Karmienie niemowląt preparatami do żywienia – akcja HEJT o JA!
Karmienie niemowląt preparatami do żywienia polską normą
Większość polskich dzieci jest karmiona preparatami do żywienia niemowląt. Według badań K. Mikiel – Kostyry w 1997 r. w 4 miesiącu życia aż 71% niemowląt otrzymywała mieszankę sztuczną. Według danych GUS z 2014 roku między 2 a 4 miesiącem tylko 42% niemowląt jest karmionych w jakikolwiek sposób piersią (naturalnie lub mieszanie). Pozostałe 58% – wyłącznie sztucznie.
Kobiety nie karmią piersią swoich dzieci z różnych powodów. 🍼
Szanuj wybory innych
Bez względu na to, z jakiego powodu matki karmią sztucznie, należy im się szacunek. Nie znamy historii, która kryje się w butelce. Nie mamy prawa oceniać wyborów, nie mamy prawa krytykować, nie mamy prawa mówić, że:
„Jeżeli nie będziesz karmić dziecka piersią, to ono nie usiądzie w wieku 7 miesięcy”.
„Matka, która kocha dziecko karmi je piersią.”
„Każde dziecko zasługuje na mleko matki.”
„Karmienie mieszanką to karmienie paszą”.
Nie mamy prawa, a mimo to na podobne słowa można natknąć się w sieci. Nie zdajemy sobie najwyraźniej sprawy z tego, że nasze słowa mają ogromną moc. W tym wypadku – moc niszczenia.
👇
Szukaj rzetelnej wiedzy!
Przestrzeń internetowa jest zalana informacjami udostępnianymi przez producentów preparatów. Informacjami, które mają na celu zwiększyć sprzedaż danego produktu.
Rodzice potrzebują realnego wsparcia i pomocy od specjalistów jak karmić sztucznie w sposób prawidłowy, w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.
Obserwujemy, że coraz więcej rodziców sprawdza skład preparatów, rozszerza dietę po ukończeniu 6 miesiąca życia. Karmią świadomie i odpowiedzialnie.
Nie wszyscy jednak docierają do rzetelnych źródeł. Trudno trafić na takie. Jakiś czas temu spotkałyśmy się ze stwierdzeniem jednej z mam, że jest bardzo krzywdzące jak podchodzi się do kobiet karmiących formułą. A odmowa pomocy przy karmieniu formułą jest formą przemocy.
Co sądzicie o tym?
M.in. dlatego powstała strona Zmodyfikowane, za którą co rusz dostajemy po głowie. Bo w mniemaniu niektórych osób, to bardzo podejrzane, kiedy fundacja wspierająca karmienie naturalne tworzy stronę o tym, jak zdrowo karmić dziecko butelką. Zapraszamy!
Więcej informacji o akcji #HEJToJA (edycja karmienie, 2019) znajdziecie tu.