Aby ułatwić skuteczne odciąganie pokarmu…
Każda mama uważa, że doba ma stanowczo za mało godzin. A co ma powiedzieć mama ściągająca pokarm? Częstotliwość i intensywność odciągania pokarmu są najważniejsze dla unormowania laktacji. Równie ważne są warunki, w jakich to robimy, miejsce oraz łączenie innych czynności z laktatorową sesją. Oto kilka wskazówek, co możesz zrobić, by twoje odciąganie pokarmu było bardziej efektywne.
Miejsce
W dzisiejszym zabieganym świecie niezwykle ważnym jest, by mieć „swoje” miejsce. Może to być pokój, sypialnia, a czasem wystarczy tylko kanapa czy fotel. Taka intymna przestrzeń, w której czujesz się najlepiej – spokojna i odprężona.
Światło
Gra świateł w połączeniu z odpowiednim miejscem tworzą odpowiedni klimat. Przygaszone światło, spokój i wyciszenie sprzyjają odciąganiu.
Ciepło
Dobrym sposobem na pobudzenie odruchu wypływu mleka, jest ciepły okład piersi (ogrzana, nie gorąca pieluszka tetrowa) lub prysznic na kilka minut przed odciąganiem. Warto mieć też pod ręką ciepły napój – np. herbatkę laktacyjną.
Muzyka
Ulubiona muzyka ma nie mniejszy wpływ na odciąganie niż powyższe zalecenia, gdyż hałas, niewygoda, pośpiech hamują odruch wypływu, co powoduje, że odciąganie jest nieskuteczne.
Relaks
Laktacja siedzi w głowie. Techniki relaksacyjne – być może te, które ćwiczyłaś do wykorzystania w trakcie porodu – mogą również pomóc. Na świeżo upieczoną mamę działają wtedy hormony: oksytocyna i prolaktyna, które odpowiedzialne są za produkowanie i spływanie pokarmu z piersi.
Dziecko
Lepszemu wypływaniu pokarmu sprzyja bliska obecność maluszka – jest to niezawodny i najlepszy sposób na wywołanie samoistnego odruchu wypływu mleka. W przypadku, kiedy dziecko przebywa w szpitalu lub po prostu nie ma go przy tobie, z pomocą przychodzi jego fotografia. Może to być również film z jego udziałem wraz z nagraniem popiskiwania lub pomruków dziecka. Ubranko malucha – noszone, aby nim pachniało – ma również pozytywny wpływ.
Bliskość partnera
Jeśli sprawia ci to przyjemność, partner może się przytulić, mówić łagodnym głosem, zrobić ci masaż pleców, dotykać głaskać cię po piersiach, albo po prostu być przy tobie.
Masaż
Podobne działanie może mieć delikatny masaż lub stymulacja piersi – cokolwiek sprawia ci przyjemność, byle niezbyt intensywne (nie chodzi o to, by wycisnąć mleko kanalikami, ale by wywołać odruch oksytocynowy).
Seks
Zbawienny wpływ ma również seks. Udany stosunek = zadowolona, odprężona mama – co skutkuje wypływem mleka. Niektóre kobiety już podczas szczytowania mają samoistne wytryski mleka. Dzieje się tak z powodu wyrzutu wspomnianych już wyżej prolaktyny i oksytocyny oraz endorfin – hormonów szczęścia.
„Czasoumilacze”
Inne mamy cenią sobie „odwrócenie uwagi” od ściągania mleka. Często podczas długich sesji – np. power pumpingu, zasiadają przed telewizorem, aby nadrobić serialowe zaległości, korzystają z internetu czy rozmawiają przez telefon. Tak naprawdę nieważne jest to, czy robisz na drutach, czy czytasz książkę – liczy się efekt – butelka świeżego mleka. 🙂
A może Ty masz inne sprawdzone sposoby, aby ułatwić skuteczne odciąganie pokarmu? Czekamy na Wasze propozycje.
MR
Źródła:
- „Po prostu piersią”, G.Rapley, T.Murkett
- Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.