Maluch przy rodzinnym stole
Między 1. a 3. rokiem życia maluch zazwyczaj je posiłki wspólnie z rodzicami. Podstawę jego diety stanowią potrawy z rodzinnego stołu uwzględniające potrzeby żywieniowe wszystkich członków rodziny. Dzieci przebywające w ciągu dnia w placówkach opiekuńczo – wychowawczych (żłobek) również otrzymują urozmaicone posiłki przygotowywane w kuchni.
Pamiętaj, w tym wieku nie ma potrzeby wprowadzać dziecku formuły. Natomiast śmiało możesz kontynuować karmienie piersią, ponieważ odgrywa ono ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej Twojej i dziecka.
Kształtowanie nawyków żywieniowych
Po pierwszym roku życia wspólne spożywanie posiłków jest jednym z ważniejszych elementów kształtowania nawyków żywieniowych nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców, którym może być teraz nieco łatwiej wprowadzić zmiany. To właśnie od nich zależy, co znajdzie się na rodzinnym stole. Maluchy obserwują rodziców i chętnie pomagają im w codziennych pracach domowych. Przygotowanie posiłku to okazja do wspólnej zabawy, poznania nowych kształtów, kolorów i smaków. Samodzielnie skomponowany posiłek na talerzu może lepiej smakować niż gotowy podany przez rodzica.
Niekiedy dzieci, które odmawiają jedzenia posiłków stałych w domu, chętnie jedzą nowe potrawy w towarzystwie innych dzieci, np. w żłobku.
Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Kiedy dziecko zaczyna spożywać coraz więcej stałych pokarmów niektóre mamy stają przed decyzją o kontynuacji karmienia piersią. Uważają, że ich mleko nie ma już żadnej wartości i że jest zbędne dla dziecka. Bywa, że czują się zmęczone karmieniem w okresie niemowlęcym, które czasami jest trudne.
Pamiętaj, że specjaliści zalecają karmienie piersią do 2. roku życia lub dłużej. Długość tego okresu wyznacza obopólna zgoda matki i dziecka.
Po roku karmienia piersią Twoje mleko pod wieloma względami jest wciąż wartościowe i zaspokaja potrzeby dziecka, nie tylko żywieniowe. Znajdują się w nim m.in. aktywne cząsteczki wpływające na rozwój dziecka, takie jak laktoferyna czy lizozym. Są to białka o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i immunomodulujących, czyli wspierające układ odpornościowy karmionego dziecka. Mleko kobiece zawiera także przeciwciała (immunoglobuliny, m.in. IgA, IgG), białka chroniące przed infekcjami, a jeśli dojdzie do infekcji zwalczają ją i to na różny sposób.
Jeżeli dziecko nie chce ssać już piersi, swoje mleko możesz podawać mu np. w kubeczku.
Samodzielne jedzenie a składniki odżywcze
Po 1.-2. roku życia liczba karmień na dobę zazwyczaj samoistnie się zmniejsza. Mleko mamy lub formułę zastępują kolejne stałe posiłki, a dziecko wkracza w świat zróżnicowanych smaków i odkrywa radość z samodzielnego jedzenia.
Maluchy więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, samodzielnie poruszają się się i potrzebują więcej kalorii. Jeśli dziecko bywa głodne poza domem staraj się mieć ze sobą zdrowe przekąski i wodę do picia, abyś unikała kupowania niezdrowych przekąsek. Przetworzona żywność nasyci dziecko, które później nie będzie chciało jeść w domu obiadu, czy kolacji.
Pamiętaj, że od momentu rozszerzania diety wszystkie mikro i makro składniki powinny być dostarczane dziecku przede wszystkim przez dobrze zbilansowaną dietę.
Dzieci karmione piersią/mlekiem mamy dodatkowo piją mleko na żądanie do czasu odstawienia.
Mleko mamy jest bardzo wartościowe niezależnie od wieku dziecka, dlatego warto przedłużyć karmienie poza okres niemowlęcy. Decyzja o długości karmienia piersią należy do Ciebie, nie do osób z Twojego otoczenia. Zaprogramuj zdrowie swojego dziecka!
Źródła:
- Przegląd Pediatryczny 2021/vol. 50 “Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”.
- Obrazek wyróżniający: Fundacja Mlekiem Mamy.
Odwiedź stronę Fundacji Mlekiem Mamy by dowiedzieć się więcej o projekcie Zdrowie z Mlekiem Mamy w roku 2024.
Natomiast na portalu Mlekiem Mamy oraz Zmodyfikowane dowiesz się, jak działać profilaktycznie w codziennym życiu rodziny.
Podsumowanie kampanii #zdrowiezmlekiemmamy 2024 pt. Najważniejsze – wczesne żywienie znajdziesz tu.
🍏 Kampania „Najważniejsze – wczesne żywienie” finansowana jest ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia. 🍏
Prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która zajmie Ci tylko chwilę. Jest to dla nas ważne. WYPEŁNIAM!