Odciąganie częściowe pokarmu

Odciąganie częściowe pokarmu stosuje się w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Z reguły są to jednorazowe lub powtarzające się czasami sytuacje, mające na celu zwiększenie komfortu karmienia zarówno dla matki i dziecka oraz zapobiegające problemom z piersiami w okresie laktacji.
Kiedy odciągać
Odciąganie częściowe mleka stosuje się, gdy:
- Istnieje konieczność odbarczenia piersi w nawale. Nawałem nazywamy okres, w którym pod wpływem hormonów, gwałtownie zwiększa się ilość pokarmu. Dzieje się tak około 2-6 doby po porodzie. Gdy dziecko jest już najedzone i nie chce dalej ssać piersi, staramy się wówczas rozluźnić pierś odciągając niewielką ilość pokarmu, tylko do momentu odczucia ulgi.
- Jest potrzeba rozluźnienia piersi w obrzęku lub zastoju. Jest to częsty stan występujący po porodzie. Pierś może być wtedy bolesna, obrzmiała, gorąca, twarda, zaczerwieniona i błyszcząca. Na późniejszym etapie laktacji może wystąpić miejscowy zastój pokarmu.
- Zaistnieje potrzeba zmiękczenia otoczki przed przystawieniem do piersi. Zazwyczaj, gdy pierś jest mocno wypełniona (nawał, zastój, obrzęk lub występujące sporadycznie długie przerwy między karmieniami), nabrzmiała i dziecko nie jest w stanie dobrze uchwycić brodawki, szczególnie noworodki.
- Jest konieczne zwolnienie wypływu mleka z piersi. Szybki wypływ mleka może powodować dyskomfort dziecka, które nie nadąża łykać, zachłystuje się. W tej sytuacji wystarczy odciągnąć niewielką ilość pokarmu bezpośrednio przed karmieniem.
- Chce się przyspieszyć wypływ mleka. Ma to na celu zachęcenie dziecka do ssania.
Jak odciągać?
Najprostszym i najtańszym sposobem jest metoda odciągania ręcznego. Jest wygodna, gdyż możemy stosować ją wszędzie i w każdej chwili. Służy do odciągania przez krótki czas, niewielkich ilości pokarmu. Bardzo często wystarcza do odciągania częściowego.
Ważne jest, aby podczas odciągania ręcznego piersi nie ściskać, nie pociągać, ani nie ugniatać, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do uszkodzenia gruczołu piersiowego, czego w następstwie może być zatkanie przewodu mlecznego lub co gorsza zapalenia piersi.
W tym rodzaju odciągania może nam również pomóc laktator ręczny, w którym siła i tempo odciągania dostosowuje matka lub laktator elektryczny, który może być bardzo skuteczny, a wielu modelach tempo ssania i siłę możemy regulować. Jednak w przypadku zakupu takiego laktatora – musimy liczyć się z większym wydatkiem.
Przed odciąganiem ręcznym dobrym sposobem na pobudzenie odruchu wypływu mleka jest ciepły okład na piersi lub prysznic wzięty na kilka minut przed odciąganiem oraz wykonywanie tej czynności w miłej i spokojnej atmosferze.
Efekty
Uzyskanie zakładanego celu, ułatwiającego karmienie dziecka bezpośrednio z piersi i/lub poprawienia komfortu matki.
Katarzyna Szmurło – doula Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Źródła:
- “Warto karmić piersią” Magdalena Nehrig-Gugulska.
- “Karmienie piersią w teorii i praktyce” pod redakcją Magdaleny Nehrig – Gugulskiej, Moniki Żukowskie – Rubik, Agnieszki Pietkiewicz.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego udostępnione Fundacji „Mlekiem Mamy”.