Szósty miesiąc życia dziecka

Szósty miesiąc życia dziecka często jest przełomowy. Niemowlę potrafi podnieść główkę z pozycji na plecach i przyglądać się swoim stopom, które niejednokrotnie próbuje wkładać do buzi. Pojawia się umiejętność śledzenia zabawki wzrokiem, bez poruszania głową. Wzrok służy do nakierowania ruchów ręki do przedmiotu, czyli osiągnięto aktywne „sterowanie” ruchami kończyn górnych.
Pod koniec 6 miesiąca życia dziecko potrafi już unieść klatkę piersiową nad podłoże i dowolnie długo opierać się na wyprostowanych ramionach, a dłonie powinny być całkowicie otwarte. Czasami podczas szybkich prób przejścia do podporu na dłoniach, dziecko na krótką chwilę może wejść w pozycję czworaczą (nie potrafi się jednak w niej przemieszczać), lub przesunąć się nieznacznie do tyłu. W tym okresie najczęściej pojawia się również umiejętność przetoczenia z brzucha na plecy. Najpierw niekontrolowanie, a następnie coraz bardziej świadomie. Dziecko leżąc na brzuchu jest w stanie przenieść ciężar całego ciała na jedno ramię, aby sięgnąć po zabawkę znajdującą się w jego zasięgu. Rodzice zachęcają dziecko do prób pełzania.
Rozwój a gotowość do wprowadzania nowych produktów
Sześciomiesięczne dziecko posadzone potrafi utrzymać wyprostowaną pozycję siedzącą samodzielnie przez dłuższy okres czasu. Kiedy tułów wychyli się za bardzo na bok, lub zrotuje dziecko upada. W sytuacji wychylenia do przodu – korzysta z podporu obronnego. Potrafi sięgać po zabawki, które są z przodu i bawić się nimi bez utraty stabilności pozycji.
Postawione na nogach, przyjmuje ciężar ciała, ale nie ma pełnego wyprostu w stawach biodrowych, ani odpowiedniej stabilizacji i siły mięśniowej, żeby przemieszczać się w tej pozycji. Może pojawić się tzw. sprężynowanie, czyli uginanie nóg w kolanach podczas stania, jednakże ma ono bardzo mały zakres.
Około 6-7 miesiąca życia u dziecka rozwija się chwyt „pęsetkowy”, tzn. między kciukiem a palcem wskazującym. Na uwagę zasługuje również fakt, że dziecko potrafi już przekładać zabawkę z rączki do rączki, oraz świadomie wypuszczać trzymany przedmiot, gdy chce chwycić następny. Pojawia się również zdysocjowana praca rąk – jedna trzyma zabawkę, a drugą dziecko swobodnie może „badać” trzymany przedmiot.
W tym wieku niemowlę potrafi trzymać już kubek, swoją butelkę podczas karmienia. Jest to zatem jedna z umiejętności świadczących o gotowości do rozszerzania diety. Coraz wyraźniej pojawia się też umiejętność gryzienia i żucia.
Rozwój przez zabawę
Dziecko łączy te same sylaby w sposób łańcuchowy, jak np. „ge-ge-ge”, „da-da-da”, itd. Czasami sylaby są zróżnicowane pod względem wysokości tonu i głośności tak, że dochodzi do rytmicznego podziału dźwięków. Uwielbia słuchać muzyki, bawi się dźwiękami w ten sposób, że się im przysłuchuje i powtarza na swój sposób.
Półroczne dziecko podejmuje już całkiem wyraźnie kontakt z otoczeniem. Interesuje się bliskimi i próbuje ich dokładnie obmacać i zbadać rączkami – pociąga bliskich za włosy, głaszcze twarz lub szczypie w nos. Względem obcych jest dość ostrożne i wstydliwe. W pełni rozpoznaje swoich rodziców.
Pierwsze zęby powinny pojawić się od 6 miesiąca życia, a roczne dziecko ma ich około sześć.
Konsultacja:
Mgr Iwona Marcinkowska – fizjoterapeuta, Terapeuta metody NDT-Bobath Basic, NDT-Bobath Baby, PNF, Kinesjotapingu, masażu Shantala, Ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne, hipoteriapii, Wrocław
MR
Źródła:
- „Znaczenie właściwej pielęgnacji noworodka i niemowlęcia w aspekcie prawidłowego rozwoju psychomotorycznego”, praca dyplomowa, autor Małgorzata Penińska, promotor Monika Przestrzelska.
- „Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne”, Mary E. Muscari.
- „Położnictwo i ginekologia: podręcznik dla medycznych studiów zawodowych położnych”, Tadeusz Pisarski.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.