Dziecko, które odrzuciło pierś – odrzuciło matkę – mit
Dziecko, które odrzuciło piersi – odrzuciło matkę, to mit, który wcale nie jest powtarzany najrzadziej. Co więcej – same mamy tak o sobie mówią: “Moje dziecko odrzuciło moją pierś, odrzuciło mnie. Nie chce mnie.” Zaskakujące jest to, że w niektórych przypadkach faktycznie niemowlęta odmawiają bliskiego kontaktu ze swoimi mamami. Dlaczego tak się dzieje? Czy dzieci robią to intencjonalnie?
Proces budowania więzi
Każde dziecko, które przychodzi na świat w pierwszej chwili najbardziej przywiązane jest do swojej matki. Zakładając, że:
- dziecko pozostaje pod opieką swojej mamy w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach swojego życia;
- matka reaguje na potrzeby fizjologiczne i emocjonalne dziecka;
- matka jest w dobrym stanie fizycznym i psychicznym
nie ma możliwości by nie rozpoczął się proces budowania więzi. Zatem nie jest możliwe, by dziecko intencjonalnie odrzuciło pierś matki, by się “obraziło” zarówno na nią, jak i na piersi. Gdyby dzieci miały taką wrodzoną umiejętność, to prawdopodobnie nie przetrwalibyśy jako gatunek.
Przystawienie do piersi może być trudne dla dziecka
Dlaczego jednak zdarzają się sytuacje, kiedy mama ma problem z przystawieniem dziecka do piersi? Dlaczego czasami czuje wręcz fizyczny opór dziecka przed przystawieniem go do piersi? Dziecko naturalnie nie odmawia ssania piersi, więc w takich sytuacjach należy znaleźć przyczynę.
Poszukiwania przyczyn
Na to czy i w jaki sposób noworodek poprawnie przystawia się do piersi wpływ może mieć wiele czynników. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań:
- W jaki sposób przebiegała Twoja ciąża?
- W jaki sposób Twoje dziecko przyszło na świat? Czy w trakcie porodu pojawiły się komplikacje? Jeżeli tak, to jakie (np. vacum, odsysanie, szybkie cesarskie cięcie)?
- Czy Twoje dziecko od początku miało problem z przyssaniem się do piersi?
- Czy problem z przystawieniem pojawił się po jakimś czasie po porodzie? Jeżeli tak, to po jakim? Czy wydarzyło się coś przedtem?
- W jakim stanie zdrowotnym jest dziecko?
- W jakim stanie są Twoje piersi/brodawki?
- Jak dziecko zachowuje się na co dzień? Jest spokojne, czy płaczliwe? Jeśli płacze, to w jakich sytuacjach?
- Czy dziecko lubi być noszone na rękach?
- Czy kiedy trzymasz/karmisz dziecko czujesz jak się napina albo wręcz “wykręca”?
- W jakim jesteś stanie fizycznym i emocjonalnym?
- Jakie emocje towarzyszą Tobie podczas opieki nad dzieckiem?
- Jakie emocje towarzyszą Tobie podczas przystawiania/karmienia dziecka?
- Jaki jest stosunek Twojego partnera/rodziny do karmienia naturalnego?
Wsparcie specjalistów kontra media społecznościowe
Po odpowiedziach na powyższe pytania oraz po konsultacji ze specjalistami (doradczyni laktacyjna, fizjoterapeuta dziecięcy, logopeda, neurologopeda, osteopata, psycholog dla matki) można szukać przyczyny dlaczego dziecko odmawia ssania piersi, stawiać diagnozę i podjąć terapię.
Początki macierzyństwa obfitują w wiele, często skrajnych emocji. Dodatkowo większość mam bombardowanych jest wręcz informacjami na temat tego, co powinna robić i jak powinna to robić. To wszystko, a także szukanie odpowiedzi wyłącznie w internecie czy mediach społecznościowych powoduje, że mamy przestają słuchać swojej intuicji, ale przede wszystkim konsultować się ze specjalistami.
Mamy poczucie, że niekiedy mamy szukające wsparcia na platformach społecznościowych otrzymują zbyt dużo sprzecznych informacji, co wprawia je w zagubienie i poczucie winy. “No bo, jeżeli zrobiłam wszystko, co mi doradzono, i nic nie działa, to znaczy, że robiłam to źle albo jestem złą matką.”
Nie diagnozuj dziecka w Internecie!
Jeżeli masz problem z przystawieniem dziecka do piersi, jeżeli czujesz napięcie fizyczne i emocjonalne zarówno u dziecka, jak i u siebie, to przede wszystkim skonsultuj się ze specjalistą. Zacznij od wizyty u doradczyni laktacyjnej, a jeżeli to nie pomoże, to następnie spotkaj się z neurologopedą, logopedą, fizjoterapeutą, osteopatą czy psychologiem. W niektórych przypadkach tylko holistyczna opieka może przynieść pożądany efekt (karmienie piersią).
Nie obwiniaj siebie, ale szukaj drogi do rozwiązania problemu. Trudności w ssaniu piersi zazwyczaj są zwiastunem wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości w rozwoju dziecka.
Karmienie piersią jest dla niemowlaka czynnością instynktowną i jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, to oznacza, że coś ten proces zaburzyło. Dziecko nie “odrzuca” matki, tylko sposób karmienia, który sprawia mu ból lub trudność. Im matka bardziej naciska, tym bardziej mama zaczyna kojarzyć się dziecku z czymś nieprzyjemnym. Jeżeli Twoje dziecko należy do tej grupy – działaj. W przypadku karmienia dziecka wyłącznie odciągniętym mlekiem, pamiętaj, że więź z dzieckiem buduje się na wiele sposobów, nie tylko karmiąc je piersią.