Laktatory elektryczne – charakterystyka

Laktatory elektryczne to urządzenia służące do odciągania pokarmu, działające po podłączeniu do prądu bez użycia siły mechanicznej mamy. Wyposażone w specjalny mechanizm odciągają mleko automatycznie.
Zastosowanie
Laktatory elektryczne stosuje się do odciągania pełnego (często lub stale) lub stymulacji laktacji. Na przykład, kiedy dziecko zostaje pod pod opieką innych osób lub jeśli z jakichś powodów matki nie mogą karmić piersią (dziecko ma problem z ssaniem piersi) – wówczas laktator zastępuje siłę ssania dziecka.
Początki z laktatorem elektrycznym bywają trudne i bolesne, ale zwykle dość szybko pierś przyzwyczaja się do nowego urządzenia.
Należy pamiętać, że laktator powinien być dobrany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb, a karmienie piersią – jeśli jest możliwe – zawsze jest bardziej zalecane niż karmienie butelką.
Rodzaje
Obecnie możemy spotkać kilka rodzajów laktatorów elektrycznych:
- Zasilane tylko z sieci elektrycznej – ich siła i tempo ssania zależy od urządzenia, zaleca się gdy pokarm będzie odciągany często lub regularnie. Cechuje je wysoka skuteczność. Często posiadają dodatkowe wyposażenie np. dobór programów ssania lub dwufazowy rytm odciągania.
- Elektryczny klasy szpitalnej – często znajduje się w szpitalach na potrzeby mam przebywających w nich i karmiących mlekiem odciągniętym np. przedwcześnie urodzone lub dzieci chore, pozostające w szpitalu. W przypadku korzystania z takiego laktatora każda mama otrzymuje indywidualny zestaw do odciągania pokarmu. Zapewnia to higienę, gdyż pokarm w trakcie odciągania nie ma styczności z urządzeniem.
Zalety
- regulacja siły ssania – w zależności od potrzeby siłę ssania można ustawić na różnych poziomach, często mają możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb kobiety odciągającej pokarm,
- nie wymaga użycia siły mięśni co jest szczególne ważne przy systematycznym odciąganiu,
- efektywność – pomaga odciągnąć dużo większą ilość pokarmu w porównaniu z laktatorem ręcznym,
- dobrze dobrany jest delikatniejszy dla piersi co wpływa na komfort odciągania,
- możliwość odciągania z dwóch piersi jednocześnie – ma to duże znaczenie w przypadku bliźniąt lub gdy zachodzi potrzeba szybkiego odciągnięcia mleka z obu piersi,
- oszczędność kosztów – w przypadku wypożyczenia laktatora z wypożyczalni ponosimy koszty tylko za wypożyczenie.
Wady
- Cena – często dobry laktator nie jest tani.
- Głośność – laktatory elektryczne podczas pracy wydają charakterystyczne, czasami dosyć głośne dźwięki.
- Rozmiar – w zależności od modelu, mogą być mniejsze lub naprawdę duże.
- Konieczność dostępności prądu – nie w każdym miejscu mamy dostęp do prądu, a nie każdy model ma możliwość korzystania z niego na baterie.
- Ciężar- zazwyczaj laktator elektryczny jest cięższy niż jego ręczny odpowiednik.
- Mobilność – niestety kabel podłączany do prądu zazwyczaj nie jest długi, dlatego zazwyczaj trzeba odciągać pokarm w pobliżu gniazdka elektrycznego.
- Awaryjność – czasami dochodzi do awarii części elektronicznych, wtedy pozostaje naprawa, a w najgorszym przypadku zakup nowego laktatora.
Przy wyborze laktatora elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- możliwość regulowania siły ssania;
- dwufazowy rytm ssania;
- silikonowa nakładka masująca;
- posiada części zamienne.
Decyzję o użyciu laktatora elektrycznego przy braku wskazań należy przemyśleć, gdyż nadprodukcja mleka może być czynnikiem predysponującym do zaburzeń przepływu pokarmu. Jak wybrać idealny laktator przeczytasz w tym artykule.
Higiena
Laktator elektryczny po każdym stosowaniu musi być poddany zabiegom higienicznym. Należy:
- rozłożyć laktator na części,
- dokładnie umyć – ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce w temperaturze 60 st. C, jeśli zezwala na to producent sprzętu,
- dokładnie wypłukać wodą,
- zdezynfekować – np. we wrzącej wodzie,
- dokładnie osuszyć,
- zabezpieczyć przed pobrudzeniem.
Katarzyna Szmurło – doula Stowarzyszenia „Doula w Polsce”, Promotor Karmienia Piersią CNoL.
Źródła:
- “Karmienie Piersią”, Ina May Gaskin.
- “Warto Karmić Piersią” , Magdalena Nehrig-Gugulska.
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego udostępnione Fundacji „Mlekiem Mamy”.