Powrót do pracy i karmienie piersią
Powrót do pracy i karmienie piersią – to jest możliwe. A mimo to w głowach wielu matek planujących powrót do pracy krąży wiele myśli.
W pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce urodziło się około 100 tys. dzieci. Można zatem wnioskować, że w całym roku urodziło się ok. 400 tys. nowych obywateli.
Karmienie w statystykach
Według raportu Femaltikera z 2015 roku aż 98% mam zaczyna karmić dziecko piersią zaraz po porodzie. Po 6 tygodniach karmi piersią w jakikolwiek sposób, czyli również mieszanie – już tylko 46% mam. Pół roku karmi ok. 42% (168 tys.) matek, a rok – 12% (40 tys.) [1]
Nie wiemy, ile z tych kobiet do pracy wróciło po 6 miesiącach, a ile po roku (oczywiście jesteśmy świadome, że zdarzają się sytuacje, kiedy mamy wracają do pracy szybciej niż po 6 miesiącach) lub ile skorzystało z urlopu wychowawczego.
Natłok myśli i pytań
Wiemy jedno – praktycznie każda matka karmiąca piersią zastanawia się, jak to zrobić? Jak połączyć pracę zawodową i karmienie piersią? Z jednej strony mamy chcą się realizować zawodowo z różnych względów. Z drugiej, często podkreślają, że ich dzieci są jeszcze tak małe, że nie wyobrażają sobie aby spędzać bez nich 8-9 godzin.
Dorosła kobieta i małe dziecko oraz ich różnorodne potrzeby. A między nimi silna więź, która powoduje, że czasami każde, nawet najkrótsze rozstanie jest trudnym doświadczeniem dla obojga. Bywa, że mamy wpędzają się w poczucie winy, że zawodzą swoje dzieci. Bywa, że niektórym dzieciom rzeczywiście trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez mamy. Emocje gonią emocje.
Pytania rodzą się w głowie
- Jak ja dam sobie radę bez mojego dziecka?
- Czy moje piersi dadzą sobie radę bez mojego dziecka?
- Jak moje dziecko da sobie radę beze mnie?
- Co będzie jadło moje?
- Kto i jak będzie karmił moje dziecko?
- Czy odciągać mleko?
- Jak / kiedy / gdzie odciągać mleko?
- Czy mogę odciągać pokarm w pracy?
- Gdzie trzymać odciągnięte mleko i jak je przewozić?
- Czy przysługują mi jakieś prawa jako matce karmiącej piersią?
- Czy mam poinformować pracodawcę o tym, że karmię piersią?
- Jak pracodawca sprawdzi, czy rzeczywiście karmię piersią?
- Czy potrzebuję zaświadczenia o karmieniu piersią?
Tych pytań może być więcej. Ile matek, tyle wątpliwości. Ale pamiętajcie, tylko spokój nas uratuje. No może nie tylko. Do tego przyda się na pewno dużo wsparcia w najbliższym otoczeniu, przyjazny pracodawca i współpracownicy, trochę wiedzy oraz wiary w siebie i swoje dziecko. Kiedy uda wam się zdobyć te niezwykle cenne składniki, powrót do pracy nie będzie wam się jawił jako koszmar.
Dawka wiedzy
Mamy dla was bardzo dobrą wiadomość – ekipa Pracuję (z) Pełną Piersią przygotowała dla was porządną dawkę wiedzy z zakresu:
- laktacji, gdzie znajdziecie pytania na odpowiedzi, jak sobie radzić z karmieniem pracując;
- prawa pracy – dowiecie się, jak rozumieć paragrafy i czy zwyczaje związane z karmieniem mają coś wspólnego z prawem.
Dodatkowo czekają na was inspirujące historie mam, którym udało się połączyć pracę z karmieniem piersią oraz odpowiedzi na pytania karmiących pracownic dotyczące konkretnych sytuacji.
Zapraszamy na stronę Pracuję (z) Pełną Piersią oraz fanpage na Facebooku. Do zobaczenia!
Zajrzyjcie również do zakładki laktacja i karmienie piersią.
Elżbieta Malinowska, doula, promotorka karmienia piersią.
Źródła:
- „Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015”, Kampania Mleko Mamy Rządzi, Patronat Merytoryczny CNoL, www.femaltiker.pl
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Mlekiem Mamy.