba o higienę jamy ustnej, leczy zęby i dba o profilaktykę, to nie powinna mieć żadnych problemów stomatologicznych ani w czasie ciąży, połogu czy laktacji.
Mit 4: W czasie karmienia piersią nie wolno prześwietlać zębów
Niektóre młode mamy boją się robić badania diagnostyczne z powodu promieniowania. Do badań diagnostycznych takich jak RTG jednego zęba lub całej szczęki (pantomogram) nie trzeba odstawiać dziecka od piersi, odczekiwać kilku dni ani nawet dwóch godzin. To całkowicie bezpieczna diagnostyka. Podczas takich badań lekarz zawsze dba o dobro pacjentki i ochrania ją specjalnym fartuchem, aby zabezpieczyć pozostałe narządy i tkanki przed promieniowaniem.
Kilka faktów na zakończenie
Warto zaznaczyć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie leczenia stomatologicznego. Po większości zabiegów, leków i preparatów dentystycznych można karmić piersią/mlekiem mamy już od razu po zejściu z fotela. Znieczulenia można stosować bez obaw. Gaz rozweselający także nie jest zabroniony ani szkodliwy.
Oczywiście, zawsze należy poinformować lekarza o fakcie karmienia przed wizytą. To pomoże stomatologowi dobrać idealny model leczenia oraz pozwoli na dobór odpowiednich leków czy antybiotyków. Takich, które są bezpieczne dla mleka mamy.
Dlatego pamiętajmy, że groźne dla kobiety i jej dziecka jest nieleczone uzębienie, a nie leczenie zęba. Regularne wizyty u stomatologa to podstawa zdrowia zarówno karmiącej matki, jak i malucha.
Jeżeli chcesz się czuć bezpiecznie i komfortowo w gabinecie stomatologicznym w czasie ciąży i karmienia piersią – znajdź gabinet przyjazny mamom karmiącym swoim mlekiem. Takim miejscem na pewno jest warszawska klinika Szałwińscy Stomatologia, do której zapraszam.
Karolina Czarnecka – Dworak, dyplomowana higienistka stomatologiczna.
Artykuł powstał z okazji kampanii społecznej Fundacji Mlekiem Mamy i Centrum Nauki o Laktacji pt. #karmienieniewyklucza
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.