Mlekiem Mamy pyta – Nursicare odpowiada
Od jakiegoś czasu na “Mlekiem Mamy” pojawiały się pytania o opatrunki Nursicare. Nie stosowałyśmy ich, nie miałyśmy bezpośredniego kontaktu z kobietami, które je stosowały. Wiemy, że niektóre CDL/IBCLC i położne zalecają je do stosowania matkom karmiącym piersią. Zaskoczyło nas, że oferta opatrunków kierowana jest wyłącznie do matek karmiących piersią. Okazuje się, że większość osób wiąże uszkodzenia brodawek z karmieniem piersią.
Nawiązałyśmy kontakt z przedstawicielem marki Nursicare – Pawłem Jutkiewiczem, Specjalistą ds. Produktu Zespół Support- Pharma. Przedstawiciel marki nie był świadomy, że u kobiet kpi mogą się również pojawić tak znaczące uszkodzenia piersi. Czasami są one bardzo głębokie i matki KPI poszukują skutecznych sposobów na szybkie wygojenie piersi.
Przeczytajcie zatem nasze pytania i odpowiedzi, które otrzymałyśmy od Nursicare.
Opatrunki Nursicare – mało znane?
Na rynku pojawiły się opatrunki Nursicare. Nie są one jeszcze zbyt popularne wśród mam karmiących. Niektóre z nich w ogóle ich nie znają. Produkt jest reklamowany jako opatrunek na bolące brodawki sutkowe podczas karmienia piersią. Ma też ułatwiać gojenie poranionych brodawek. Co jest przyczyną bolesności i poranienia brodawek podczas karmienia piersią?
Na początek należy podkreślić, że karmienie piersią nie powinno boleć. Jeżeli jest inaczej, należy się skonsultować z doradcą laktacyjnym i/lub położną. Możliwych przyczyn bólu jest kilka. Najczęściej jest to kwestia techniki przystawiania dziecka do piersi, nad którą musimy popracować wraz ze specjalistą. Wpływ na komfort karmienia mają również smoczki i butelki. Dzieci dokarmiane butelką (szczególnie na początku laktacji) stosunkowo często wyrabiają sobie bardzo bolesny dla mamy nawyk ssania piersi przypominający picie przez słomkę. Mniej powszechną (od 5-10% wszystkich dzieci) przyczyną może być krótkie wędzidełko języka. Poprzez ograniczenie ruchomości języka zaburzane są naturalne odruchy ssania, powodujące bolesność pomimo prawidłowej techniki przystawiania do piersi. Rany na brodawkach pojawiają się, gdy czynniki powodujące ból (technika dostawiania, sposób ssania, krótkie wędzidełko) nie zostały odpowiednio szybko skorygowane.
Nurcicare – wyrobem medycznym
W przypadku bolesności brodawek w czasie karmienia piersią zalecana jest wizyta u specjalisty, np. u położnej, CDL/IBCLC, ewentualnie neurologopedy, w celu sprawdzenia poprawności przystawienia dziecka do piersi i jamy ustnej dziecka, aby wykluczyć nieprawidłowości. Jeśli matka ma poranione brodawki, to wiele osób zaleca wietrzenie poranionych i obolałych piersi. Czy w takim wypadku można stosować opatrunek?
Nursicare jest wyrobem medycznym w postaci sterylnego opatrunku. Jego działanie wiąże się z wieloletnimi badaniami nad procesami gojenia, które stosowane są z ogromnymi sukcesami od wielu lat w medycynie. Wszystkie rekomendacje dot. leczenia ran od wielu lat potwierdzają, że procesy gojenia zachodzą najszybciej w wilgotnym środowisku jaki zapewnia opatrunek. Wietrzenie powoduje wysuszanie ran i powstawanie strupków, które znacząco opóźniają procesy gojenia.
Uszkodzenia piersi u mam KPI
Zdarza się, że kobiety, które karmią dzieci wyłącznie odciągniętym mlekiem mają duże uszkodzenia brodawek. Zazwyczaj stosują różne maści. Czy w takich przypadkach można zastosować opatrunek?
Stosując Nursicare nie musimy używać maści, ponieważ zapewnia on idealne warunki do gojenia. Co ważniejsze, maści pozostające na skórze będą blokować działanie opatrunku, więc jego efekt może być niezauważalny. W przypadku zmian zakażonych polecamy (po wcześniejszej konsultacji z CDL/IBCLC lub położną) stosowanie preparatów w sprayu zawierających betainę.
Składniki opatrunku i ich działanie
Co znajduje się w składzie opatrunku? Jak on działa?
Opatrunki Nursicare stworzone zostały z miękkiej gąbeczki poliuretanowej wzbogaconej o:
- substancję absorbującą i zatrzymującą wilgoć (polimer skrobiowy),
- glicerynę, zapobiegającą przywieraniu opatrunku do rany oraz nawilżającą skórę wokół niej,
- Surfaktant – substancję, której zadaniem jest stałe oczyszczanie rany.
Działanie Nursicare opiera się na zmniejszeniu stanu zapalnego (dzięki surfaktantowi) oraz zapewnieniu idealnych warunków do gojenia się ran.
Co z alergią?
Czy wszystkie kobiety mogą stosować opatrunki? Czy opatrunki mogą alergizować?
Nursicare jest zarejestrowany jako sterylny wyrób medyczny klasy IIa. Nie może pochwalić się tym żadna maść czy kompres na rynku. Oznacza to, że spełnia jedne z najbardziej rygorystycznych kryteriów bezpieczeństwa w odniesieniu do wyrobów medycznych. Potencjalnym alergenem może być gliceryna. Choć są to ekstremalnie rzadkie przypadki. Dlatego gliceryna jest tak szeroko stosowana w medycynie oraz przemyśle kosmetycznym.
Kiedy i jak stosować opatrunek?
Stosując opatrunek należy zwilżyć go swoim mlekiem lub ewentualnie odrobiną wody przed założeniem. Przykładamy go do brodawki i zostawiamy pod biustonoszem do następnego karmienia / odciągania, po którym opatrunek znowu zakładamy.
Ile trwa kuracja? Na ile wystarczy jeden opatrunek?
Statystycznie, by wygoić jedną brodawkę, potrzebujemy trzech opatrunków. Ranki mogą być bardzo różne: głębokie, płytkie, zakażone, czyste, suche, ze strupkami itd. Powoduje to, że u niektórych kobiet problem znika po pierwszym opatrunku, a u innych leczenie rozległej, zakażonej rany wymaga sześciu lub więcej. Duże znaczenie ma też to, czy wyeliminowana została przyczyna powstania rany.
Czy odklejanie opatrunku nie powoduje dodatkowego bólu?
Nursicare nie jest przyklejany do skóry. Opatrunek zakłada się na brodawkę i przytrzymuje biustonoszem. Zawarta w opatrunku gliceryna ma za zadanie zapobiegać przywieraniu opatrunku do rany.
Czy można karmić piersią bezpośrednio po zdjęciu opatrunku?
Tak, Nursicare jest bezpieczny zarówno dla karmiącej mamy, jak i dla dziecka. Po zdjęciu opatrunku możemy śmiało przystawić niemowlę bez tracenia czasu na mycie piersi.
Czy można odciągać mleko bezpośrednio po zdjęciu opatrunku?
Tak, Nursicare nie ma w składzie żadnej substancji wchodzącej w interakcję z mlekiem mamy.
Żywotność opatrunków
Czy raz założony opatrunek można użyć ponownie, po nakarmieniu dziecka / odciągnięciu mleka?
Tak, opatrunek możemy stosować wielokrotnie, dopóki nie jest zupełnie przemoczony przez mleko.
Jaka jest żywotność jednego opatrunku, co jaki czas należy go zmieniać?
Opatrunek zmieniamy, gdy jest przemoczony przez mleko mamy lub po 3 dniach. Jego żywotność zależy od tego, ile pokarmu wycieka samoczynnie z piersi. W okresie nawału mlecznego opatrunki trzeba będzie zmieniać częściej niż wtedy, gdy laktacja jest ustabilizowana.
Jak długo można stosować opatrunki?
Nursicare jest stworzony na bazie opatrunków PolyMem dedykowanych pacjentom, stosującym je latami (rany przewlekłe, oparzenia itp.). Jest więc on bezpieczny przy długotrwałym użytkowaniu. Naszym celem jest jednak, aby stosować go jak najkrócej.
Co zrobić, jeśli Nursicare nie pomaga?
Co zrobić, jeśli mimo stosowania opatrunków karmienie piersią / odciąganie pokarmu nadal sprawia ból, a rany nie goją się?
Wtedy należy wrócić do początku i zweryfikować przyczynę bólu i powstawania ran. Nursicare pomaga uśmierzyć ból i wygoić rany. Jednak jeżeli przyczyna podstawowa nie jest wyeliminowana, cały proces może trwać dużo dłużej.
Dziękujemy bardzo za rozmowę i udzielenie tak szczegółowych odpowiedzi. Wkładamy zatem opatrunki do gadżetów mamy karmiącej naturalnie.