Jak wygodnie karmić wieloraczki

Czasami karmienie piersią jednego dziecka może stwarzać trudności. Karmienie bliźniąt to już jest wyzwanie! Trójkę trudno jest sobie wyobrazić, gdy piersi są tylko dwie. Często dzieci są o różnych temperamentach, mają zupełnie inne pory spania, jedno z nich bywa silniejsze, a innemu ssanie piersi może sprawiać problemy.
W takich sytuacjach matka szuka rozwiązań, które pomogą jej zaspokoić potrzeby każdego z dzieci. I jeszcze zaoszczędzić na czasie, bo wiadomo, że jak nie uda się zgrać wszystkich dzieci w jednym czasie, to potrzebujemy go razy dwa, trzy…
O ile w szpitalu można raczej liczyć na pomoc personelu medycznego podczas przystawiania dzieci do piersi bądź w czasie karmienia mlekiem, to w domu matki częstokrotnie zmuszone są tak zorganizować sobie przestrzeń wokół siebie i maluchów, żeby samodzielnie je nakarmić. W każdym przypadku karmiąc jedno, dwoje, czy więcej dzieci matka powinna zadbać o własną wygodę. Mieć podparcie dla kręgosłupa, rąk, a w razie potrzeby i nóg. Komfort matki znacznie ułatwia karmienie dzieci, nawet jeżeli ono się przedłuża. Z tego powodu dobrze jest zatroszczyć się o siebie, między innymi napełnić własny żołądek, czy załatwić potrzeby fizjologiczne. Ssanie w żołądku lub ucisk moczu na pęcherz matki potrafi utrudnić karmienie piersią. Myśli kierują się w stronę toalety i trudno jest osiągnąć stan skupienia w czasie karmienia dzieci. Szczególnie, gdy karmienia trwają dość długo. Warto mieć też w zasięgu rąk czyste pieluszki tetrowe, wodę i przekąski dla siebie oraz inne przydatne rzeczy.
Karmienie piersią – pozycje
Karmienie dwojga dzieci jednocześnie mogą ułatwić odpowiednio dobrane pozycje, takie jak:
Spod pachy (futbolowa)
Dzieci mają główki oparte na przedramionach siedzącej matki, podpartych wałkami lub poduszkami albo matka karmi w ten sposób w pozycji półleżącej (np. po cesarskim cięciu). Karmiąc w ten sposób matka ma dobry widok na buzie dzieci, które nie przeszkadzają sobie wzajemnie. Pozycja ta jest pomocna również podczas karmienia wcześniaków.
Klasyczna (podwójna)
Dziecko ssące jedną pierś nóżki ma skierowane w kierunku drugiej piersi, natomiast drugie dziecko leży w kierunku przeciwnym. Dzieci są raczej w bliskim kontakcie.
Mieszane
Przykładowo jedno dziecko może być karmione w pozycji spod pachy, a drugie – w klasycznej.
Matki karmiące trojaczki mają znacznie trudniejsze zadanie. Zazwyczaj karmią dwoje dzieci jednocześnie, zabawiając w tym czasie kolejne dziecko, a następnie przystawiają je po kolei do każdej piersi. Inne rozwiązanie to karmienie piersią dwoje dzieci, a trzecie w inny sposób (same lub karmi je osoba trzecia), przy czym dobrze jest zamieniać dzieci, aby jedno z nich nie było karmione wyłącznie inaczej niż piersią.
Obejrzyjcie filmiki udostępnione na YouTube i zobaczcie, jak sobie radzą z karmieniem dzieci bliźniacze mamy. Przekonajcie się, że nawet w przypadku trudnego początku karmienie piersią trojaczków też jest możliwe (filmy z zasobów bazy YouTube):
Źródła:
- “Karmię piersią”, William Sears, Martha Sears.
- “Karmienie piersią w teorii i praktyce”, pod red. Magdaleny Nehring – Gugulskiej, Moniki Żukowskiej – Rubik, Agnieszki Pietkiewicz.
- “Sytuacje szczególne – bliźnięta, cięcie cesarskie”, Wiedza o laktacji, CNoL.
- “Poradnik karmiącej matki”, Kathleen Huggins.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.