Kapusta w laktacji
Kapusta (Brassica, ang. cabbage) oczywiście nie zalicza się do ziół, ale jest warzywem, które kojarzone jest bardzo często z karmieniem piersią, czy laktacją matek. Pierwsze skojarzenie, to zakaz jedzenia kapusty, która zdaniem wielu osób powoduje u niemowląt kolki i wywołuje gazy. Bezspornie są to tylko ludzkie przekonania.
Biała kapusta dość powszechnie pojawia się w lodówkach matek karmiących w pierwszych dniach po porodzie. Okłady z zimnych liści kapusty są pospolicie stosowane do przyniesienia ulgi przy nawale mlecznym, czy obrzęku piersi. Nie wiadomo, czy pomóc miały właściwości tego warzywa, czy jest to po prostu dostępna i tania forma robienia zimnych okładów. Tym bardziej, że liście kapusty łatwo można uformować w biustonoszu.
W książce “Po prostu piersią” czytamy: “Odwiecznym „lekiem” na obrzęk u matek było wkładanie do biustonosza surowych liści kapusty. Nie wiadomo, na jakiej zasadzie to działało, ale przynosiło ulgę. Dziś wiemy, że pozbycie się części mleka – co szybko eliminuje dyskomfort oraz utrzymanie produkcji mleka – jest znacznie ważniejsze niż noszenie biustonosza pełnego przywiędłych warzyw.” [1]
Kapusta – działanie lecznicze a badania
Nie wiadomo na ile działanie kapusty jest lecznicze poprzez jej właściwości, czy po prostu liście kapusty stanowią rodzaj kompresu. Metoda ta znalazła się również obiektem zainteresowań naukowców. Przeprowadzono różne badania, które miałyby potwierdzić skuteczność działania kapusty. Na przykład w badaniu kontrolowanym z randomizacją 120 losowo wybranych kobiet, 72 godziny po porodzie, podzielono na dwie grupy. W jednej z grup kobiety otrzymały do stosowania kapustę, a z drugiej – rutynową opiekę. Matki z pierwszej grupy zgłaszały mniej dolegliwości, ale jak się okazało karmiły częściej i dłużej niż pozostałe matki. Lepsze efekty mogły być wynikiem stosowania kapusty, ale również większej pewności siebie. [3] Inne z przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność kapusty jako naturalnego środka leczącego obrzęk piersi, a niektóre – nie [4] [5], np. w porównaniu do ciepłych i zimnych okładów. [6] Przeprowadzenie badań, które pozwoliłyby wyciągnąć jednolite wnioski prawdopodobnie nie jest możliwe, ponieważ kobiety mają nawał mleczny w różnym okresie po porodzie, stosują zazwyczaj różnorodne metody leczenia (np. odciąganie, akupunktura, leki przeciwzapalne).
W celu oceny skuteczności kapusty w profilaktyce laktacji, badacze musieliby dążyć do osiągnięcia większej jednorodności w badaniach, stosując podobne narzędzia oraz mierząc podobne dane (ocena piersi i ich bólu, długość karmienia).
Stosowanie
W przypadku nawału mlecznego lub obrzęku piersi na kolejnych etapach laktacji. Zimne kompresy stosuje się bezpośrednio po nakarmieniu dziecka lub odciągnięciu pokarmu.
Przygotowanie:
Liście kapusty przygotowywane są w dwojaki sposób. Albo trzyma się w lodówce całą główkę kapusty, a po jej schłodzeniu (ok. 15-60 minut) myje się liście. Albo można wcześniej umyć liście i dopiero je chłodzić. Następnie trzeba wyciąć głąb znajdujący w środkowej części liścia, lekko rozbić/rozgnieść liść i tak przygotowany kapuściany kompres można ułożyć w luźnym biustonoszu w taki sposób, aby nie zasłaniać liściem brodawki. Liście można zostawić w biustonoszu na około kilkanaście minut lub dopóki nie zagrzeją się lub nie zwiędną. Jeśli piersi są nadal obrzmiałe można zastosować kolejny kompres. Niektóre matki przechowują liście kapusty w zamrażalniku. Zmrożone liście można przykładać przez bawełnianą ściereczkę, a nie bezpośrednio na piersi. Nie wszystkie kobiety akceptują zapach kapusty.
Ryzyko laktacyjne
Bezpieczna w laktacji. Trzeba pamiętać jednak, że zimne okłady mogą zmniejszyć ilość mleka, więc dobrze jest je robić z umiarem.
Uwagi
Skuteczne metody zapobiegania obrzękom piersi, to częste karmienie “na żądanie”, nieograniczanie czasu karmienia i prawidłowa technika karmienia (odciągania), a w przypadku wyłącznego odciągania pokarmu w sposób regularny – nie doprowadzanie do wydłużania przerw pomiędzy sesjami (ostatecznie może być zmniejszona laktacja), odciąganie w miarę potrzeb. Nadmierne odciąganie pokarmu stymuluje laktację i również mogą powstawać obrzęki piersi.
Źródła:
- “Po prostu piersią”, Gill Rapley, Tracey Murkett.
- “Karmienie piersią w teorii i praktyce” pod red. Magdaleny Nehring – Gugulskiej,
- “Do cabbage leaves prevent breast engorgement? A randomized, controlled study“, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
- “Cabbage leaves and breast engorgement”, www.ijph.in
- “The effectiveness of cabbage leaf application (treatment) on pain and hardness in breast engorgement and its effect on the duration of breastfeeding”, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
- “A Comparison of Cabbage Leaves vs. Hot and Cold Compresses in the Treatment of Breast Engorgement”, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc
- Obrazek wyróżniający: archiwum Mlekiem Mamy.