Chora mama i karmienie naturalne
Czy mama karmiąca piersią może być chora? Mamom karmiącym, podobnie jak wszystkim ludziom, przytrafiają się różne infekcje. Martwią się wówczas, czy przyjmowanie leków, zwalczających chorobę, będzie bezpiecznie dla ich dziecka. Czasami zdarza się, że konieczne jest poddanie się zabiegom operacyjnym, czy inwazyjnym badaniom diagnostycznym. Dlatego warto znać podstawowe informacje o fizjologii laktacji i działaniu leków.
Leczenie chorób przewlekłych
Dzięki postępowi medycyny kobiety, nie tylko w pełni zdrowe, ale również leczące się z powodu różnych chorób przewlekłych (np. cukrzyca, nadciśnienie, padaczka) szczęśliwie zachodzą w ciążę, rodzą, a potem z sukcesem karmią swoje dzieci piersią. Jest to możliwe, ponieważ właściwie prawie zawsze można wybrać taki sposób, metodę leczenia, takie lekarstwa, które będą leczyć chorobę mamy i nie zaszkodzą dziecku. Czasami konieczna będzie modyfikacja dotychczasowego leczenia, żeby zamienić je na to najbezpieczniejsze dla dziecka.
Zawsze przed podjęciem decyzji o wyborze skutecznego i bezpiecznego leczenia, konieczna jest konsultacja z prowadzącym lekarzem. Być może działanie medyczne, typu planowa operacja, albo inwazyjne badanie można trochę odsunąć w czasie na po zakończeniu laktacji.
Dolegliwości bólowe
Przy rozmaitych dolegliwościach bólowych możemy wspomagać się odpowiednią rehabilitacją, czy fizykoterapią. Jeżeli leczenie farmakologiczne jest naprawdę konieczne, to dobrze wybierać leki, które są skuteczne dla mamy, a jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Cechy bezpiecznych leków
- krótki czas działania – czyli unikamy leków o przedłużonym działaniu, podajemy kilka razy dziennie, zamiast raz dziennie, dostosowujemy czas podania leku do aktualnego rytmu karmienia,
- niska toksyczność,
- dobra rozpuszczalność w wodzie, zła w tłuszczach,
- niska biodostępność,
- silny stopień wiązania z białkami,
- duża cząsteczka leku,
- postaci leków o dominującym działaniu miejscowym jak np. kremy, żele, globulki, aerozole, nebulizacje.
Lepiej jest przyjmować leki stosowane od dawna, o dobrze znanym profilu bezpieczeństwa.
Dlaczego ulotki ostrzegają przed stosowaniem leków w czasie karmienia piersią?
Mamy karmiące nie są grupą badawczą przy wprowadzaniu do obiegu nowych preparatów farmakologicznych. Nie chroni ich to jednak przed chorowaniem i byciem pacjentkami.
Wiele opracowań dotyczących bezpieczeństwa leku w laktacji opiera się na informacjach o właściwościach danego leku czyli jego farmakokinetyce i farmakodynamice oraz na danych zebranych od lekarzy, którzy leczyli chore mamy karmiące i dokładnie opisali zaobserwowane działanie leków na ich karmione piersią dzieci.
Źródła wiedzy o lekach
W razie wątpliwości, bezpieczeństwo stosowanych leków chora mama może sprawdzić m.in. na poniższych stronach www i podręcznikach:
- e-lactancia.org;
- farmaceuta-radzi.pl (zakładka leki i laktacja); na stronie Mlekiem Mamy znajdziesz również artykuły nt. leków;
- cnol.kobiety.med.pl Centrum Nauki o Laktacji (zakładka laktacyjny leksykon leków);
- Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016;
- Karmienie piersią w teorii i praktyce. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
Opr. lek. Małgorzata Pers, TKiDL, specjalizacja: anestezjologia i intensywna terapia. Przez piętnaście lat opiekowała się mamami karmiącymi naturalnie jako Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC). Obecnie przygotowuje się do egzaminu Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL).
Artykuł jest częścią projektu “Kalendarz Mlekiem Mamy”, realizowanego w ramach działań statutowych Fundacji Mlekiem Mamy, we współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się w swoich działaniach szeroko pojętą tematyką laktacji: Fundacja Kobiet Twórczych (Centrum Nauki o Laktacji) – CNoL, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych – PTKiDL, Fundacja Bank Mleka Kobiecego – FBMK.
Sesję fotograficzną wykonała Zuzanna Kruschewska Photography.