Czy czerwone wino leczy endometriozę?
Na całym świecie 176 milionów kobiet cierpi na endometriozę. Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Choroba ta występuje w późniejszym okresie u około 75% nastolatek, które cierpiały z powodu przewlekłego bólu miednicy lub bolesnego miesiączkowania.
U kobiet z endometriozą dochodzi do wewnętrznych krwawień, tworzą się blizny i zrosty. W konsekwencji występują problemy z zajściem w ciążę, a nawet niepłodność. Dlatego, jeśli dorastająca kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy powinna niezwłocznie udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania, diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia [1].
Endometrium i resweratrol
Endometrioza jest chorobą uzależnioną od estrogenów. Dużą rolę odgrywa wątroba, która oczyszcza organizm z nadmiaru tego hormonu. Jeśli proces ten nie zachodzi w sposób prawidłowy, wówczas ma to negatywny wpływ na endometriozę. Poziom estrogenów może również zwiększać alkohol zawierający roślinne estrogeny – fitoestrogeny.
Naturalnym fitoestrogenem syntetyzowanym przez rośliny pod wpływem promieniowania ultrafioletowego jest resweratrol. Różne rośliny wytwarzają go w celu zwalczania bakterii, grzybów i innych atakujących je drobnoustrojów. Ma on właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz zmniejsza zmiany endokrynologiczne.
Badania na myszach z wszczepionymi komórkami ludzkimi wykazały, że resweratrol ma również właściwości antyproliferacyjne, tj. przeciwdziała mnożeniu się komórek nowotworowych [2].
Źródła resweratrolu
Duże stężenia resweratrolu są we wspomnianym już czerwonym winie, ale i w owocach o czerwonej skórce (winogrona, jagody, żurawina) oraz w pistacjach i orzeszkach ziemnych. Oprócz resweratrolu, w winie czerwonym jest więcej między innymi żelaza, magnezu, potasu, fosforu, choliny niż w winie białym, ale również i cukru. W winie znajdują się też siarczyny, które zdaniem niektórych naukowców zaostrzają ból w endometriozie.
Żadne badania nie wskazały również dawki czerwonego wina, którą należałoby spożyć, aby odczuć korzyści zdrowotne. Średnio wino może zawierać resweratrol w ilości około 12,60 mg/l. Niektórzy autorzy sugerują zatem, że należałoby pić od 3 do 40 litrów wina dziennie. Trzy litry wina, to ok. 20 kieliszków o pojemności 148 ml.
Badania nad działaniem resweratrolu
Jedno z badań wykazało, że u kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą leczonych doustnymi środkami antykoncepcyjnymi oraz 30 mg resweratrolu po dwóch miesiącach zmniejszył się lub ustąpił ból w endometriozie.
W badaniach przeprowadzonych w 2013 roku na myszach, którym wszczepiono endometriozę, a następnie leczono resweratrolem stwierdzono mniej zmian i wzrostu endometriozy niż u myszy nieleczonych. W innych badaniach przeprowadzonych na kobietach również wykazano zmniejszenie zmian chorobowych zachodzących w endometrium [3].
Kolejne badanie pozwoliło naukowcom wysnuć wniosek, że “wysokie” dawki resweratrolu mogą przynieść korzyści w leczeniu endometriozy, jednak żadne badanie nie wykazało jaka to miałaby być dawka.
Cudowny resweratrol?
W wielu artykułach można przeczytać o cudownym działaniu resweratrolu, lecz ani jego skuteczność, ani działania niepożądane nie zostały jeszcze dokładnie określone. Na przykład w niektórych przypadkach powoduje wzrost aktywności estrogenów, a w innych je blokuje. Zatem suplementy z resweratrolem mogą być nieodpowiednie bez nadzoru lekarza dla kobiet z rakiem piersi, jajnika, starających się o ciążę lub stosujących doustne środki antykoncepcyjne.
Wymagane są dalsze badania tego związku. Do tej pory przeprowadzono zbyt mało badań na ludziach, a głównie na myszach i innych organizmach [4].
Źródła:
- “Endometrioza”, mp.pl https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/88290,endometrioza
- “Resveratrol and Endometrium. A Closer Look at an Active Ingredient of Red Wine Using In Vivo and In Vitro Models”, S. C. Amaya, MD, R. F. Savaris, MD, MSc, PhD, C. J. Filipovic, MD, J. D. Wise, E. Hestermann, PhD, S. L. Young, MD, PhD, and B. A. Lessey, MD, PhD. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4212329/
- “Endometriosis & wine”, https://bloominuterus.com/2016/07/20/endometriosis-wine/
- “Resveratrol – the hype continues“, Patrick J. Skerrett, Harvard Health, https://www.health.harvard.edu/blog/resveratrol-the-hype-continues-201202034189
- Obrazek wyróżniający: pixabay.com.