Czwarty miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia charakteryzuje się symetrią i zwiększeniem celowości ruchu. Najbardziej widoczne jest to w pozycji leżenia na plecach, ponieważ głowa i tułów są w symetrii i dziecko bawi się, oraz ogląda swoje dłonie w linii środkowej. Niemowlę zaczyna sięgać do kolan i „bawić się” miednicą, co skutkować może pierwszymi obrotami do leżenia na boku. Z czasem te obroty stają się coraz bardziej świadome i wkrótce dziecko potrafi obracać się swobodnie na boki i z powrotem (do pozycji początkowej).
W pozycji na brzuchu można zaobserwować lepszą kontrolę głowy, wyższy podpór na przedramionach i przesunięcie łokci bardziej w kierunku barków. Niemowlę unosi klatkę piersiową i nóżki, wykonując ramionami ruch pływania.
Dziecko lubi być u rodziców na kolanach i rozglądać się wokół, jednak do siedzenia wciąż potrzebuje podparcia. Mięśnie karku i ramion są już na tyle silne, że dziecko daje się podtrzymać za przedramiona, aby z wyprostowaną główką swobodnie obserwować swoje otoczenie. W tym wieku, podczas siedzenia tułów powinien być w symetrii.
Próby postawienia dziecka na stopach w dalszym ciągu kończą się podciągnięciem kończyn dolnych, ale pod koniec 4 miesiąca dziecko potrafi już przyjąć ciężar na wyprostowanych kończynach dolnych, oraz mocno i aktywnie prostować kolana. Często pojawiają się zawinięte palce stóp.
Pojmowanie świata zewnętrznego, otaczających przedmiotów zaczyna się u niemowlęcia badaniem przez usta i ręce. Przez wiele miesięcy wszystkie nowe przedmioty będzie wkładało do buzi w celu lepszego poznania. W tym okresie ruchy rączek nie są już przypadkowe, lecz stają się skoordynowanym procesem o dowolnym przebiegu. Około 4-5 miesiąca życia rozwija się chwyt dłoniowy. Wszelkie przedmioty dziecko chwyta całą dłonią z użyciem wszystkich palców, potrafi chwycić grzechotkę i potrząsać nią.
Dziecko uwielbia się śmiać i w tym czasie zaczyna rozwijać się u niemowlęcia poczucie humoru. Wszystko, co dzieje się wokół, jest interesujące i komentowane przez dziecko emocjonalnie.
Przygotowywanie do karmienia
Warto wspomnieć, że jest to również okres, w którym dziecko stopniowo będzie przygotowywało się do jedzenia łyżeczką. Odruch ssania stopniowo słabnie, na rzecz zwiększenia ruchomości języka. Dziecko powoli zaczyna wkładać zabawki również po stronie, gdzie pojawią się zęby trzonowe. W tym wieku dziecko przygotowuje się powoli do karmienia łyżeczką. WHO zaleca rozpoczęcie wprowadzania innych pokarmów, niż mleka, dopiero po 6 miesiącu życia.
Konsultacja:
Mgr Iwona Marcinkowska – fizjoterapeuta, Terapeuta metody NDT-Bobath Basic, NDT-Bobath Baby, PNF, Kinesjotapingu, masażu Shantala, Ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne, hipoteriapii, Wrocław
MR
Źródła:
- „Znaczenie właściwej pielęgnacji noworodka i niemowlęcia w aspekcie prawidłowego rozwoju psychomotorycznego”, praca dyplomowa, autor Małgorzata Penińska, promotor Monika Przestrzelska.
- „Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne”, Mary E. Muscari.
- „Położnictwo i ginekologia: podręcznik dla medycznych studiów zawodowych położnych”, Tadeusz Pisarski.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.