Otyłość nie bierze się znikąd

Otyłość jest chorobą wieloczynnikową. Cechuje ją nieprawidłowa i nadmierna kumulacja tkanki tłuszczowej (programowanie). Adipocyty, które tworzą tę tkankę przez całe nasze życie, nawet w życiu płodowym, są w stanie być zaprogramowane. Mówimy o ich wielkości, o ich liczbie oraz o ich rozmieszczeniu we wczesnym niemowlęctwie, dzieciństwie, okresie nastoletnim, ale i dorosłym. Również to programowanie, które miało miejsce na wczesnych etapach, będzie rzutować na to, w jaki sposób tkanka tłuszczowa będzie się zachowywała.
Skąd się bierze otyłość?
Nadwaga i otyłość jest skutkiem zbyt wysokiego spożycia energii, czyli tak zwanego “pozytywnego bilansu kalorycznego” i dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Sam siedzący tryb życia oczywiście nie wywoła nadwagi czy otyłości. Muszą dojść do tego inne czynniki.
Czynniki sprzyjające otyłości:
Genetyczne:
- te, które mogą wpływać i mogą programować to, w jaki sposób wygląda metabolizm u dziecka,
- te, które oddziaływują poprzez organizm matki i regulują poziom ekspresji różnych genów, które będą zaangażowane w metabolizm u noworodka czy u niemowlęcia.
Środowiskowe:
- lokalizacja geograficzna,
- zanieczyszczenie środowiska.
Behawioralne:
- sposób naszego żywienia,
- jakość naszego żywienia,
- ilość spożywanego pokarmu.
Społeczne:
- w jakim społeczeństwie żyjemy,
- jakie są uwarunkowania kulturowe,
- czy promuje się karmienie piersią, czy od tego startujemy?
- w jaki sposób wygląda rozszerzanie diety,
- w jaki sposób później na co dzień również się żywimy?
Zatem na nadwagę i otyłość “pracujemy” od samego początku, już od narodzin. Poza tym ważne jest to, co działo się w organizmie zarówno matki jak i ojca.
Otyłość jako współtowarzyszka
Nadwaga czy otyłość aktualnie jest bardzo często czynnikiem współtowarzyszącym innym schorzeniom i chorobom, które organizmy mogą toczyć. Może być również efektem przyjmowania różnych leków. Żyjemy w społeczeństwie, które jest obarczone wieloma schorzeniami i chorobami. Zatem niekiedy mamy wręcz przymus przyjmowania leków, którym niestety może towarzyszyć gromadzenie tkanki tłuszczowej.
Niska masa urodzeniowa
Poza tym dziecko, które rodzi się z niską masą urodzeniową (masa poniżej 2,5 kg) jest już zaprogramowane na „zbieranie” tego pokarmu, jak tylko się da. Jeżeli TYLKO będzie miało dostęp do żywienia, to będzie zaprogramowane na gromadzenie. U dzieci, które mają niską masę urodzeniową często obserwuje się szybki wzrost tej masy ciała w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie. I niestety szybszy przyrost masy ciała jest związany ze zwiększoną liczbą komórek tkanki tłuszczowej, które są wytwarzane w pierwszych latach życia. A im więcej komórek tłuszczowych, tym większa tendencja do odkładania się w tych komórkach zbyt dużej ilości energii w postaci np. kwasów tłuszczowych. Czyli “tycia”. Zatem niska waga urodzeniowa może może być czynnikiem promującym otyłość w przyszłości. Taka osoba może być oporna na insulinę, może zachorować na cukrzycę typu II, czy choroby układu krążenia (miażdżyca, choroba wieńcowa).
Warto pamiętać, że większa waga urodzeniowa spowodowana np. otyłością/nadwagą mamy w momencie zajścia w ciążę, cukrzycą ciążową również jest czynnikiem ryzyka otyłości.
Mieszanka mlekozastępcza – czynnik ryzyka
Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na otyłość jest karmienie dzieci mieszanką mlekozastępczą, która dostarcza im zbyt dużą ilość białka.
Badania wskazują, że im dłużej dzieci są karmione piersią, tym ryzyko zachorowania na otyłość jest niższe.
Zatem mleko kobiece nie traci swoich właściwości po jakimś czasie. Działa ono profilaktycznie na zdrowie dziecka przez cały okres karmienia, a nawet dłużej. Dlatego warto karmić dziecko naturalnie zgodnie z zaleceniami WHO – do 2 roku życia i dłużej.
Odwiedź stronę Fundacji Mlekiem Mamy by dowiedzieć się więcej o projekcie Zdrowie z Mlekiem Mamy.
Natomiast na portalu Mlekiem Mamy oraz Zmodyfikowane dowiesz się, jak działać profilaktycznie w codziennym życiu swojej rodziny.
Podsumowanie kampanii #zdrowiezmlekiemmamy 2023 pt. Otyłość. Nie walczymy. Edukujemy. znajdziesz
tu.
🍏 Kampania Otyłość. Nie walczymy. Edukujemy. finansowana jest ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia. 🍏
🍏 Prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która zajmie Ci tylko chwilę, a będzie dla nas bezcenną informacją zwrotną o efektach naszych działań. WYPEŁNIAM!
