Drugi miesiąc życia dziecka
W drugim miesiącu życia widzimy stopniowe zmiany w pozycjach i zachowaniu niemowlęcia, które zaczyna radzić sobie z działającą na niego grawitacją.
Umiejętności
Leżąc na brzuchu, dziecko odchyla główkę w pozycji środkowej pod kątem 45° i utrzymuje ją ponad 10 s, ale chwieje się ona jeszcze wyraźnie na boki. W leżeniu na plecach zauważamy, że niemowlę pozostaje przez dłuższy czas w symetrii. Jego aktywność spontaniczna staje się bogatsza. Pojawia się koordynacja ręka – ręka (dziecko dotyka swoich rączek), która początkowo najbardziej widoczna jest w pozycji leżenia na boku, w której rączki stykają się ze sobą w linii symetrii.
W pozycji siedzącej niemowlę potrafi utrzymać prosto główkę przez około 5 s. Odruchowe podpieranie się na nogach i chód automatyczny zanikają. W wieku 6 tygodni prawie całkowicie zanika odruch chwytny i niemowlę zaczyna mieć często otwarte dłonie. Rozpoczynają się pierwsze próby chwytania zabawek, dotykania swojej twarzy, oraz wkładania rączek do buzi. Zaczyna się więc pierwszy krok prowadzący do przygotowania ust i wnętrza buzi do przyjmowania innych pokarmów niż mleko. W 2 miesiącu życia prawidłowo rozwijające się dziecko przybiera na wadze około 800-900 g.
Zainteresowanie otoczeniem
Niemowlę zaczyna widzieć wyraźniej, co powoduje jego duże zainteresowanie otoczeniem, a przede wszystkim twarzami osób znajdujących się w jego najbliższy otoczeniu. Uśmiecha się często i chętnie obserwuje różne przedmioty. Na głośny dźwięk w pobliżu reaguje chwilowym zatrzymaniem spojrzenia i ruchów oraz nasłuchiwaniem.
Dwumiesięczne niemowlę wydaje dźwięki, które najbardziej przypominają samogłoski „a” lub „e”, które najwyraźniej są słyszalne, gdy dziecko leży na plecach z lekko otwartymi ustami. Ważne jest stymulowanie dziecka. Dobrze by rodzice o tym wiedzieli i już od pierwszych dni „rozmawiali” oni ze swoją pociechą.
W tym okresie dziecko chętnie przygląda się rzeczom, które są jaskrawe i kolorowe, ruszają się i robią hałas. Ruchome zabawki pobudzają uwagę dziecka, a grające silnie zwracają jego uwagę.
Konsultacja:
Mgr Iwona Marcinkowska – fizjoterapeuta, Terapeuta metody NDT-Bobath Basic, NDT-Bobath Baby, PNF, Kinesjotapingu, masażu Shantala, Ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne, hipoteriapii, Wrocław
MR
Źródła:
- „Znaczenie właściwej pielęgnacji noworodka i niemowlęcia w aspekcie prawidłowego rozwoju psychomotorycznego”, praca dyplomowa, autor Małgorzata Penińska, promotor Monika Przestrzelska.
- „Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne”, Mary E. Muscari.
- „Położnictwo i ginekologia: podręcznik dla medycznych studiów zawodowych położnych”, Tadeusz Pisarski.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.
🎧 Jeśli wolisz słuchać niż czytać podcast na ten temat znajdziesz tu.
📌 Podcasty dostępne są również na: Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasty.