Czy można mieszać mleka?
Chciałabym poruszyć zjawisko, jakim jest mieszanie pokarmu mamy z mieszanką sztuczną. Do takiej sytuacji dochodzi dość często, gdy mama karmi dziecko w sposób mieszany, tj. mlekiem odciągniętym oraz modyfikowanym.
Dzieje się tak zazwyczaj w niżej wymienionych przypadkach:
- Niedobór pokarmu – mama, która nie wystymulowała laktacji na poziomie odpowiadającym potrzebom jej dziecka lub ma rzeczywisty niedobór pokarmu (z powodów medycznych) i musi wspomagać się mlekiem modyfikowanym, aby nakarmić niemowlę.
- Karmienie dziecka mlekiem sztucznym w czasie nieobecności lub choroby mamy, brak odciągniętego pokarmu w ilości zaspokajającej potrzeby dziecka.
- Podjęcie decyzji o zakończeniu laktacji i przejście z karmienia naturalnego na sztuczne.
W tych sytuacjach niejednokrotnie dochodzi do mieszania w jednej butelce pokarmu mamy i mleka modyfikowanego.
Trzy najczęstsze przyczyny mieszania mlek:
- Zbyt mała ilość mleka mamy na porcję – następuje uzupełnienie porcji mieszanką sztuczną.
- Niemowlę nie lubi smaku mleka sztucznego i nie chce go pić, wówczas mamy “oszukują” dziecko mieszając dwa rodzaje mleka.
- Chęć zwiększenia kaloryczności mleka matki.
Mleko mamy a mleko sztuczne
Niektóre źródła podają, że nie ma nic złego w mieszaniu mleka kobiecego i modyfikowanego w tym samym pojemniku, ale nie jest to zalecane, aby nie marnować własnego pokarmu. Jako argument podaje się inny czas przechowywania i przydatności do spożycia każdego z tych mlek.
O zasadach przechowywania mleka kobiecego kobiecego pisałyśmy w tym artykule, o przygotowywaniu mleka mamy do spożycia tu.
Mleko w proszku nie jest sterylne i dlatego możliwe jest występowanie w nim bakterii, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Mleko modyfikowane jest sporządzone głównie z przetworzonego mleka krowiego w sposób chemiczny, a co za tym idzie w czasie cyklu produkcyjnego, na każdym jego etapie, a później podczas użytkowania istnieje większe zagrożenie skażenia takiego mleka niż pokarmu kobiecego. Ponadto przygotowane do spożycia mleko modyfikowane jest doskonałą pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów.
Bardzo duże znaczenie dla jakości pokarmu i bezpieczeństwa dziecka ma sposób przygotowania mleka sztucznego, który w takich sytuacjach nie jest stosowany. Ponadto zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sporządzone do spożycia mleko, jeśli jest przechowywane w temperaturze pokojowej, powinno być zużyte świeże, a najpóźniej w ciągu godziny. Po upływie wskazanego czasu absolutnie nie nadaje się ono do spożycia. Natomiast mleko kobiece może być przechowywane w temperaturze pokojowej optymalnie do 4 godzin. Z tego też powodu lepiej jest najpierw nakarmić dziecko własnym pokarmem i dopiero później uzupełnić porcję mlekiem modyfikowanym, którego w razie nie spożycia przez dziecko nie będzie szkoda wylać.
Bezpieczne karmienie
Niektóre matki, szczególnie te niepewne siebie lub nie posiadające wystarczającej wiedzy na temat laktacji i rozwoju niemowląt stosują “zagęszczenie” swojego mleka mieszanką sztuczną, aby zwiększyć kaloryczność mleka kobiecego. Takie praktyki są niewskazane, ponieważ zmieniają skład mleka matki, jak również mikroelementy i inne składniki znajdujące się w mleku sztucznym będą o wiele bardziej skoncentrowane, co może stanowić zagrożenie dla niedojrzałych nerek dziecka.
Dlatego też zawsze należy przestrzegać instrukcji podanej na opakowaniu mieszanki sztucznej (każdy rodzaj mleka ma zalecane inne proporcje do przygotowania porcji) oraz nie mieszać proszku z niczym innym niż z odpowiednio przygotowaną do tego wodą.
Konsultacja:
Katarzyna Franke, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Piekary Śląskie, Bytom.
Źródła:
- “How to prepare formula for bottle feeding at home”, WHO, www.who.int
- “Can I breastmilk with formula?”, www.babycenter.com
- “Mleko matki w domu i szpitalu”, broszura Fundacji bank Mleka Kobiecego, bankmleka.pl
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji “Mlekiem Mamy”.