Rutwica lekarska w laktacji

Rutwica lekarska, to gatunek rośliny z rodziny motylkowatych. Występuje głównie w Afryce Północnej, Azji Mniejszej oraz wschodniej, południowej i środkowej Europie. Jest ziołem wieloletnim o licznych, gęsto ulistnionych łodygach zakończonych kwiatami w kolorze białym lub niebieskawym, osiągają wysokość do 100 cm. Kwitną od lipca do sierpnia. Owocem jest żółtawobrunatny strąk. Surowcem zielarskim jest ziele rutwicy (Galagae herba) pozyskiwane wyłącznie z upraw.
Działanie lecznicze
Zioło to było znane i uprawiane już w starożytnej Grecji i Rzymie. Stosowano ją jako środek pobudzający laktację u kobiet karmiących piersią, moczopędnie oraz w celu obniżenia gorączki. W XX zapoczątkowano używanie ziela rutwicy w postaci wyciągu lub jako jeden ze składników mieszanek m.in. w początkowych stadiach cukrzycy oraz mlekopędnie. Ziele zawiera garbniki, sole mineralne oraz pochodne guanidyny i chinazoliny.
Nie ma jednak naukowych dowodów na korzystny efekt wzrostu produkcji mleka z piersi. Niektóre źródła mówią natomiast o nielicznych przypadkach zatrucia u noworodków, których matki przyjmowały około 2 litrów płynów na dobę z zawartością m.in. rutwicy. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zniechęca do jej stosowania.
Stosowanie
Napar z ziela rutwicy: łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i zaparzyć pod przykryciem 15 minut, następnie przecedzić. Pic po ½ szklanki 2 razy dziennie.
Ryzyko laktacyjne
Wysokie ryzyko stosowania.
Uwagi
Stosując rutwicę, tak samo jak w przypadku innych ziół, zawsze obserwujemy siebie i dziecko pod kątem tolerancji na dany składnik oraz ryzyka wystąpienia alergii. Możliwe są działania uboczne. U matki zioło może wywołać hipoglikemię oraz może wejść w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi.
Katarzyna Szmurło – doula, członkini Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Źródło:
- “Prawie wszystko o ziołach”, Mateusz Emanuel Senderski.
- “Galaktogogi w świetle badań naukowych”, Magdalena Nehring – Gugulska.
- “Goat´s Rue – Breastfeeding risk“, www.e-lactancia.org
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.