Niania elektroniczna
Elektroniczna niania to kolejny gadżet jaki może przydać się młodej mamie. Niewielki nadajnik pozostawiony w pobliżu śpiącego dziecka, poinformuje nas kiedy się ono obudzi, czy zacznie płakać. Idealne rozwiązanie nie tylko w dużych domach z ogrodem, ale i pomocne w małym „blokowym” mieszkaniu. Przeczytajcie na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Rodzaje
Niezależnie od rodzaju niani, zasada działania jest taka sama. Zakupiony produkt składa się z dwóch części: nadajnika (stacja-baza) pozostawiona w pokoju dziecka z mikrofonem odbierającym sygnały dźwiękowe oraz odbiornika (stacja przenośna) zawierającego głośnik z przekazem dla rodzica. Nadajnik i odbiornik pracują bezprzewodowo, jednak rodzaj sygnału jest różny w zależności od rodzaju sprzętu:
- analogowe – sygnał jest ciągły, przetwarzany w naturalnej postaci (przez to z wieloma zniekształceniami i zakłóceniami – mieszkając przy ruchliwych trasach komunikacyjnych możesz mieć problem z sygnałami nadawanymi np. przez CB-radia).
- cyfrowe – sygnał transmitowany jest w formie cyfrowej (dzięki temu z minimalną ilością zniekształceń i zakłóceń).
Parametry
Zasięg – Producenci powinni podawać dwa rodzaje zasięgu nadawania: w przestrzeni otwartej (np. ogród) oraz zamkniętej (dom, mieszkanie). Niestety większość z nich wykorzystuje niewiedzę kupujących i podaje tylko parametr pierwszy, dzięki czemu zasięg o tym samym zakresie w przestrzeni zamkniętej jest niewykonalny.
Kanały – Im więcej kanałów transmisji posiada niania tym lepiej. Niektóre z nich mają funkcję skanowania kanałów tak, by dobrać najlepszy – bez zakłóceń – do naszej dyspozycji.
Częstotliwość – Najgorzej wypadają urządzenia korzystające z częstotliwości 446 MHz. Najlepiej sprawują się nianie, które pracują na częstotliwościach 1,88 lub 2,4 GHz. Wtedy też sygnał może być przesyłany bez zakłóceń.
Czułość – Wiele modeli umożliwia ustawienie czułości mikrofonu, aby urządzenie nie reagowało i nie wychwytywało nieistotnych dźwięków.
Zasilanie – Nadajnik i odbiornik mogą mieć różne sposoby zasilania: akumulatorowe, akumulatorowo-bateryjne, bateryjne, sieciowe lub mieszane.
Funkcje dodatkowe
Lampka – Umieszczona w nadajniku lampka z delikatnym światłem, wspomaga nocną pielęgnację nad maluchem.
Termometr – Stacja-baza wyposażona w termometr wskazuje pomiar temperatury w pokoju dziecka na stację rodzica.
Higrometr – Urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności powietrza pomoże zapewnić dziecku optymalne warunki do spania.
Kamera – Wbudowana w nadajnik kamera, nadaje obraz np. bawiącego się malucha wprost do „rąk” rodzica.
Projektor i kołysanki – Projektor wyświetla na ścianie lub suficie obrazy, które przykuwają uwagę dziecka, działają relaksująco i usypiająco, podobnie jak kołysanki, które mogą włączać się tuż po przebudzeniu się dziecka.
Monitor oddechu – To dodatkowe czujniki umieszczone pod materacem w łóżeczku dziecka, które monitorują oddech dziecka. W przypadku braku rejestru oddechu, wysyłają alarm dźwiękowy. Więcej o monitorach oddechu w kolejnym artykule.
Im nowsze produkty, tym więcej akcesoriów, funkcji i opcji dodatkowych. Najnowsze nianie są już kompatybilne z naszymi telewizorami i telefonami komórkowymi. Za pomocą wspólnej sieci możemy zarówno odbierać sygnał ze stacji nadawczej dziecka, jak i przekazywać go za pomocą kanału zwrotnego.
MR
Źródła:
- „Jaką nianię elektroniczną kupić?”, www.jakkupowac.pl
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Mlekiem Mamy.