Czarnuszka w laktacji
Czarnuszka siewna (Nigella sativa, ang. black caraway), występuje dziko w południowej Europie, zachodniej Azji oraz północnej Afryce. Uprawiana w wielu krajach m.in. w Polsce. Surowcem zielarskim są nasiona – czarne i nieco pomarszczone.
W nasionach czarnuszki znajduje się olejek z tymochinolem i nigellonem, saponiny, melantyna, gorycze, garbniki oraz białka i cukry.
Działanie lecznicze
Jest to roślina przyprawowa o korzennym smaku. Podobno znana i wykorzystywana w czasach biblijnych. Wierzono, że wykazuje działanie mlekopędne, przeciwskurczowe, leczy stany zapalne, działa przeciwbakteryjne, wykorzystywane w żółtaczce oraz chorobach układu pokarmowego, reguluje miesiączkowanie, a nawet stwierdzono jej działanie antykoncepcyjne podobne do etynyloestradiolu (syntetycznego estrogenu, składnika współczesnych tabletek antykoncepcyjnych), nie wykazując jednocześnie aktywności estrogenowej.
Obecnie prowadzonych jest wiele badan odnośnie niektórych z wspomnianych wyżej właściwości. Działanie mlekopędne nadal nie jest potwierdzone badaniami, jednak obserwacje stosowania jej przez dziesiątki lat wskazują właśnie na takie działanie.
Czarnuszka – stosowanie
W lecznictwie stosuje się nasiona zmielone – pół łyżeczki 2-3 razy dziennie, może być używana jako dodatek do dań. W przypadku przygotowania naparu zalewamy wrzątkiem 1 łyżkę zmielonych nasionek, parzymy ok. 20 minut i odcedzamy. Taki napar można osłodzić miodem (pijemy 1/2 szklanki naparu 2-3 razy dziennie).
Ryzyko laktacyjne
Bardzo niskie.
Uwagi
Pomimo, iż nie stwierdzono skutków ubocznych czarnuszki pod warunkiem stosowania zalecanych dawek, to w czasie ciąży i karmienia nie zaleca się regularnego spożywania.
Katarzyna Szmurło – Doula, członkini Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Źródła:
- „Prawie wszystko o ziołach”, Mateusz Emanuel Senderski.
-
„Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna”, www.herbapolonica.pl
- „Caraway – Breastfeeding risk”, www.e-lactancia.org
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.