Keratynowe prostowanie włosów w czasie ciąży i laktacji

W obecnych czasach jednym z popularnych zabiegów fryzjerskich jest keratynowe prostowanie włosów. Dzięki niemu włosy, nawet kręcone, stają się proste, gładkie i błyszczące.
Kobiety w ciąży lub mamy karmiące zastanawiają się, czy jest to bezpieczny zabieg. Czy mogą go stosować w tych dwóch ważnych okresach w życiu. Powszechnie uznaje się, że nie jest to zabieg wskazany ani w czasie ciąży, ani podczas laktacji.
Formaldehyd w keratynie
Większość produktów keratynowych zawiera formaldehyd (aldehyd mrówkowy), który jest toksycznym gazem. Podczas zabiegu wykorzystuje się tzw. ceramiczne żelazko fryzjerskie przy działaniu wysokich temperatur (230⁰C). Powoduje to parowanie formaldehydu. Opary gazu osadzają się na ciele matki oraz poprzez jej ciało dostają się do płodu i mleka.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem stwierdziła, że formaldehyd jest rakotwórczy (kancerogenny) dla ludzi. Podejrzewa się, że formaldehyd powoduje również teratogenność – wady (potworności) płodu.
W niektórych krajach na świecie stosowanie aldehydu mrówkowego jest zabronione z uwagi na jego toksyczny wpływ na układ oddechowy, nerwowy, rozrodczy, odpornościowy oraz na wątrobę i skórę. Produkty z wysokim stężeniem formaldehydu są zakazane w Polsce. W krajach Unii Europejskiej za bezpieczną dawkę aldehydu mrówkowego uznaje się poniżej 0,2%.
Keratynowe prostowanie włosów – przeciwwskazania
- wiek poniżej 16 roku życia
- nietolerancja jakiegokolwiek ze składników produktu,
- zbyt uszkodzone włosy przez zabiegi fryzjerskie (rozjaśnienie).
Ryzyko stosowania środków keratynowych u ciężarnych i w czasie laktacji
- pogorszenie stanu włosów,
- niebezpieczne reakcje alergiczne (dla kobiety i płodu),
- podrażnienie błony śluzowej oczu,
- powikłania ciąży / zatrucie dziecka.
Ciąża: Stosowanie keratyny z formaldehydem u kobiet ciężarnych jest zabronione!
Laktacja: Poddanie swoich włosów temu zabiegowi w czasie karmienia piersią jest możliwe, o ile dawka formaldehydu zawarta w preparacie nie przekracza 0,2%.
Metody keratynowego prostowania włosów
Brazylijska
Metoda klasyczna – najbardziej znana na świecie i trwała. Stosowana na wszystkie rodzaje włosów (farbowane, rozjaśniane, zniszczone). Włosy pozostają gładkie przez około 4-6 miesięcy, w zależności od rodzaju włosów i sposobu wykonania zabiegu. Niestety do zabiegu wykorzystuje się mieszanki keratynowe, które oprócz ekstraktów z roślin brazylijskich, zawierają bardzo dużą ilość formaldehydu (nawet 10,5%!). Z tego powodu jest najbardziej szkodliwa i zabroniona dla kobiet w ciąży i karmiących.
Amerykańska
Metoda ta jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych i matek karmiących naturalnie, ponieważ używane preparaty nie zawierają szkodliwego gazu. Zabieg wystarcza na krótszy czas, tj. na 3-4 miesiące. Nie można również jednocześnie farbować włosów lub stosować innych zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych. Zabieg ten jest też mniej skuteczny, włosy są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mimo to jest on dużo droższy od metody brazylijskiej.
Japońska
Jest metodą dość nową i najdroższą (tzw. rektyfikacja zasadowa zamiast keratyny). Włosy są wygładzane i prostowane przy pomocy preparatów zawierających białko cystaminy. Preparaty wnikają w strukturę włosa, zmieniając poziom pH zawartej w nich keratyny. Nie tworzą jednak na włosach filtru ochronnego przed czynnikami zewnętrznymi.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Preparaty stosowane do prostowania włosów nie powinny zawierać szkodliwego gazu. Dlatego też w okresie ciąży i laktacji bezpieczne są wyłącznie metody amerykańska i japońska. Jeśli nie jesteście na tyle pewne, by zaufać fryzjerowi – poszukajcie innego. Albo po prostu zrezygnujcie z zabiegu na czas ciąży i karmienia – szczególnie w okresie, kiedy sesje są jeszcze częste.
Alternatywą mogą być szampony i maski regenerujące do włosów. Wybierajcie te produkty, które nie zawierają w swoim składzie pochodnych formaldehydu. Związki te nie są szkodliwe, jednak mogą wchodzić w reakcje z innymi składnikami wytwarzając toksyczny gaz.
Trzeba wiedzieć, że włosy po keratynie wyglądają świetnie, ale zabieg ten jest niszczący dla struktury włosa. Włos ma piękny, zdrowy wygląd, gdy keratyna jest w nim. Natomiast, gdy preparat schodzi włosy stają się „sianowate” i są w złej kondycji.
Przy okazji warto wspomnieć, że fryzjerka będąca w ciąży lub karmiąca piersią powinna unikać kontaktu ogólnoustrojowego z preparatami zawierającymi formaldehyd. Musi zatem ograniczać wykonywanie tego typu zabiegów oraz stosować rękawiczki ochronne.
Konsultacja: Czarek Słodownik, stylista fryzur. Pasję i talent do fryzjerstwa odziedziczył po mamie. Świetnie koloryzuje i strzyże włosy. Uważnie słucha i odpowiada na potrzeby klientek. Można go spotkać w Warszawie, U Fryzjerów Mokotowska.
Źródła:
- “Formaldehyde”, TOXNET, www.toxnet.nlm.nih.gov
- “Brazilian keratin hair treatment: a review.”, PubMed, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
- “Safety of hair products during pregnancy”, PubMed, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles
- “Is it safe to use relaxers or straighten my hair during pregnancy?”, www.babycentre.co.uk
- “Czy można prostować keratynę podczas ciąży i karmienia piersią?”, www.pl.prettymehair.com
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z pixabay.com