Zalany silnik – jak naprawić?

GADŻETY MAMY, ZARADNA MAMA

Laktatory ręczne i elektryczne, szczególnie te z systemem otwartym są narażone na zanieczyszczenia, zlanie silniczka mlekiem. Dzieje się tak, ponieważ pompy otwarte nie posiadają bariery pomiędzy zestawem osobistym a silnikiem, co potencjalnie może powodować problemy. Powietrze jest zasysane przez pompę do tworzenia ssania bez bariery, mleko jest technicznie narażone na zanieczyszczenia z powietrza takie jak cząsteczki kurzu, sierść, bakterie czy wirusy.

Ponadto, w układzie otwartym, zanieczyszczenia mogą wnikać również w drugim kierunku. Jeśli mleko matki dostanie się do rurki, należy bezzwłocznie ją oczyścić, sprawdzając, czy jest całkowicie wysuszona przed ponownym użyciem laktatora. Jeśli przypadkowo mleko pozostanie wewnątrz przewodu, może w wyniku zasysania przedostać się do silnika, którego oczyszczenie nie jest już takie łatwe.

Ratunku zalałam silnik!

Ważne jest by zwrócić uwagę na wskazówki producenta odnośnie czyszczenia i prawidłowego użytkowanie sprzętu. Na bieżąco musisz szczególnie dbać o jego higienę. Firma Medela na filmie instruktażowym prezentuje zasady czyszczenia jednego ze swoich produktów – Medela Mini Electric. Film pokazuje w jaki sposób przepłukać silnik, gdy niechciane mleko się do niego dostanie.

źródła:

  1. „Laktator potrzebny od zaraz!”, Mlekiem Mamy, http://www.mlekiemmamy.org/
  2. Film „Medela Mini Electric”, Medela, https://www.youtube.com/
  3. Obrazek wyróżniający: zdjęcie z archiwum prywatnego.