Uszkodzenia i ból brodawek w czasie ściągania pokarmu
Na przestrzeni ostatnich lat laktatory stały się nieodzownym gadżetem wyprawek niektórych kobiet przygotowujących się do porodu. Z drugiej strony wiedza na temat odciągaczy jest znikoma i nie wszyscy wiedzą, w jakich przypadkach mogą się przydać, a nawet okazać się niezbędne do stymulacji laktacji, oraz jak się nimi posługiwać.
Zazwyczaj laktatory są pożyczane lub kupowane na wszelki wypadek, często na rynku wtórnym. Czasami kobiety będące w ciąży martwią się, czy np. sposób „wysysania” pokarmu przez laktator nie jest bardziej szkodliwy od tego, jak ssie dziecko. Zadają pytania typu: Czy brodawki nie uszkodzą się od odciągania mleka? Czy piersi nie są bardziej skłonne do zakażeń od nieodpowiednio zdezynfekowanego laktatora? Nie zawsze jednak znajdują na nie odpowiedzi.
Otóż odciąganie mleka laktatorem, podobnie jak karmienie piersią, nie powinno sprawiać bólu. Jeśli ból towarzyszy odciąganiu, to należy znaleźć jego przyczynę i wyeliminować ją, aby nie zniechęcić się do odciągania pokarmu. W takiej sytuacji może również dojść do uszkodzenia brodawek. Poza tym ból wpływa negatywnie na wypływ pokarmu, a tego każda matka pracująca nad stymulowaniem czy utrzymaniem laktacji przy pomocy urządzenia chciałaby uniknąć.
Najczęściej spotykane przyczyny bólu, związane z odciąganiem pokarmu
Elektryczne laktatory o niskich parametrach
Ból i uszkodzenia brodawek w czasie odciągania mogą powodować elektryczne laktatory o niskich parametrach, które mają wolny rytm pracy. W laktatorach o wysokich parametrach amplituda pracy ustawiona jest w sposób optymalny zapewniając właściwy pobór mleka, a jednocześnie ochronę piersi. Przy takiej pracy laktatora będą wypływały mniejsze porcje na raz, ale z większą częstotliwością i w efekcie może być wydajniejszy. Będzie działało też mniejsze podciśnienie, a tym samym nie będzie on powodował uszkodzeń. Przy nieodpowiednich parametrach pracy urządzenia wytwarzane podciśnienie działa dłużej (bardzo wyciąga pierś i jej delikatne tkanki) i taki laktator może powodować urazy, mikrouszkodzenia zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Słaba pompka laktatora
Słaba (zużyta) pompka laktatora może wytwarzać zbyt małe podciśnienie. Działanie takie jest raczej nieprzyjemne dla piersi. Prawidłowo laktator powinien w ciągu kilku sekund osiągnąć maksymalnie wysokie ciśnienie, które następnie spada do zera. Ssanie powinno być na tyle silne, aby powodowało wypływ mleka.
Zbyt duża siła ssania
Zbyt duża siła ssania może spowodować ból i doprowadzić do uszkodzenia brodawek. Zbyt duże podciśnienie, oprócz bolesności procesu odsysania, może spowodować zmniejszenie ilości odciąganego mleka. Należy zmniejszyć siłę ssącą do poziomu, który spowoduje optymalny wypływ mleka i znajduje się w strefie komfortu matki.
Lejek źle dobrany do piersi
Lejek powinien mieć taki rozmiar, aby pierś znajdowała się na środku, a brodawka swobodnie poruszała się w jego wnętrzu. Czasami można uniknąć dyskomfortu nawilżając brzeg lejka stykający się z piersią.
Nieprzestrzeganie zasad higieny
Niestosowanie się do zasad higieny może przyczynić się do zakażenia piersi, ponieważ resztki mleka w nieumytym laktatorze stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które mogą wywołać zakażenie i stan zapalny w piersiach.
Choroby piersi
Mamy karmiące wyłącznie odciągniętym pokarmem często borykają się z zastojami i zatkanymi kanalikami mlecznymi. Odciągając mleko przy pomocy laktatora używanego, kupionego na rynku wtórnym, również można doprowadzić do chorób zakaźnych skóry.
Zła technika odciągania
Najczęstszą przyczyną bólu i uszkodzeń brodawek są zbyt długie sesje odciągania. Czasami matki chcąc wystymulować laktację na poziomie zapewniającym potrzeby dziecka lub ściągając zakładaną ilość mleka wydłużają sesje nawet do 2 godzin w trybie ciągłym. Żadne dziecko nie ssie piersi przez 2 godziny, zatem i laktatorem nie ma potrzeby odciągania pokarmu aż tak długo. Efektu w postaci większej ilości mleka nie osiągnie się, a można doprowadzić do uszkodzeń piersi. Lepszym rozwiązaniem są sesje w trybie ciągłym krótsze (15 minut), a częstsze w ciągu doby lub zastosowanie odciągania w trybie przerywanym (według schematu Chele Marmet lub Power Pumping).
Niedopasowanie laktatora
Prawdopodobnie nie istnieje na rynku laktator, który byłby odpowiedni dla każdej kobiety. Z doświadczeń mam karmiących piersią inaczej wynika, że czasami nie mogą “zgrać się” z laktatorem. Oprócz odczuwanego bólu w czasie odciągania wypracowują małą ilość mleka. W takiej sytuacji, jeśli nie przyniesie poprawy zmiana ustawień laktatora czy rozmiaru lejka, może okazać się konieczna wymiana całego sprzętu. Trzeba pamiętać o tym, że po zmianie laktatora na inny potrzeba czasami kilku dni, a nawet 2-3 tygodni, aby piersi przyzwyczaiły się do jego pracy.
Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum Fundacji „Mlekiem Mamy”.