Papierosy elektroniczne – zdrowsza alternatywa?
Papierosy elektroniczne w ostatnich latach zyskały niesamowitą popularność w różnych grupach społecznych, przede wszystkim wśród nastolatków i młodych dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ łatwo ukryć taki nałóg, jak również społeczeństwo nie jest tak krytycznie nastawione w stosunku do tego nałogu. Ale czy słusznie?
Co to są papierosy elektroniczne?
Papierosy elektroniczne to urządzenia, które są wyposażone w specjalny element, podgrzewający płyn (e-liquid) do temperatury 200 – 330 st. C i wytwarzający aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Powstały w ten sposób areozol to szkodliwa „para wodna”, którą użytkownicy wdychają. Może ona zawierać szkodliwe substancje takie jak: nikotyna, metale ciężkie, czy związki lotne i rakotwórcze.
E-papierosy mogą wywoływać bóle głowy, nudności i wymioty oraz podrażnienia górnych dróg oddechowych.
Papierosy elektroniczne a ciąża
Ilość dostarczanej nikotyny podczas palenia tradycyjnych papierosów nie różni się znacząco od tej spożywanej w e-papierosach, dlatego papierosy elektroniczne nie powinny stanowić zamiennika dla tradycyjnych papierosów dla kobiet w okresie ciąży i laktacji. W tym momencie warto zwrócić uwagę jakie zagrożenie niesie nikotyna dla rozwijającego się płodu, w szczególności na układ nerwowy, immunologiczny, sercowo-naczyniowy oraz oddechowy.
Kobiety i papierosy w badaniach
W badaniu Rollins i wsp. wśród 1.365 badanych kobiet w ciąży 4% zgłosiło, że korzysta z papierosów elektronicznych, a 27,3% kobiet zgłosiło palenie tradycyjnych papierosów. Ciekawe jest, że 74% kobiet korzystających z papierosów elektronicznych nadal kontynuowało palenie tradycyjnych papierosów. Dodatkowo kobiety wybierające zarówno tradycyjne jak i elektroniczne papierosy częściej zgłaszały objawy depresji oraz korzystania z różnych substancji psychoaktywnych.
Papierosy elektroniczne w czasie laktacji
Kobiety w okresie laktacji są przemęczone i przebodźcowane nadmiarem obowiązków i informacji dotyczących karmienia naturalnego. Zwyczaj są świadome skutków jakie niesie ze sobą palenie papierosów i często szukają informacji w Internecie o skutecznych metodach walki z tym nałogiem. Szukając odpowiedzi często spotykają się z informacją, że bezpieczną alternatywą są e-papierosy. Tym samym kobiety nieświadomie nadal szkodzą sobie i dziecku, ponieważ nikotyna i inne substancje toksyczne przenikają do mleka matki.
Masz wybór
Najtrudniejszą kwestią jest brak badań dotyczących długofalowego korzystania z papierosów elektronicznych. Dlatego też warto mieć to na uwadze kierując się przekonaniem, że e-papieros to bezpieczny wybór.
O paleniu papierosów przez kobiety w ciąży i podczas laktacji przeczytasz w odrębnym artykule.
Natalia Chochel – studentka na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka.
Źródła:
- Johnston E.J., Campbell K., Coleman T., Lewis S., Orton S., Cooper S. 2019. Safety of Electronic Cigarette Use During Breastfeeding: Qualitative Study Using Online Forum Discussions. J Med Internet Res: 21(8):e11506, doi: 10.2196/11506.
- Whittington J.R., Simmons P.M., Phillips A.M., Gammill S.K., Cen R., Magann E.F., Cardenas V.M. 2018. The Use of Electronic Cigarettes in Pregnancy: A Review of the Literature. Obstet Gynecol Surv: 73(9):544-549.
- Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów, GIS 2019.
- Collaco J.M., Drummond M.B., McGrath-Morrow SA. 2015. Electronic cigarette use and exposure in the pediatric population. JAMA Pediatr: 169(2):177-82, doi: 10.1001/jamapediatrics.2014.2898.
- Obrazek wyróżniający: pixabay.com.