Karmienie to nie tylko żywienie!
Karmienie to nie tylko żywienie, czyli o karmieniu piersią dzieci po 1. roku życia okiem psycholożki i Międzynarodowej Dyplomowanej Konsultantki Laktacyjnej (IBCLC).
Podaruj złotą piątkę dziecku!
1. Korzyści dla rozwoju psychoruchowego
Karmienie piersią dłużej niż rok jest korzystne dla rozwoju psychoruchowego dziecka i zgodne z aktualnymi, potwierdzonym w badaniach naukowych rekomendacjami m. in. Światowej Organizacji Zdrowia.
2. Pomoc w regulacji emocji oraz napięcia
Ssanie piersi i bliskość ciała mamy pełni ważną funkcję jeśli chodzi o regulację emocji oraz napięcia w ciągle bardzo niedojrzałym układzie nerwowym dziecka. Pozwala na lepsze radzenie sobie z bodźcami, związanymi po 1 roku życia m.in. z nowymi możliwościami poznawania otoczenia:
- pionizacją sylwetki i chodzeniem,
- powiększającym się obszarem niezależności dziecka i jego poczucia odrębności.
3. Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa
Karmienie piersią wzmacnia u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Dzieci długo karmione piersią to takie, które zakończyły ssanie piersi wtedy, gdy były na to gotowe. Dzieje się to zwykle PO ukończeniu pierwszego roku życia. Badania nad dziećmi długo karmionymi piersią wskazują, że dzieci te:
- są bardziej samodzielne,
- dobrze znoszą rozłąkę z matką,
- mogą łatwiej wchodzić w relacje rówieśnicze.
4. Oksytocyna
Oksytocyna to hormon, który powoduje, że mleko płynie z piersi. Nadal działa na Ciebie pozytywnie:
- wpływa uspokajająco,
- daje radość,
- zmniejsza lęki,
- obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Twój lepszy nastrój powoduje, że jesteś bardziej gotowa, otwarta na kontakt z dzieckiem oraz emocjonalnie dostępna, tzn. adekwatnie reagujesz na jego potrzeby.
5. Pomoc w budowaniu relacji
Starsze dzieci mogą częściej domagać się piersi w czasie, gdy są chore, coś je boli, po dniu pełnym wrażeń, czy gdy mają po prostu „gorszy dzień”. Mogą nie ssać piersi w ciągu dnia, a „nadrabiać” w nocy. Podążaj za tymi potrzebami, jeśli tylko sprawia Ci to radość. Rozwijaj też inne sposoby na uspokajanie i budowanie relacji: bliskość fizyczną, przytulanie bez ssania piersi czy kontakt słowny. Obserwuj wnikliwie jakie potrzeby stoją za chęcią ssania i czy zawsze pierś jest jedynym rozwiązaniem. Gdy powodem częstego ssania jest np. nuda – zaproponuj dziecku wspólną aktywność, zabawę.
Twój wybór – Twoja decyzja!
Może być tak, że w Twoim otoczeniu karmienie piersią starszego dziecka nie jest akceptowane. Budzi zdziwienie, a nawet powoduje negatywne komentarze. Ale to jest Twój wybór i Twoja osobista decyzja, do której masz prawo i nie podlega ona ocenie innych. Dlatego nie musisz się tłumaczyć nikomu z tego co robisz.
Może poczujesz się silniejsza, gdy poprosisz osobę, która krytykuje Twój wybór, aby to ona wytłumaczyła swój punkt widzenia. Czyli wytłumaczy co wg niej jest „niestosownego”, „dziwnego”, czy „nieprzyzwoitego” w karmieniu np. dwulatka? Gdy czujesz się samotna w swoim wyborze, nawiąż kontakt z innymi mamami, które długo karmią piersią i traktują to zupełnie naturalnie.
Pamiętaj!
Ssanie piersi:
- NIE świadczy o patologicznej więzi między matką a dzieckiem.
- NIE uzależnia dziecka od matki.
- NIE jest szkodliwe dla rozwoju psychiki.
- NIE jest nienormalne, dziwne i seksualnie „podejrzane”.
Opr. Malwina Okrzesik, psycholożka, konsultantka laktacyjna IBCLC, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.
Artykuł jest częścią projektu “Kalendarz Mlekiem Mamy”, realizowanego w ramach działań statutowych Fundacji Mlekiem Mamy, we współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się w swoich działaniach szeroko pojętą tematyką laktacji: Fundacja Kobiet Twórczych (Centrum Nauki o Laktacji) – CNoL, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych – PTKiDL, Fundacja Bank Mleka Kobiecego – FBMK.
Sesję fotograficzną wykonała Zuzanna Kruschewska Photography.