Chcesz uniknąć otyłości – działaj profilaktycznie!
Zadbaj o długość i jakość życia działając profilaktycznie! Otyłość jest poważną chorobą, która rozwija się powoli. Jak zatem uniknąć otyłości?
Profilaktyka otyłości
Największą rolę w profilaktyce otyłości odgrywają: okres płodowy, pierwsze 3 lata życia oraz właściwe odżywienie mam – przed i w trakcie ciąży.
Działania profilaktyczne
Karmienie piersią
Karmienie piersią lub odciągniętym mlekiem jest czynnikiem, który zmniejsza ryzyko zachorowania na otyłość i nie tylko. Koniecznie obejrzyj webinar Mleko kobiece a otyłość. Oddajmy głos nauce!, którego ekspertką była biotechnolożka Elena Sinkiewicz – Darol.
Odpowiednio zbilansowana dieta dziecka
Prawidłowo rozszerzana dieta jest jednym z elementów profilaktyki otyłości. Więcej o wprowadzaniu innych pokarmów niż mleko oraz u dzieci karmionych sztucznie.
Odpowiednia częstotliwość posiłków
Odpowiednia częstotliwość karmienia dziecka to wstęp do nauki budowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Unikanie częstego podjadania
Jedzenie przekąsek zawierających cukier, sól czy niezdrowy tłuszcz między posiłkami sprawia, że dziecko nie ma ochoty zjeść pełnowartościowego posiłku np. obiadu, czy kolacji. To może prowadzić z jednej strony do nadwagi/otyłości, a z drugiej do niedożywienia.
Aktywność fizyczna
W przypadku dzieci aktywność fizyczna bywa dużo bardziej istotna niż prawidłowa, zbilansowana dieta, której z różnych względów niekiedy trudno jest przestrzegać. Dlatego tak ważne jest by pokazywać dziecku, że spacery, jazda na rowerze czy inne sporty są ważnym elementem codziennego życia.
Unikanie regulowania emocji jedzeniem
Żadne jedzenie (nie tylko słodycze) nie powinno służyć do regulowania emocji lub nagradzania bądź karania dziecka! Zwróć uwagę, jak często sięgasz po konkretne produkty, kiedy jesteś smutna, czujesz złość, masz okazję do świętowania. Jedzenie ma służyć do zaspokojenia potrzeby fizjologicznej. Karanie/nagradzanie jedzeniem jest zatem prostą drogą do budowania nieprawidłowych nawyków oraz do pojawienia się zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do otyłości.
Pamiętaj!
Środowisko rodzinne, przekazy pokoleniowe, w tym dobre nawyki żywieniowe i zdrowa relacja z jedzeniem mają wpływ na zachowania żywieniowe dzieci. Więcej dowiesz się z webinaru Nie chodzi o wygląd. Dlaczego otyłość jest poważną chorobą?
Odwiedź stronę Fundacji Mlekiem Mamy by dowiedzieć się więcej o projekcie Zdrowie z Mlekiem Mamy.
Natomiast na portalu Mlekiem Mamy oraz Zmodyfikowane dowiesz się, jak działać profilaktycznie w codziennym życiu swojej rodziny.
Podsumowanie kampanii #zdrowiezmlekiemmamy 2023 pt. Otyłość. Nie walczymy. Edukujemy. znajdziesz tu.
🍏 Kampania Otyłość. Nie walczymy. Edukujemy. finansowana jest ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia. 🍏
🍏 Prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która zajmie Ci tylko chwilę, a będzie dla nas bezcenną informacją zwrotną o efektach naszych działań. WYPEŁNIAM!