30 sposobów na powrót do piersi
Dość powszechnie zdarzają się sytuacje, kiedy niemowlęta odmawiają ssania piersi. Zdarza się to zarówno bezpośrednio po urodzeniu, jak i w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach życia. Czy wiecie, jakie można wykorzystać sposoby, by wrócić do karmienia bezpośrednio z piersi?
Dość powszechnie zdarzają się sytuacje, kiedy niemowlęta odmawiają ssania piersi stale lub czasowo (tzw. strajk). Zdarza się to zarówno bezpośrednio po urodzeniu, jak i w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach życia. Niekiedy wpływ na to ma choroba dziecka, czy zachowanie wywodzące się z kolejnych etapów rozwoju. Czasami są to czynniki zewnętrzne, które jest bardzo łatwo wyeliminować i powrócić do karmienia bezpośrednio z piersi.
Kiedy dziecko nie chce ssać piersi
Choć pokarm matki w pierwszym półroczu życia stanowi dla dzieci karmionych piersią wyłączne pożywienie istnieją momenty, kiedy odmawiają jej ssania.
W czasie ssania piersi dzieci mogą denerwować się, bo mleko za wolno wypływa, za długo to trwa. A one są zmęczone, zgrzane, bo ciepło ubrane, itd.
Opiekunowie w takiej sytuacji najczęściej przerażeni biegną po mieszankę, a w najlepszym wypadku matka odciąga pokarm i podaje go butelką, z której lekko płynie. Niektóre dzieci po jednokrotnym podaniu butelki nie chcą już ssać piersi.
Dlatego bardzo istotna jest obserwacja dziecka, co ułatwi znaleźć przyczynę odmawiania ssania piersi i wyeliminować ją. Niekiedy powrót do ssania piersi jest złożony i wymaga specjalistycznej pomocy. Szczególnie w przypadku niezdiagnozowanych chorób.
Sposoby na powrót do piersi
- nawiązanie ponownie bliskiej relacji z dzieckiem (przytulanie, całowanie),
- poprawa techniki karmienia,
- wyciśnięcie odrobiny mleka bezpośrednio do ust dziecka,
- wykorzystanie senności dziecka na karmienie piersią,
- reakcja na wczesne oznaki głodu,
- aktywizacja śpiocha,
- cierpliwe proponowanie piersi,
- zmiana pozycji (może na jakąś zupełnie nową, np. karmienie na stojąco),
- zmiana miejsca karmienia,
- zadbanie o wygodę własną i dziecka,
- przyciemnienie światła,
- wyciszenie pomieszczenia (TV)
- włączenie spokojnej muzyki,
- przyciszenie telefonu, nie używanie go w czasie karmienia,
- karmienie w kontakcie skóra do skóry,
- kołysanie się podczas karmienia,
- wykorzystanie bujanego fotela, piłki rehabilitacyjnej,
- spanie z niemowlęciem (jeśli śpi osobno),
- wspólna ciepła kąpiel, w kontakcie skóra do skóry,
- noszenie w chuście,
- śpiewanie lub ciche mówienie,
- karmienie kubeczkiem zamiast butelką,
- zastosowanie nakładki jako pomost między butelką a piersią,
- odstawienie czasowe smoczka uspokajacza,
- robienie przerw w czasie karmienia przy hiperaktywnym wypływie pokarmu,
- odciąganie niewielkiej ilości pokarmu przed karmieniem,
- karmienie w pozycji “pod górkę”,
- ułatwienie wypływu pokarmu (czasoumilacze),
- rehabilitacja dziecka,
- pomoc psychologa, psychiatry lub innego specjalisty.
Nic na siłę
Nie da się nakarmić dziecka na siłę. Walka z dzieckiem spowoduje zmęczenie i frustrację u obojga. Jeśli maluch odpycha się od Twojej piersi, nie naciskaj. Pozwól przytulić mu się do ciebie. Wykorzystuj każdą chwilę na budowanie bliskości i zaufania.
Łatwiej jest karmić piersią wieczorem – w ciszy, w spokoju – niż w ciągu dnia. Dlatego niektóre matki w ciągu dnia podają butelkę, a w nocy nadal karmią bezpośrednio z piersi czekając aż “strajk” minie.
W czasie “strajku” należy obserwować swoje piersi. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że piersi nadmiernie przepełniają się – trzeba odciągnąć pokarm, aby uniknąć zastoju.
Jeśli niemowlę mimo podjętych prób nadal odmawia piersi, wówczas może okazać się konieczne odciąganie pokarmu i karmienie go przy pomocy butelki.
Jeżeli starsze niemowlę (II półrocze życia) odmawia ssania piersi – a nie istnieją inne niepokojące objawy – być może weszło w nowy etap rozwoju. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko przed pierwszym rokiem życia, ale są możliwe. Ważne jest, aby podczas rozszerzania diety najpierw zaproponować dziecku pierś/swoje mleko, a dopiero po kilkunastu – 30 minutach – podać pokarm stały.
Warto jednak mieć na uwadze, że problemy z karmieniem piersią mogą być symptomami problemów dziecka o podłożu medycznym. Dlatego zawsze należy wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne (np. refluks, alergia).
W tych sytuacjach nieodzowna jest pomoc dobrego doradcy laktacyjnego we współpracy z innym specjalistą (lekarzem, neurologopedą, neurologiem, fizjoterapeutą, gastrologiem, alergologiem, itd.). Po wyeliminowaniu problemu – niekiedy udaje się powrócić do wyłącznego karmienia piersią.
O rozwoju
Dobrze jest wiedzieć, że orientacyjnie w 2-3 tygodniu oraz około 3, 6, 9, 12 miesiąca życia przypadają okresy silnego wzrostu lub rozwoju dzieci.
Zwiększa się wówczas ich zapotrzebowanie energetyczne (na mleko), więcej czasu spędzają przy piersi. „Wiszą na piersi”, żeby stymulować laktację do wysokości odpowiadającej ich potrzebom. Hormony nie pomagają już w produkcji mleka, więc laktacja zależna jest wyłącznie od zapotrzebowania zgłaszanego przez dziecko. Dlatego maluch musi ssać pierś, by pokarm wytwarzał się. Według innej teorii zapotrzebowanie na mleko nie wzrasta, tylko po prostu go brakuje. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy w początkowym okresie laktacja nie została uruchomiona i wystymulowana w prawidłowy sposób.
Życie w harmonii
W okresach wzmożonego ssania warto skupić się na dziecku, zrezygnować z dodatkowych prac domowych, aby łatwiej było przejść przez ten czas. Może okazać się niezbędne wsparcie bliskich, pomoc przy starszym rodzeństwie, aby na jakiś czas skupić się na karmieniu niemowlaka.
Życie w harmonii z dzieckiem – zarówno aktywność, jak i sen o zbliżonych porach – może pozwolić odpoczywać oraz efektywniej wykorzystać czas podczas snu dziecka. Wypoczynek i odprężenie matki spowodują, że będzie odprężona i być może spokojniej przystawi dziecko do piersi.
O powrocie z KPI na KP przeczytacie tu.
Źródła:
- „Karmienie piersią”, William Sears, Martha Sears.
- „Po prostu piersią”, Gill Rapley, Tracey Murkett.
- “Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw”, Nancy Mohrbacher, Kathleen Kendall – Tackett.
- “Karmienie piersią”, Ina May Gaskin.
- “Poradnik karmiącej matki”, Kathleen Huggins.
- „Warto karmić piersią. I co dalej?”, Magdalena Nehring – Gugulska.
- “Karmienie piersią w teorii i praktyce” pod red. Magdaleny Nehring – Gugulskiej,
- “Dokarmianie dzieci karmionych piersią – kiedy, czym i jak?, Monika Żukowska-Rubik, IBCLC, www.kobiety.med.pl/cnol/
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.